První zlato pro Česko! Ledecká šokovala všechny lyžařské superhvězdy a vyhrála super-G

17. 2. 2018 5:12
Fenomenální Ester Ledecká i se startovním číslem 26 vyhrála super-G žen na olympiádě v Pchjongčchangu. Ledecká triumfovala o pouhou jednu setinu sekundy před obhájkyní zlata Annou Veithovou z Rakouska, bronz získává Lichtenštejnka Tina Weiratherová. Triumf Ledecké je přitom o to pozoruhodnější, že vyhrála jen o setinu sekundy a údajně na lyžích, které zdědila po Mikaele Shiffrinové. Druhá česká závodnice Kateřina Pauláthová dojela 33.
Ester Ledecká, nečekaná královna super-G, obklopené stříbrnou Tinou Weiratherovou a Annou Veithovou | Foto: Reuters

Pchjongčchang - Ester Ledecká šokovala na olympijských hrách vítězstvím v superobřím slalomu. Česká reprezentantka vyhrála o jednu setinu sekundy před obhájkyní zlata ze Soči Rakušankou Annou Veithovou. Třetí skončila Tina Weiratherová z Lichtenštejnska.

"To snad není možné! Když jsem projela cílem a viděla to, říkala jsem si, že to musí být nějaká chyba. Změní ten čas ještě? Nebo jsem minula branku?" líčila s úžasem Ledecká, která dlouho jen nevěřícně zírala na výsledkovou tabuli.

Podívejte se na vítěznou jízdu Ester Ledecké:

Dvaadvacetiletá Ledecká se postarala o největší úspěch v historii českého sjezdového lyžování. Na olympijských hrách dosud získaly bronzové medaile Olga Charvátová Křížová ve sjezdu v Sarajevu 1984 a Šárka Strachová ve slalomu ve Vancouveru 2010.

Triumf Ledecké je o to pozoruhodnější, že startovala na lyžích, na nichž před ní jezdila Američanka Mikaela Shiffrinová. Je totiž běžná praxe, že dostává od výrobce Atomicu vždy materiál po hvězdách sjezdového lyžování. Jelikož až dosud nezajela velký výsledek, nedostávala nejlepší páry. Pro super-G v Čongsonu měla k dispozici lyže po Shiffrinové, specialistce na točivé disciplíny. "To jsou lyže, které jsme od firmy dostali loni. A jely," usmíval se spokojeně servisman i lyžařský trenér Petr Kouřil.

Podívejte se na rozhovor s Ledeckou, krátce po její vítězné jízdě:

Olympijská vítězka Ester Ledecká: Ještě teď se mi točí hlava | Video: Český olympijský výbor

Ledecké se splnil sen

V Pchjongčchangu se Ledecká zapsala do historie už tím, že jako první v historii absolvovala na olympijských hrách závody na lyžích i na snowboardu. Na něm bude coby mistryně světa hlavní favoritkou paralelního obřího slalomu.

"Snila jsem o tom, že budu moct kombinovat tyhle dva sporty, to byl v téhle sezoně můj velký cíl. Teď se musím přeorientovat zase na snowboard, čeká mě kvalifikace," uvedla Ledecká.

Česká výprava v Koreji má díky ní kompletní sadu medailí. Ledecká přidala zlato k dosavadním dvěma stříbrům a dvěma bronzům.

Dcera zpěváka a skladatele Janka Ledeckého předvedla se startovním číslem 26 famózní jízdu v době, kdy Veithová už přijímala gratulace k dalšímu triumfu. Rakušanka prožívala silné emoce, neboť po těžkém zranění kolena v roce 2015 se dlouho vracela zpět mezi elitu a až dnes se dočkala další velké medaile. Ta nejcennější však trojnásobné mistryni světa unikla.

Dvojnásobnou vítězku Světového poháru odsunula z nejvyššího stupně Ledecká, která v elitním lyžařském seriálu debutovala teprve předloni. V superobřím slalomu dosud absolvovala jen devět závodů Světového poháru a jejím nejlepším výsledkem je 19. místo. V závodě, který začal kvůli silnému větru s hodinovým zpožděním, vedla od druhého mezičasu, na němž měla oproti Veithové k dobru 18 setin. Postupně se její náskok zmenšoval, ale první místo už neopustila.

Při olympijské premiéře na lyžích obsadila Ledecká ve čtvrtek 23. místo v obřím slalomu.

Ve snowboardingu bude usilovat o olympijskou medaili přesně za týden. Ve čtvrtek ji čeká kvalifikace. Před čtyřmi lety v Soči byla šestá v paralelním slalomu, který už se na hrách nejede, a sedmá v paralelním obřím slalomu.

Šestá skončila v super-G americká hvězda Lindsey Vonnová, která jela hned jako první, ale chyba před závěrečným skokem ji připravila o šanci na úspěch.