reklama

Mazurová ani Bruns ve vzduchovce neuspěly, první zlato olympiády bere Američanka

Vítězná Američanka Thrasherová Vítězná Američanka Thrasherová autor: Reuters
Nikola Mazurová a Adéla Bruns nepostoupily na olympiádě v Riu do finále vzduchové pušky. Mazurové k finále chybělo 1,5 bodu. Zlato bere Američanka VirginiaThrasherová, která ve finále porazila dvě čínské soupeřky.

Rio de Janeiro - České střelkyně nepostoupily na olympijských hrách v Riu do finále vzduchové pušky. Nikola Mazurová byla v kvalifikaci osmnáctá, Adéla Bruns skončila na 32. místě. Jednadvacetiletá Mazurová nastřílela 414,4 bodu a od finálové osmičky ji dělilo 1,5 bodu. Na postupových místech se krátce objevila jen v průběhu druhé položky. Bruns měla součet 411,8 bodu.

Program, výsledky a medaile. Desátou a poslední českou medaili získal Kulhavý Program, výsledky a medaile. Desátou a poslední českou medaili získal Kulhavý Prohlédněte zde

První zlatou medaili na olympijských hrách v Riu de Janeiro vybojovala devatenáctiletá Američanka Virginia Thrasherová. Vyhrála před Číňankami Tu Li a obhájkyní londýnského zlata I S'-ling.

Thrasherová přitom dosud nikdy na velkých závodech nevystoupila na stupně vítězů. Nejvýš byla letos na Světovém poháru v Mnichově čtvrtá v malorážce, ve vzduchové pušce je jejím maximem sedmé místo. Číňanku Tu Li, která už má dvě olympijská zlata, porazila ve finále v Riu o bod.

Česká republika má na disciplínu, v níž bude korunována první olympijská vítězka XXXI. her v Riu, příjemné vzpomínky. Kateřina Emmons ve vzduchovce vybojovala v roce 2004 v Aténách bronz a o čtyři roky později v Pekingu zlato.

Bruns získala v Londýně 2012 ještě pod dívčím jménem Sýkorová bronz ve své hlavní disciplíně, třípolohové malorážce. V té se stejně jako Mazurová představí v Brazílii ve čtvrtek.

První zlato pro Vietnam

V druhém sobotním střeleckém finále získal Hoang Xuan Vinh první zlato pro Vietnam v olympijské historii. V Riu de Janeiro vyhrál soutěž ve vzduchové pistoli. Premiérová medaile z Brazílie těsně unikla Slovensku, Juraj Tužinský byl čtvrtý.

Jednačtyřicetiletý Hoang vyhrál ve finále dramatický souboj s brazilskou nadějí na první cenný kov, kterou byl Felipe Almeida Wu. Ten dlouho vedoucího vietnamského střelce před poslední položkou k velké radosti bouřícího publika předstihl, ale Hoang se nenechal rozhodit a závěrečnou ranou 10,7 se vrátil o čtyři desetiny bodu s celkovým součtem 202,5 na první místo.

Postaral se tak o první olympijské zlato pro Vietnam, jehož sportovci dosud pod pěti kruhy vybojovali jen dvě stříbra. Zároveň si vynahradil zklamání z Londýna, kde mu před čtyřmi lety o jedno místo unikl ve vzduchové pistoli postup do osmičlenného finále a v libovolné pistoli byl o jednu desetinu čtvrtý.

Bronz získal Číňan Pchang Wej, jenž odsoudil o dvě desetiny bodu na nepopulární "bramborovou" pozici Slováka Tužinského. Páté místo obsadil trojnásobný olympijský šampion a obhájce zlata Čin Čong-o z Koreje

reklama