reklama

Lavillenie ronil slzy na stupních vítězů. Brazilské fanoušky přirovnal k nacistům, ti ho vybučeli

Renaud Lavillenie v slzách na stupních vítězů. Renaud Lavillenie v slzách na stupních vítězů. autor: Reuters
Francouzský tyčkař Renaud Lavillenie si po pondělním olympijském finále postěžoval na brazilské fanoušky, ti ho ale i na stupních vítězů opět vybučeli. Světový šampion to nevydržel a s medailí na krku ronil při brazilské hymně slzy.

Rio de Janeiro – V návalu emocí si neodpustil nešťastné přirovnání, ale tohle si snad nezasloužil. Francouzský tyčkař Renaud Lavillenie si po pondělním olympijském finále postěžoval na brazilské fanoušky, kteří na něho pískali a bučeli, když bojoval o zlato s domácím skokanem Thiagem da Silvou. Přirovnal je k nacistickým fanouškům na hrách v Berlíně 1936, kteří prý podobně bučeli na černošského sprintera Jesseho Owense.

Brzy si uvědomil, že přestřelil, na sociálních sítích se omluvil s tím, že reagoval unáhleně a v emocích. Fanoušci ho ale při medailovém ceremoniálu stejně vybučeli. To už Francouz nevydržel a během brazilské hymny pro vítěze se rozplakal.

Chování Brazilců okamžitě ostře odsoudil šéf Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach. "To je šokující chování brazilského publika, tohle je pro olympiádu nepřijatelné," uvedl.

Lavilleneho se zastaly i jiné osobnosti, například bývalý americký atlet Michael Johnson, který o víkendu přišel o rekord v běhu na 400 metrů. "Diváci by se měli stydět, o tomhle závodění není. Renauda to opravdu zasáhlo," řekl pro BBC.

Organizátoři slíbili, že se budou snažit na fanoušky apelovat, aby se nic podobného neopakovalo. "Povedeme s fanoušky dialog prostřednictvím sociálních sítí. Nemyslíme si, že bučení na sportovce je správný postoj, a to i v případě, že mladý Brazilec má šanci porazit světového šampiona," uvedl tiskový mluvčí olympijských her v Riu Mario Andrada.

Sám Lavillenie byl i po ceremoniálu hodně přešlý. "Je to nechutné. Je to totální neúcta k fair play. Ale přenesu se přes to," řekl francouzské televizi a dodal, že si váží, že sám Brazilec Da Silva se od postoje fanoušků distancuje.

reklama