reklama

König a Bárta měli k medailím daleko. Olympijskou časovku ovládl famózní Cancellara

Leopold König během olympijské časovky. Leopold König během olympijské časovky. autor: ČTK
Oba čeští cyklisté dokončili náročnou olympijskou časovku v Riu de Janeiro ve druhé desítce pořadí. Na elitu Leopold König a Jan Bárta nestačili. Poslední sezonu kariéry vyšperkoval fenomenálním triumfem Švýcar Fabian Cancellara.

Rio de Janeiro - Čeští cyklisté zůstanou na olympijských hrách v Riu de Janeiro bez individuální medaile. Náročnou časovku v okolí brazilské metropole dokončili Leopold König i Jan Bárta ve druhé desítce pořadí. König si vyjel jedenácté místo, Bárta skončil patnáctý.

Česká cyklistika měla v mužské časovce pod pěti kruhy zastoupení po dvanácti letech.

Program, výsledky a medaile. Desátou a poslední českou medaili získal Kulhavý Program, výsledky a medaile. Desátou a poslední českou medaili získal Kulhavý Prohlédněte zde

Olympijským vítězem se stal Švýcar Fabian Cancellara, který už dříve oznámil, že letošní sezona je jeho poslední. Stříbro získal Nizozemec Tom Dumoulin a bronz z Londýna obhájil Brit Chris Froome.

Cancellara vyhrál rozdílem třídy

Pětatřicetiletý Cancellara rozšířil sbírku olympijských medailí na tři. Před osmi lety v Pekingu rovněž ovládl časovku a vyjel si tehdy i stříbro v silničním závodě s hromadným startem.

Specialista na boj s chronometrem a čtyřnásobný časovkářský mistr světa za sebou nechal hlavní favority Dumoulina s Froomem výrazným rozdílem. Dumoulin, který se postaral o první medaili pro Nizozemsko na silnici mezi muži, zaostal o 47 vteřin. Froome o dalších patnáct.

Právník Sáblíkové: Je zjevné, že se stala chyba. Na hledání viníka je dost času Právník Sáblíkové: Je zjevné, že se stala chyba. Na hledání viníka je dost času Čtěte zde

Zatímco Dumoulin ušetřil síly, když ukončil své vystoupení v silničním závodě už po pár kilometrech, britská hvězda z týmu Sky si dnes spravila náladu a vylepšila dojem po sobotní 12. příčce.

Froome, jenž si dojel pro třetí triumf na slavné Tour před necelými třemi týdny, získal čtvrtý cenný kov na mezinárodní scéně. Kromě OH se dostal na pódium také na mistrovství světa v roce 2013 jako člen týmové časovky, v roce 2007 uspěl v silničním závodě na Afrických hrách. Vždy bral ale jen bronz.

König si připsal skalp Martina

Jeho stájový kolega König, který byl v sobotu českým lídrem, ale náročný závod nedokončil právě s ohledem na časovku, měl pomalejší rozjezd. Rozvrhl si však velmi dobře síly a postupně začínal mít na mezičasech navrch.

Armstrongová má třetí zlato z časovky, bronz bere Ruska, které pomohla do Ria až arbitráž Armstrongová má třetí zlato z časovky, bronz bere Ruska, které pomohla do Ria až arbitráž Čtěte zde

Nakonec byl nejlepší z první poloviny startujících, mohl si tak nějakou dobu vychutnávat i průběžnou vedoucí pozici. Na desítku to ale nakonec nestačilo, Slovinec Primož Roglič zvládl trať o více než 28 vteřin rychleji. Bártovi scházela na desítku minuta a dvě vteřiny.

König si však připsal skalp německého obhájce stříbra z londýnské časovky Tonyho Martina. Trojnásobného světového šampiona z časovky jednotlivců z let 2011 až 2013 porazil o 10 vteřin.

Smůlu měl pátý v cíli Rohan Dennis. Dlouho skvěle jedoucí Australan na bronzového Froomea ztratil osm vteřin i proto, že po třech čtvrtinách závodu byl nucen měnit kolo.

reklama