reklama

Senzace. Vinokurov vypálil rybník Britům, Kreuziger patnáctý

Alexander Vinokurov slaví olympijské zlato Alexander Vinokurov slaví olympijské zlato autor: Reuters
Cyklisté mají za sebou svůj hlavní závod - s hromadným startem na 250 kilometrů.

Londýn - Hodně překvapivého vítěze měl silniční závod na olympijských hrách v Londýně. Po úniku zhruba třicetičlenné skupony vyhrál zkušený Kazach Alexander Vinokurov před kolumbijským mladíkem Rigobertem Uranem.

Čech Roman Kreuziger, který se více jak polovinu závodu pohyboval ve skupině uprchlíků, dospurtoval v boji o bronz na 15. místě. Třetí místo nakonec vybojoval Nor Alexander Kristoff.

Druhý český závodník Jan Bárta dojel v hlavním pelotonu se ztrátou 32 vteřin na vítěze.

Favorit Mark Cavendish vybouchl

Tak moc se celý cyklistický svět soustředil na pětičlennou britskou formaci v čele se spurtérským esem Markem Cavendishem, až své nepřemožitelnosti uvěřili i sami ostrovní závodníci. Jenže tvrdě narazili...

Nejdelší závod s hromadným startem v historii olympijských her odstaroval princ Charles s manželkou Camillou, jenže to bylo naposledy, kdy byli Britové v záři reflektorů.

Jakmile vjel 143hlavý peloton do prvního z devíti okruhů zakončený vždy stoupáním na kopec Box Hill, rozjela se série nástupů. Ve čtvrtém okruhu se spolu s například s Italem Vincenzem Nibalim, Belgičanem Phillippem Gilbertem či Robertem Gesinkem z Nizozemska utrhl i Čech Roman Kreuziger.

Britové chybovali při posledním okruhu

Postupně sjeli úvodní skupinku dvanácti uprchlíků a před pelotonem si neustále udržovali zhruba minutu a půl a dvě minuty náskoku. Osudovou chybu udělali Britové s Němci, kteří připravovali půdu pro svou hvězdu André Greipela, při posledním okruhu.

To nastoupila další partička cyklistů v čele s Alexanderem Vinokurovem. Dojela čelní skupinu, která najednou čítala více jak 30 jezdců. A taková masa, která navíc vzorně spolupracovala už nedala pelotonu šanci, přestože ten jel posledních 30 kilometrů zhruba s minutovou ztrátou.

Rozdíl se mu ale smazat nepovedlo. Deset kilometrů před cílem v jedné ze začátek tvrdě upadl hvězdný Švýcar Fabian Cancellara, který s sebou málem vzal do bariéry i Vinokurova.

Ten se ale pádu vyhnul a při další šanci zhruba sedm kilometrů před cílem nastoupil. Z druhé strany se utrhl o dvě generace mladší Kolumbijec Rigoberto Uran, během pár stovek metrů se dostali do zhruba desetivteřinového náskoku a ten již nepustili do cíle.

Vinokurov ve spurtu vyškolil Urana

V něm udělal čtyřidvacetiletý kolumbijský vrchař školáckou chybu, když se 500 metrů před páskou otočil přes rameno na Vinokurova. Jenže ten už mu v tu chvíli nastoupil z druhé strany a v devětatřiceti letech si tak dojel pro svůj životní úspěch a desátou jubilejní zlatou medaili pro Kazachstán na letních olympijských hrách.

Na pódiu pro vítěze jej doplnila další dvě senzační jména - právě Uran a také Nor Kristoff, který se v sestavě Seveřanů nahradil zraněné eso Thora Hushovda.

Za Kristoffem si dospurtoval pro patnácté místo český bojovník Roman Kreuziger, který dokázal, že vyladil olympijskou formu vyladil naprosto přesně. Pro českou cyklistiku vybojoval nejlepší umístění v silničním závodě v samostatné historii!

Stejně jako pro nakonec čtyřiasedmdesátého Jana Bártu pro něj zároveň olympiáda skončila, středeční časovka se totiž odehraje bez české účasti.

reklama