reklama

Kdybych chtěl, pronesl bych do olympijské vesnice deset kilo semtexu, řekl medailista z Ria Kulhavý

autor: Reuters
Jednatřicetiletý biker Jaroslav Kulhavý si z olympijského Ria de Janeiro přivezl stříbrnou olympijskou medaili a plánuje start na olympiádě v Tokiu. Podle českého olympionika se nenaplnily obavy týkající se organizace her, výhrady měl jen k bezpečnosti. "Do olympijské vesnice bych protáhl půl rodiny a deset kilo semtexu k tomu," naznačil problémy pořadatelů.

A.cz: Jaké máte dojmy z olympiády?

Největší olympijské příběhy: Dojemná spolupráce vytrvalkyň, medailista z YouTube i loučení králů Největší olympijské příběhy: Dojemná spolupráce vytrvalkyň, medailista z YouTube i loučení králů Prohlédněte zde

Rio jsem si užil. Spojil jsem příjemné s užitečným, nebyl jsem zavřený někde na stadionu. Město jsem v rámci tréninku objel celé třikrát dokola. Ze sedla jsem viděl všechna pěkná místa včetně pláží. Když člověk potřebuje trénovat a ujet 100 kilometrů, tak čtyřkilometrový ovál mu moc nepomůže. V tomto ohledu Rio nebylo ideální. Tratě jsem si navíc musel hledat, protože tam není bezpečno. Když jsem zajel do některých uliček sám, tak to nebyl příjemný pocit.

Kolikrát jste před Riem závodil na ohořelé trati?

Zrovna hned na první olympiádě v Athénách byl taky požár, takže jen na olympiádě to letos bylo už podruhé.

Jak dopadla olympiáda organizačně?

Letošní hry byly organizačně dobře zvládnuté, i když spousta věcí nefungovala nebo nebyla dotažená. Jako celek to ale šlapalo, jak mělo. Teda kromě bezpečnostní stránky, která prakticky neexistovala. Kdyby člověk chtěl, tak do olympijské vesnice protáhne polovinu rodiny a ještě deset kilo semtexu. Naštěstí se ale nic nestalo. Brazilci to zvládli.

Kulhavý bude jednat o nové smlouvě. Chci minimálně dvouletou a vyzkouším i silnici, říká Kulhavý bude jednat o nové smlouvě. Chci minimálně dvouletou a vyzkouším i silnici, říká Čtěte zde

Martin Doktor prý zajistil výrazně lepší servis pro českou výpravu oproti minulým letům, v čem konkrétně?

Poslední den bylo víc piva. (smích) Mně to přišlo na vysoké úrovni už předtím, ale zlepšily se detaily jako matrace, postele, ve vesnici nám nic nechybělo. Byla tam i vybavená klinika a servis byl perfektní. My cyklisti jsme ale využívali hlavně služby svých vlastních týmů. Já jsem se mohl opřít o naše mechaniky a maséra, se kterým jezdím na závody celý rok. Neměli jsme ani šanci všechny nové výhody vyzkoušet.

Je teda podpora dostatečná?

Určitě, jsem rád, že nás olympijský tým podporuje tak moc. Hodně velkou podporu máme i mezi olympiádami. Chci touhle cestou poděkovat Českému olympijskému výboru za extra finanční podporu, kterou jsme jako medailisté po Londýně dostali. Mohl jsem si pořídit trenažer, díky kterému jsem se dokázal po zranění vrátit zpátky. Nebýt toho, tak bych neměl výsledky takové, jaké mám. Servis pro sportovce je dobrý nejen na olympiádách, ale i mezi nimi.

Co znamená vaše stříbro z pohledu sponzorů?

Myslím si, že budou spokojení. Vzhledem ke zranění, kvůli kterému jsem ztratil dva měsíce v přípravě, si myslím, že ta sezóna proběhla suprově. Navíc letošek měl dva vrcholy – domácí mistrovství světa, které nešlo vypustit i přesto, že je olympijský rok a olympiádu. Tyto vrcholy mi vyšli skvěle a já jsem spokojený. Odvedl jsem sto procent. K vítězství letos vždycky kousek chyběl, ale určitě se s tím nespokojím.

Medaile z Ria jinak: Jak si vedli Češi proti zbytku střední Evropy a kdo za slávu "utratil" nejvíc? Medaile z Ria jinak: Jak si vedli Češi proti zbytku střední Evropy a kdo za slávu "utratil" nejvíc? Prohlédněte zde

Jak těžké je po dosavadních úspěších hledat další motivaci?

Motivaci mám, měl jsem ji i po Londýně. Přišlo hodně zranění, absolvoval jsem navíc preventivní operace nosu a zubů, takže člověk má teď o to větší chuť si dokázat, že na to má, že není starý a pořád patří ke špičce. Hlavně mě to musí bavit, letos po zranění jsem chytil čerstvý vítr a rozhodl jsem se, že do Tokia budu pokračovat. Navíc jsem od jednoho z největších sponzorů Strabagu dostal novou smlouvu až do roku 2020, kdy olympiáda bude.

Co vás čeká po hrách?

Nějaké plány mám. Nebudu toho moc měnit a dalším cílem bude určitě příští olympiáda. Možná změním tréninkové destinace, možná si zkusím silnici, ale všechno se bude odvíjet od smlouvy, kterou zatím nemám.

reklama