reklama

Střelec Lipták je v kvalifikaci trapu čtvrtý, finále má na dosah i Kostelecký

Sportovní střelec David Kostelecký na OH 2020 Sportovní střelec David Kostelecký na OH 2020 autor: Reuters
Brokový střelec Jiří Lipták je po prvním dnu kvalifikace olympijské soutěže v trapu čtvrtý a drží postupovou příčku na účast v šestičlenném finále.

Aktuální vicemistr Evropy zatím chyboval jen jednou ze 75 ran, stejnou bilanci mají další čtyři soupeři, stoprocentní nebyl nikdo. Druhý český reprezentant a olympijský šampion z Pekingu 2008 David Kostelecký je po dvou chybách třináctý, zaznamenal stejný výkon jako osm dalších střelců a současná pozice by pro něj ve vyrovnané soutěži znamenala rozstřel o poslední postupové místo.

Kostelecký v Tokiu nejvíc věří Liptákovi, Šumovou považuje za černého koně Kostelecký v Tokiu nejvíc věří Liptákovi, Šumovou považuje za černého koně Čtěte zde

Po třech z pěti položek vede Kuvajťan Abdulrahman Faihan, který je v čele díky bilanci posledních 58 trefených ran za sebou. Všech 75 terčů netrefil ani jeden z 29 účastníků, dvakrát v poslední části chyboval například do té doby vedoucí Rus Alexej Alipov, olympijský vítěz z Atén 2004.

Jak Lipták, tak Kostelecký měli do závodu dobrý vstup a oba opouštěli střelnici po úvodní sérii bez jediného omylu. O stoprocentní bilanci ale přišli v druhé položce, kdy nejprve Kostelecký netrefil 39. terč a Lipták 47. Zatímco Lipták už nechyboval, Kostelecký minul ještě jednou a vypadl z první desítky.

Šestačtyřicetiletý Kostelecký je podruhé za sebou nejstarším českým olympionikem ve výpravě a účastní se šestých her. Vyrovnal tím české maximum, o které se nyní dělí s veslaři Jiřím Ptákem a Václavem Chalupou, běžkyní a bikerkou Kateřinou Neumannovou a vodní slalomářkou Štěpánkou Hilgertovou.

Poprvé střílel pod pěti kruhy v roce 1996 v Atlantě a největšího úspěchu dosáhl o 12 let později v Pekingu, kde získal zlatou medaili. Na posledních hrách v Riu de Janeiro skončil na čtvrtý, ve finále byl i v Sydney 2000, kde byl šestý. O šest let mladší Lipták prožívá druhou olympijskou účast. Před devíti lety byl v Londýně osmnáctý.

V soutěži žen se zatím nejlépe dařilo slovenské střelkyni Zuzaně Rehák-Štefečekové. Stříbrná medailistka z Pekingu a Londýna, která vynechala poslední olympiádu kvůli mateřské pauze, trefila jako jediná v úvodní kvalifikaci všech 75 terčů.

Ve čtvrtek od 2:00 SELČ jsou na programu zbylé dvě kvalifikační položky. Finále žen se uskuteční od 7:50, muži budou střílet o medaile o hodinu později.

reklama