reklama

Kulhavý má olympijské stříbro! Skvělý Čech nestačil jen na fenomenálního Schurtera

Jaroslav Kulhavý se stříbrnou olympijskou medailí. Jaroslav Kulhavý se stříbrnou olympijskou medailí. autor: Reuters
Český biker Jaroslav Kulhavý sice neobhájil zlatou olympijskou medaili z Londýna, v náročném závodě v Riu de Janeiro ale dojel na stříbrné pozici. Českou bilanci na olympiádě tak zaokrouhlil na deset cenných kovů.

Rio de Janeiro - Češi si z olympiády v Riu de Janeiro odvezou přesně deset medailí. Rozhodl o tom závod horských kol, ve kterém dojel na stříbrné pozici obhájce triumfu z Londýna Jaroslav Kulhavý. Český biker předvedl vynikající výkon a nestačil pouze na fenomenálního Švýcara Nino Schurtera, s nímž strávil na čele závodu desítky minut.

Bronzovou medaili získal Španěl Carlos Coloma. Další čeští reprezentanti se do elitní desítky pořadí nedostali, Ondřej Cink dojel čtrnáctý a Jan Škarnitzl dvaadvacátý.

Program, výsledky a medaile. Desátou a poslední českou medaili získal Kulhavý Program, výsledky a medaile. Desátou a poslední českou medaili získal Kulhavý Prohlédněte zde

"Radost je obrovská. Panuje spokojenost a myslím, že si to ještě uvědomím s odstupem času," řekl Kulhavý, kterého od třetího kola bolel žaludek. "Za dané situace jsem jel strop, líp jsem se připravit nemohl. Jsem maximalista, chci vyhrávat, ale ještě budu mít šanci," řekl Kulhavý směrem ke hrám v Tokiu za čtyři roky.

Na nástup Švýcara nedokázal reagovat

V průběhu závodu vše nasvědčovalo repríze čtyři roky starého souboje obou dlouholetých rivalů. Hlavní favorité se brzy usadili v čele a vzdalovali se ostatním. Na závěrečný finiš ale tentokrát nedošlo. Schurter rozhodl nástupem v předposledním ze sedmi okruhů, na který už Kulhavý nedokázal zareagovat.

I tak si s přehledem dojel pro další velkou medaili. Za švýcarským suverénem posledních let skončil druhý stejně jako na letošním mistrovství světa v Novém Městě na Moravě. "Pro mě to bylo letos asi maximum, tady i v Novém Městě. Ty dva vrcholy vyšly super. Dneska na první místo nebylo," řekl Kulhavý, který nosil do poloviny dubna sádru po dvojité zlomenině levé ruky. "Kdyby mi někdo řekl, že budu druhý, tak tomu neuvěřím. Neuvěřitelný!" radoval se Kulhavý.

Běhal s vrtačkou a naháněl řemeslníky. Zfušovaná vesnice byla stejně nejlepší, říká Doktor Běhal s vrtačkou a naháněl řemeslníky. Zfušovaná vesnice byla stejně nejlepší, říká Doktor Čtěte zde

Schurter k pěti titulům světového šampiona přidal třetí olympijskou medaili a má kompletní sbírku. "Na tuhle zlatou jsem dřel čtyři roky a jsem rád, že to vyšlo. Když se ohlédnu, potřeboval jsem být druhý v Londýně, abych se vrátil silnější. Mám bronz z Pekingu, stříbro z Londýna teď zlato v Riu. Je to perfektní příběh," uvedl Švýcar.

Sagan začal dobře, ale postihly ho defekty

Po zaváděcím okruhu se dokázal z poslední pozice na startu prodrat vpřed Slovák Peter Sagan. Famózní spurtér mezi silničáři, který v Riu usedl jen na horské kolo, jel v čele s hlavním aspirantem na zlato Schurterem. Na vedoucí skupinu se s každým šlápnutím do pedálů zvolna dotahoval Kulhavý a měl situaci brzy pod kontrolou.

Velmi brzké defekty v krátkém sledu postihly Sagana, Itala Marca Aurelia Fontanu i Francouze Victora Koretzkého. Ve druhém kole se Schurter v ostrém tempu snažil roztáhnout čelo závodu, ale Kulhavý se s přehledem držel a následně ve třetím okruhu se oba favorité odpoutali od ostatních. Za nimi se držel jen Coloma, jehož posléze doplnil Francouz Maxime Marotte. V první desítce se držel i Cink.

Češi v Riu: Medaile, čtvrtá místa, zklamání i příjemná překvapení Češi v Riu: Medaile, čtvrtá místa, zklamání i příjemná překvapení Prohlédněte zde

Podobný obrázek dobře spolupracující vedoucí dvojice vydržel dlouhé minuty, ale Schurter svým atakem odmítl podstoupit riziko, že by mu Kulhavý kýžené zlato opět sebral v samém závěru. Český biker už pak neriskoval, držel nastavené tempo a snažil se vyhnout jakémukoliv problému, který by ohrozil jeho stříbro.

Francouz Absalon skončil až osmý

V cíli nakonec ztratil jednatřicetiletý rodák z Ústí nad Orlicí na takřka o rok a půl staršího Schurtera 50 vteřin, ale i ze stříbra měl obrovskou radost a náležitě si závěr svého vystoupení vychutnal.

Zklamáním naopak skončil závod pro další medailové kandidáty. Lídr Světového poháru Francouz Julien Absalon, který vyhrál olympiádu v Aténách 2004 a v Pekingu 2008, skončil osmý. Čtvrtý z domácího MS Cink vyrovnal umístění z Londýna, Jan Škarnitzl skončil na 22. příčce z 49 závodníků. Sagan byl klasifikován na 35. místě se ztrátou jednoho okruhu.

reklama