reklama

Kulhavého obhajoba londýnského zlata: Tři králové a nevyzpytatelný Sagan

Jaroslav Kulhavý Jaroslav Kulhavý autor: Dalibor Sosna
Nino Schurter, Julien Absalon a Jaroslav Kulhavý. Tato trojice by se měla v dnešním finále cross country horských kol na olympiádě v Riu měla porvat o medaile. Blok tria největších favoritů se budou snažit rozbít například Ondřej Cink nebo Peter Sagan.

Rio de Janeiro - Máme před sebou poslední soutěžní den Olympijských her v Riu, v němž se od 17:30 našeho času na start postaví poslední české medailové naděje. A budou to naděje opravdu velké. V závodě horských kol totiž bude Jaroslav Kulhavý obhajovat zlatou medaili z Londýna. A ani další dva čeští bikeři na startu nebudou bez šancí na dobrý výsledek. Diváci se mohou těšit na další ze série zajímavých bitev "tří králů" horské cyklistiky a také na start úřadujícího světového šampiona na silnici, Slováka Petra Sagana.

Program, výsledky a medaile. Desátou a poslední českou medaili získal Kulhavý Program, výsledky a medaile. Desátou a poslední českou medaili získal Kulhavý Prohlédněte zde

Schurter myslí na zlato

Jsou to již čtyři roky, kdy nedaleko Londýna, také v poslední den olympiády svedl Jaroslav Kulhavý pro něj zlatý souboj až do cílové rovinky se Švýcarem Ninem Schurterem. Zatímco dnes jednatřicetiletý rodák z Ústí nad Orlicí vlastní sbírku všech nejcennějších bikerských titulů, jeho rivala stále kupředu pohání právě chybějící olympijské zlato.

Schurter na začátku prázdnin v Novém Městě na Moravě s přehledem získal pátý elitní světový titul, už před vítězným závodem však přiznal, že myslí hlavně na Rio: "Příprava letos směřuje hlavně k olympiádě v Riu. Protože letos MS není hlavní cíl, neabsolvoval jsem před ním tentokrát vysokohorské soustředění. Myslím, že do olympiády toho ještě můžu dost vylepšit."

"V Ninově případě je to olympijské zlato, po kterém jde. Ve svých třiceti letech vyhrál pětkrát MS a čtyřikrát celkově SP. Ninova motivace pochází zatím primárně z toho, že mu chybí zlato z olympiády. Ale já mu opravdu přeji, aby mu to vyšlo. Opravdu si ji zaslouží," potvrzuje legendární Thomas Frischknecht, dnes Schurterův manažer.

Zapletal: Soupeři to s Kulhavým nebudou mít jednoduché

Švýcar bude hlavním favoritem. Zkompletování olympijské medailové sbírky (kromě stříbra z Londýna má i bronz z Pekingu) ale nebude vůbec jednoduchým úkolem. V cestě mu budou stát především další dva z "tří králů" - Absalon a Kulhavý. O Julienovi Absalonovi, dvojnásobném olympijském šampionovi není třeba pochybovat. Na světovém šampionátu letos vybojoval bronzovou medaili a v posledním závodě SP před olympiádou si připsal neuvěřitelné 32. kariérní vítězství v tomto seriálu.

Kateřinu Nash dělil od olympijské medaile kanadský dvojblok Kateřinu Nash dělil od olympijské medaile kanadský dvojblok Čtěte zde

Jaroslav Kulhavý se sice na začátku sezony potýkal se zlomeninou ruky. Tu se ale podařilo vyléčit a český biker se soudě dle stříbra z domácího světového mistrovství dostal do odpovídající formy. "Když jsme jeli do Londýna, nikdo nevěřil, že by tam Jára mohl vyhrát. Jen my nejbližší jsme tenkrát věděli, jak na tom je. Teď je ta situace jiná. Zvláště po tomhle závodě se Jára znovu dostává na pozici jednoho z favoritů. Myslím si, že jak Nino, tak Julien to s ním nebudou mít vůbec jednoduché," prohlásil po zmíněném zisku světového stříbra trenér Kulhavého a celé české reprezentace Viktor Zapletal.

