Maraton vyhrála v olympijském rekordu Etiopanka Gelanaová

5. 8. 2012 17:26
Etiopanka Tiki Gelanaová protíná cílovou pásku olympijského maratonu
Etiopanka Tiki Gelanaová protíná cílovou pásku olympijského maratonu | Foto: Reuters

Londýn - Zlatou medaili v maratonu získala v londýnském dešti etiopská vytrvalkyně Tiki Gelanaová, jež vyhrála v olympijském rekordu 2:23:07.

Česká debutantka pod pěti kruhy Ivana Sekyrová doběhla na 67. pozici.

Čtyřiadvacetiletá Gelanaová se stala druhou etiopskou olympijskou vítězkou v maratonu od Fatumy Robaové, jež vyhrála v roce 1996 v Atlantě. Přestože na mokré trati upadla u občerstvovací stanice, navázala na triumf svého strýce Gezahegne Abery ze Sydney 2000.

"Spadla jsem někde v polovině závodu, mám odřený loket, ale při běhu jsem bolest ani necítila," řekla Gelanaová. "Jinak v dešti běhám hrozně ráda, už jako malá jsem to milovala," dodala.

Cíl poprvé v historii v centru města

Vítězka maratonů v Amsterodamu a Rotterdamu nastoupila soupeřkám ve vedoucí skupince zhruba kilometr před cílem, jenž poprvé v historii nebyl na stadionu, ale v ulicích města.

Pět sekund za ní doběhla do cíle u Buckinghamského paláce Keňanka Priscah Jeptoová, bronz získala Taťjana Petrovová z Ruska.

Čtyřicetiletá Sekyrová se do Londýna kvalifikovala v dubnu v Rotterdamu, kde běžela první maraton v životě. Olympijský závod na mokré trati a místy v hustém dešti doběhla v čase 2:37:14.

Na startu chyběla domácí hvězda Paula Radcliffeová, světovou rekordmanku nepustily do závodu dlouhodobé potíže s klouby.