reklama

Ledecká na sebe může v Pchjongčchangu výrazně upozornit i jako lyžařka, věří Bank

Ondřej Bank Ondřej Bank autor: ČTK
Zúčastnil se tří olympijských her, na těch nadcházejících už bude sjezdař Ondřej Bank v roli poradce Ester Ledecké a české reprezentace v alpském lyžování. „Největší pozornost bude samozřejmě upřena na její vystoupení na snowboardu, ale i na lyžích má reálné šance na pěkné umístění,“ tvrdí dvojnásobný medailista ze závodů Světového poháru, jenž kariéru ukončil v roce 2015 na MS v americkém Beaver Creeku.

Ledecká je největší favoritkou olympijského snowboardového paralelního obřího slalomu. Jak vysoko však může pomýšlet na lyžích?

V pořadí Světového poháru je teď po 29 závodech na 65. místě. To však samozřejmě neznamená, že někde v páté či šesté desítce skončí i na olympiádě. Má za sebou jen několik vystoupení a podle nich je patrné, že by mohla skončit v první patnáctce. Nemám tyto prognózy moc rád, ale Ester má určitě na to, aby na sebe v Pchjongčchangu výrazně upozornila i jako výborná alpská lyžařka.

Po zranění Kryštofa Krýzla se do olympijské nominace vešel Jan Hudec, bronzový medailista ze Soči. Co lze čekat od něj?

Po "přestupu" z Kanady znovu do Česka se mu moc nedaří. Dva závody Světového poháru nedokončil a nejlepším výsledkem je 54. místo v super-G v Kitzbühelu. Jeho výkony výrazně ovlivňují zdravotní problémy s kolenem a se zády. Těžko lze proto předvídat, jak se mu bude dařit, ale jedno je jisté: ve velkých závodech se vždycky dokázat prosadit.

Čím by měla být olympiáda pro dvacetileté mladíky Filipa Forejtka a Jana Zabystřana?

Výjimečnou učebnicí. Zažijí velký závod, prožijí nevšední atmosféru, budou moci sbírat cenné poznatky. Oba mají před sebou slibnou budoucnost a už teď v Koreji budou mít možnost aspoň naznačit své možnosti.

Děvčata jsou na tom podobně?

Ta jsou už starší a zkušenější, i když k vyšším příčkám mají hodně daleko. Všechny se však v této sezoně zúčastnily řady závodů ve Světovém poháru. Před Gabrielou Capovou je v počtu získaných bodů pouze Ledecká. Poznatky z olympiády v Soči už mají Kateřina Pauláthová i Martina Dubovská, které se v superobřím slalomu, respektive slalomu, umístily ve třetí desítce. Na základě rozdělování kvót jednotlivým státům bude v Koreji méně závodnic než ve Světovém poháru, takže i výsledky našich děvčat mohou být lepší.

Po přerozdělení kvót doplnili výpravu mužů ještě Ondřej Berndt a Adam Kotzman, takže Češi se mohou představit i v týmových soutěžích žen i mužů. Kam sahají české ambice?

V této soutěži je sebevědomí závodníků vždy silnější než v soubojích jednotlivců. V minulosti se nám často dařilo a mohlo by to vyjít i tentokrát. Může se totiž stát cokoliv, takže nejsou vyloučena ani dost velká překvapení.

S jakým olympijským účtem byste byl spokojen?

Nerad mluvím a ani neuvažuju o pravděpodobném umístění, ale vždy mě potěší, když každý z reprezentantů podá výkon na hranici svých možností.

Fanoušci věří v pět českých olympijských medailí. Naděje vkládají do Sáblíkové a snowboardistek Fanoušci věří v pět českých olympijských medailí. Naděje vkládají do Sáblíkové a snowboardistek Čtěte zde
reklama