Překvapivým vítězem maratonu se stal Uganďan Kiprotich

12. 8. 2012 14:15
Vítěz maratonu na olympijských hrách v Londýně Stephen Kiprotich z Ugandy
Vítěz maratonu na olympijských hrách v Londýně Stephen Kiprotich z Ugandy | Foto: Reuters

Londýn - Vítězem závěrečné atletické soutěže na olympijských hrách v Londýně - maratonu mužů - se překvapivě stal Uganďan Stephen Kiprotich.

Získal tak teprve druhou zlatou medaili pro Ugandu v olympijské historii.

O svém triumfu rozhodl třiadvacetiletý atlet pět kilometrů před cílem, když uprchl ostatním medailistům - Keňanům Abelu Kiruiovi a Wilsonu Kipsang Kiprotichovi.

Stephen Kiprotich vyhrál v čase 2:08:01, dvojnásobný mistr světa Kirui za ním zaostal o 26 sekund, vítěz dubnového Londýnského maratonu Kipsang doběhl o další minutu později.

Oba Keňané tak uctili památku obhájce titulu z Pekingu Sammuela Wanjirua, který vloni za nevyjasněných okolností zemřel po pádu z balkonu.

Jediný český zástupce v závodě Jan Kreisinger skončil v čase 2:25:03 na 67. místě.