reklama

Kreuziger vs Bárta? Rozepře v týmu nebudou, říká kouč Andrle

Trenér olympijského minitýmu cyklistů, René Andrle. Trenér olympijského minitýmu cyklistů, René Andrle. autor: ČTK
Spolu s basketbalistkami, televizním štábem České televize a dalšími olympioniky odletěl v úterý směr Londýn i reprezentační trenér cyklistů René Andrle (38).

Praha – Spolu s basketbalistkami, televizním štábem České televize a dalšími olympioniky odletěl v úterý směr Londýn i reprezentační trenér cyklistů René Andrle (38).

Ten oproti původním plánům seděl ve vládním speciálu pouze vedle Jana Bárty. Česká silniční jednička Roman Kreuziger totiž odcestuje nakonec do anglické metropole o dva dny později a po vlastní ose.

Trenér Andrle rozepře v týmu odmítá

Že by další problémy v minitýmu, které začalo na červnovém národním šampionátu, kde si kvůli olympijské nominaci vyměnili skrze média Bárta s Kreuzigerem a Zdeňkem Štybarem ne příliš přátelská slova?

„S tím to nemá nic společného. Romana čeká těžký program, kdy chce jet Vueltu a následně i světový šampionát a v Londýně by neměl ideální podmínky pro trénink. Proto se rozhodl nakonec přiletět de facto až na závod,“ řekl před nástupem do letadla Aktuálně.cz Andrle.

Kreuziger navíc má na rozdíl od Bárty olympijskou trať již najetou, několikrát na okruhu, který cyklisté pojedou celkem devětkrát, v posledních týdnech trénoval.

Ale zpět k mediální přestřelce mezi českými cyklisty. Podle Andrleho je zbytečné za tím hledat něco více než jen emoce sportovců po závodě, který měl rozhodnout o nominaci na nejsledovanější sportovní akci roku.

„Roman měl nominaci jistou a pojal šampionát tréninkově, snažil se pomáhat ostatním klukům z profitýmů. Sám chtěl, aby jeli buďto František Raboň nebo Štybar, bohužel jede Honza. Ten má ale letos super formu, podpořenou výbornými výsledky, podle mne bude příští rok taktéž závodit v některém z ProTour týmů,“ odmítal i s měsíčním odstupem Andrle jakékoliv problémy.

Kritéria na olympijské hry nebyla ideální

„Ono to bylo postavené tak, že pojede buďto Zdeněk nebo Honza a to nebylo úplně šťastné. Zdeněk to tahal, Honza se vozil, byly tam nějaká gesta, na druhou stranu, zvolil takovou taktiku a vyšla mu. Přirovnal bych to k tomu, když nějaké mužstvo ve fotbale nebo hokeji zdržuje zakopáváním míče do autu či nahazováním puků na zakázané uvolnění,“ pokračoval ve svém vyprávění český reprezentační trenér.

Jak navíc sám bývalý vynikající profesionál doplnil, oba jeho svěřenci budou bydlet spolu na pokoji. „Sice spolu od šampionátu nemluvili, ale ani v tom bych senzaci neviděl. Holt spolu nejsou v kontaktu, nikdy nebyli, mohou se potkávat jen na závodech, jenže nyní jel každý jiný. Jsou to profesionálové, uvidíme, jak se k tomu postaví v Londýně, ale já bych za tím vším skutečně nic nehledal,“ pronesl dále Andrle.

„Roman prostě řekl, že si nedovede představit spolupráci s Honzou a já to chápu. Honza je jiný typ závodníka než Štybar nebo Roman. Takhle jsem ta jeho slova pochopil já, neviděl bych v tom nic osobního,“ zakončil povídání na toto téma kouč, kterého ale zároveň po šampionátu sám Kreuziger vyzval k tomu, že v Londýně bude mít možnost jeho vztah k Bártovi pomoct urovnat.

Kreuziger může v Londýně uspět

A jaká tedy bude s tak rozdílnou dvojící závodníků česká taktika pro Londýn? „Jestliže někdo tvrdí, že Roman nemůže v Londýně něco ukázat, nerozumí cyklistice. Pokud budou úniky či nástupy, určitě budeme chtít, aby v nich byl Honza. Pokud je peloton sjede, tak bude pracovat pro Romana, kterému v závěru věřím. Umí se pohybovat v balíku, patří mezi patnáct nejlepších cyklistů světa a v minulých letech prokázal, že umí zajet i jednodenní klasiky,“ řekl Andrle o závodní taktice.

Ani on ale nepochybuje o tom, kdo je největší favorit na zlato? „Cavendish, Sagan,“ vypálí dvě nejčastěji skloňovaná jména. Podle několikanásobného medailisty z domácího šampionátu je neoslabí ani boj na v neděli skončené Tour de France. „Už jsem někde říkal, že je to nejlepší možný trénink. Forma vám týden vydrží, zregenerují, takže bych se nebál toho, že přijedou na olympiádu kluci z Tour unavení,“ nabízí svůj pohled.

Mohou podle Andrleho protlačit i jeho svěřenci? „Tipování je vždy těžké, nemůžu říct, jedeme si pro první, druhé, třetí místo. Ale například v Aténách skončil za dvěma uprchlíky na třetím místě Belgičan Axel Merckx, syn legendární Eddieho Merckxe. Tehdy na něj jela celá reprezentace a vyplatilo se. Bylo to hodně velké překvapení. A myslím, že ve stejné pozici jsme i my. Máme na to, abychom překvapili,“ dodal Andrle než nastoupil do letadla.

reklama