reklama

"Mohla by zazářit jako olympijské prase." Hry v Tokiu zasáhl další skandál

Naomi Watanabeová při kampani, která propagovala aplikaci na prodej vstupenek na olympiádu Naomi Watanabeová při kampani, která propagovala aplikaci na prodej vstupenek na olympiádu autor: Reuters
Přípravy na letošní olympijské hry v Tokiu zasáhl další skandál. Hiroši Sasaki, šéf kreativců připravujících slavnostní zahajovací i závěrečný ceremoniál, rezignoval poté, co na veřejnost prosákly jeho urážlivé výroky na adresu Naomi Watanabeové.

"V růžovém kostýmu by mohla zazářit jako olympijské prase," prohlásil Sasaki v chatu skupiny, která má přípravu ceremoniálů na starosti. Použil slovní hříčku "Olympig", v angličtině slovo "pig" znamená prase.

Řeč přitom byla o třiatřicetileté Watanabeové, jedné z nejpopulárnějších celebrit země vycházejícího slunce. Korpulentní Japonka se proslavila v roce 2008 imitací slavné americké zpěvačky Beyoncé, vzápětí udělala kariéru jako herečka a módní návrhářka.

Watanabeová navíc paradoxně figurovala jako tvář kampaně, která propagovala aplikaci sloužící k prodeji vstupenek na tokijskou olympiádu.

Na Sasakiho případ upozornil týdeník Shūkan Bunshun, jedno z nejvlivnějších médií Japonska.

Po zveřejnění Sasaki ihned rezignoval. "V mých návrzích a poznámkách byl velmi nevhodný výraz. Upřímně se omlouvám jí i lidem, kterých se to dotklo," uvedl Sasaki v oficiálním prohlášení.

Jeho demisi přijala nová šéfka organizačního výboru tokijských Her Seiko Hašimotová. Ta přitom teprve před měsícem nahradila Jošira Moriho, jenž odstoupil kvůli svým výrokům znevažujícím ženy.

Třiaosmdesátiletého Moriho stálo funkci prohlášení, že ženy ve výkonném výboru organizační komise moc mluví, což je otravné. 

Naočkujeme všechny olympioniky naší vakcínou, nabízí Čína. Milé, reaguje šéf MOV Naočkujeme všechny olympioniky naší vakcínou, nabízí Čína. Milé, reaguje šéf MOV Čtěte zde
reklama