Kulhavého forma roste, ambice má i Cink

Největší česká naděje stejně jako Schurter vynechala poslední předolympijský SP v Kanadě, místo toho proháněla domácí silniční peloton v čtyřetapovém závodě Vysočina Tour. Kulhavý v jedné etapě zvítězil, ve dvou byl druhý a ovládl bodovací soutěž. "Má na to," pokyvoval uznale i celkový vítěz závodu Tomáš Bucháček. Úřadující olympijský šampion tak jde do závodu s patřičnou sebedůvěrou, kterou nijak nenahlodala ani páteční srážka s otevřenými dveřmi automobilu.

Kulhavý ale nebude jediným závodníkem v nových bílých dresech s tradiční českou trikolorou. Ondřej Cink si v jednadvaceti letech v Londýně odbyl svou premiéru na velkém závodě a bylo z toho 14. místo. Tentokrát ale závodník týmu Multivan Merida míří výše. Příslušnost ke světové špičce jasně demonstroval čtvrtou příčkou na letošním světovém šampionátu a bronzovou medailí z mistrovství evropského.

Obhájce olympijského zlata biker Kulhavý měl před závodem kolizi, vyvázl s modřinou Obhájce olympijského zlata biker Kulhavý měl před závodem kolizi, vyvázl s modřinou Čtěte zde

Vítězná sestava se nemění?

Trio Čechů na startu doplňuje Jan Škarnitzl, dvanáctý muž londýnských her. A "Škarna" by opět mohl atakovat elitní desítku podobně jako na domácím světovém mistrovství, kde jej z boje o top10 vyřadil technický problém. Sestava je tak identická jako před čtyřmi roky. Naplní se opět heslo - vítězná sestava se nemění?

Favorizovanému triu stále ještě aktivních legend světa horských kol bude chtít dominanci v závodě kromě zbylých Čechů překazit také dlouhá řada dalších závodníků. Silnou sestavu do Brazílie přivezla Francie, do výběru se dokonce přes Koretzkého a Marotta nevlezl ani Stefan Tempier. Švýcarský tým doplňuje Mathias Fluckiger a Lars Forster. V posledních týdnech se do solidní formy dostává také brzy osmatřicetiletý Španěl Hermida. Na bronz z Londýna bude chtít navázat Ital Fontana. Zapomínat nesmíme ani na Němce Fumiče.

Saganovi favorité nevěří

Velkou zajímavostí a zároveň neznámou závodu pak bude start juniorského světového šampiona na horských kolech z roku 2008 a zároveň úřadujícího elitního světového mistra na silnici, Petra Sagana. "Je to super. On je skvělý sportovec. Je to výborné pro náš sport. Těším se, až si s ním zazávodím," nechal se slyšet Nino Schurter.

Sáblíková není naštvaná, jen zklamaná. Svoji neúčast na olympiádě soudy řešit nechce Sáblíková není naštvaná, jen zklamaná. Svoji neúčast na olympiádě soudy řešit nechce Čtěte zde

Co se týče šancí slovenského závodníka, který jako jediný odstartuje až ze sedmé řady, hlavní favorité se shodují, že do boje o příčky nejvyšší nezasáhne. "Můžu říct, že u něj nevěřím v první desítku. Je to stejné porovnání, jako kdyby Nino řekl, že bude závodit na silnici, a věřili bychom v medaili," dodává také Frischknecht. Čeští bookmakeři na druhé straně Sagana považují za čtvrtého největšího favorita závodu. Sám "Rambo ze Žiliny" velké ambice nevyhlašuje a chce se závodem hlavně bavit, tak uvidíme.

Předpoklady jsou věc jedna, vše ale rozhodne až nedělní závod. Ten se soudě dle sobotního závodu žen pojede na sedm regulérních okruhů. Trať slibuje zajímavou podívanou, kterou navíc může okořenit také hlášený déšť. A jak říkali čeští bikeři, na mokru nikdo možnost trénovat neměl a těžko říci, jak se v takových podmínkách trať bude chovat. 

reklama