reklama

Kostelecký sledoval spory soupeřů: Někteří se skoro poprali, bylo to komické

Sportovní střelec David Kostelecký - trap. Sportovní střelec David Kostelecký - trap. autor: ČTK
Nejstarší český olympionik v Riu David Kostelecký zažil při tréninku krušné chvíle: "Bojovali jsme, abychom si vůbec vystřelili, jelikož organizátoři neudělali systém. Dřív bych to řešil jinak, ale teď nezbývalo, než se smát."

Rio de Janeiro - Žádné změny k lepšímu nedoznala střelnice v Riu de Janeiro pro olympijské hry. Zlatý medailista v trapu z Pekingu 2008 David Kostelecký nad tím jen mávl rukou a v klidu byl i v tréninku, který organizátoři nezvládali a někteří trenéři a soupeři se málem poprali.

V jednačtyřiceti nejstarší český olympionik v Riu Kostelecký, který je již na svých pátých hrách, věděl ze Světového poháru, že střelnice v Riu není ideální. Doufal, že se něco před olympiádou změní, ale zjistil, že se od té doby vůbec nic nezlepšilo.

"K úpravám nedošlo. Akorát by měli vyměnit terče, ale nevíme kdy," řekl Kostelecký v olympijské vesnici. Nad problémy se snaží povznést. "Nerozhazujeme se tím. Jenom nechápeme, že to tak v dnešní době postaví a mezinárodní federace to nepohlídá. Základ je, že to je pro každého stejné a musíme se s tím porvat."

Vzhledem k horší viditelnosti a podmínkám na střelnici očekává, že nebudou maximální nástřely. "A nebude rozhodovat každá chyba. Kdo zachová klidnou hlavu a dotáhne to do konce, tak bude někde nahoře," uvažoval Kostelecký.

Poprvé startoval pod pěti kruhy před dvaceti lety v Atlantě a zkušeností má ze své kariéry dost, aby podobné věci ustál. "Asi jo," přikývl a rozpovídal se, jak jsou tréninky v Riu vypjaté. "Bojovali jsme, abychom si vůbec vystřelili, jelikož organizátoři neudělali systém. Dřív bych to řešil jinak, ale teď nezbývalo, než se smát," řekl.

Někteří se skoro poprali

Střelci se údajně předbíhali, kdo bude střílet. A hlídali se, aby některý ze soupeřů neměl více položek než ten druhý. "Byli tam dva tři lidi, kteří se skoro poprali. Trenéři a střelci dohromady. Někdo střílel pět položek a my měli dvě, prostě jsme se nedostali, protože jsme nehráli ty intriky. Bylo to skoro až komické," řekl smutně.

Něco podobného na žádných z předchozích olympijských her brněnský rodák nezažil. "To ne. Někdy se to stává na svěťáku, ale ne v takové míře," uvedl.

V Riu to bude snad ještě horší než v Atlantě, tvrdí Kostelecký. Největší medailovou nadějí je Bruns V Riu to bude snad ještě horší než v Atlantě, tvrdí Kostelecký. Největší medailovou nadějí je Bruns Čtěte zde

Během tréninku po příletu na olympiádu už zažil teplo, déšť i silný vítr. "To jsem nečekal, že to tak bude, takže jsme si vyzkoušeli všechno," usmíval se a doufal, že na závod bude jasno. "Když je pod mrakem, tak je hůř vidět," doplnil, ale předpověď si nezjišťoval. "Radši ne. Věci, které neovlivním, nemá cenu řešit."

Z posledních šesti olympiád chyběl jen v Aténách 2004, a tak může srovnávat. Nedostatky v Riu neviděl tragicky. "Když jedete do Jižní Ameriky, je třeba mít toleranci širší, než je běžné v Londýně nebo v Evropě. A není to nic, co by se nedalo přežít. Pokud neteče chvilku teplá voda, tak se to dá přežít," řekl Kostelecký.

Na slavnostní zahájení her ani tentokrát nepůjde. Na vztyčení české vlajky v olympijské vesnici ale ve středu nechyběl. "V Atlantě jsem byl před dvaceti lety, a to člověk vnímá úplně jinak. Teď v jednačtyřiceti beru život úplně jinak, ale je to největší sportovní akce, takže jsem rád, že jsem v tomto věku tady," řekl střelec.

reklama