reklama

Ledecká a spol. si musí počkat. Obří slalom žen byl kvůli větru rovněž odložen na čtvrtek

Pracovníci, kteří mají na trati na starosti branky, bojují s větrem na sjezdovce, na které se měl jet obří slalom žen. Pracovníci, kteří mají na trati na starosti branky, bojují s větrem na sjezdovce, na které se měl jet obří slalom žen. autor: Reuters
Premiéra Ester Ledecké na hrách v Pchjongčchangu se odkládá. Lyžařky nepustilo na start obřího slalomu počasí.

Pchjongčchang - Obří slalom žen na olympijských hrách v Pchjongčchangu se dnes kvůli silnému větru neuskutečnil, pořadatelé závod stejně jako už v neděli mužský sjezd přeložili na čtvrtek. Na trať v Jongpchjongu se měla postavit i čtveřice českých reprezentantek včetně Ester Ledecké.

Pro Ledeckou, která může jako první v historii závodit na olympiádě na lyžích i na snowboardu, to měl být první start na hrách v Koreji. Vedle obřího slalomu by měla jet ještě super-G. Na prkně bude favoritkou paralelního obřího slalomu.

Spolu s Ledeckou měly do obřího slalomu nastoupit Kateřina Pauláthová, Martina Dubovská a Gabriela Capová. "Asi to bylo správné rozhodnutí, protože podmínky byly přísné," poukázala Pauláthová na vichr a pocitový mráz -29 stupňů.

"Teplota ještě OK, to se svlíkneš a jedeš, ale brány ležely, takže by to nebylo regulérní. Bylo by to nefér a hlavně nebezpečné, protože jsou na trati hupy, a jak se udělá jakoby tornádo, tak není vidět, kam se jede, a člověk musí zastavit, jinak se zabije," řekla.

"Nestává se často, aby na trati foukal vítr skoro stokilometrovou rychlostí a bylo dvacet pod nulou," řekl bývalý francouzský sjezdař Luc Alphand, jehož dcera Estelle na hrách startuje a reprezentuje Švédsko.

"Vítr je příliš silný, mráz nepříjemný a závodnice by jen při prohlídce promrzly. Nebylo možné jet, i když to je škoda, protože trať samotná a vytyčený obří slalom jsou perfektní," řekl.

V dějišti her velmi silně fouká už druhý den a alpští lyžaři ještě nedostali šanci závodit o medaile. Ve čtvrtek by se teď měly rozdávat hned dvě sady. Start prvního kola ženského obřího slalomu je naplánován na 1:30 SEČ, druhé začne v 5:15, sjezd mužů bude odstartován ve 3:00. Dva lyžařské olympijské závody v jeden den se jely naposledy v Turíně 2006, kdy přišly na řadu obří slalom mužů a super-G žen.

Mezinárodní olympijský výbor zatím změny programu neznepokojují. "Je dost času, máme náhradní dny. Na všechny závody dojde," uvedl mluvčí Mark Adams.

Ředitel ženských závodů Mezinárodní lyžařské federace FIS Atle Skaardal tak klidný nebyl. "Ten program je napěchovaný a předpověď nepříznivá. Nejméně do středy má foukat. Pokusíme se sestavit realistický plán," řekl.

V úterý je na programu kombinace mužů, ve středu mají závodit slalomářky.

Češi získali sedm medailí, vyhrálo Norsko. Projděte si výsledky olympiády v Koreji Češi získali sedm medailí, vyhrálo Norsko. Projděte si výsledky olympiády v Koreji Prohlédněte zde
reklama