reklama

"Mohli by vyšejpovat klopenky." Samková se chystá na obhajobu, ale ví, že konkurence se rozrostla

Eva Samková při tréninku v Pchjongčchangu Eva Samková při tréninku v Pchjongčchangu autor: ČTK
České snowboardcrossařce se trať na olympiádě líbí, ovšem říká, že když nevyhraje, nenastane konec světa.

Pchjongčchang - Před čtyřmi lety v Soči ovládla snowboardcrossařka Eva Samková s pověstným namalovaným knírkem olympijský závod a v pátek se pokusí na to navázat. Na hrách v Pchjongčchangu patří k favoritkám na stupně vítězů. Spolu s ní bude na startu Vendula Hopjáková, závodit měla také dodatečně nominovaná Kateřina Louthanová, ale v úterním tréninku si při pádu přetrhala vazy v kotníku a nenastoupí. Ve čtvrtečním závodu mužů se představí Jan Kubičík.

"Honzovi a Evce to jde poměrně slušně," řekl trenér Marek Jelínek a k Samkové s nadějí dodal: "Cítí se tady opravdu dobře. Je v takovém duševním rozpoložení, co umožňuje podávat maximální výkon."

Po olympijském triumfu Samková udržela čtyři roky příslušnost ke špičce. Loni vyhrála celkově Světový pohár snowboardcrossařek a celkem pět jednotlivých závodů. Naposledy nenašla přemožitelku letos v lednu v tureckém Erzurumu.

Čtyřiadvacetiletá rodačka z Vrchlabí nebere závod jako obhajobu. "Sport je hrozně vyhnaný do toho, že když se to nepovede, je konec světa a co budeme dělat. Ale my máme další životy. Když se to nepovede, můžu vyhrávat jiný závody. Hlavně mě to baví. Trať je tady skvělá, zase větší, takže jsme ráda," řekla Samková.

Mezi její největší soupeřky patří kvarteto Francouzek v čele s Chloé Trespeuchovou, vedoucí žena Světového poháru Italka Michela Moioliová, Američanka Lindsey Jacobellisová i její krajanka Faye Gulinová.

"Jsem na tom o čtyři roky líp, mám více zkušeností, ale konkurence je jinde než v Soči. Předtím nebyla tak velká. Soupeřek, který jezděj skvěle, je hodně, tak šest až osm," odhadla Samková.

Snowboardcross žen se pojede v pátek 16. února, dopoledne korejského času je na programu rozřazovací kvalifikace a čtvrt hodiny po poledni začnou vyřazovací jízdy. Přes boule, skoky a klopené zatáčky se pojede v šesti.

"Trať je docela široká. Doufám, že se to trochu v prvních rozjížďkách vyselektuje, jak je náročná, a trošku se to rozřadí do větších rozestupů. Jenom by mohli trošku vyšejpovat klopenky. Ty jsou takový hrbolatý a trošku to tam mlátí s prknem," uvedla Samková.

Náročný je pro snowboardistky hned start. Spustí se rovnou do třímetrové jámy a musí vyjet nahoru asi šest metrů. Start mi vycházel, ale mohl by být lepší," řekla Samkové. "Jsem určitě spokojený, jak zvládá start," doplnil Jelínek.

O kritických místech na trati Samková nemluvila. "Spíš jde o to, kde si nejméně věřím," řekla, ale o žádném konkrétním místě se nezmínila. Obecně si závodnice po skocích hodně zalétají vzduchem. "Na posledních skocích je velká rychlost, takže člověk to sice sešlápne a neletí vysoko, ale zase se tím prodlouží délka, takže letíme dost dolů. Ale to dělají všechny, takže s tím se počítá," konstatovala Samková.

Trenér Jelínek by byl ještě rád, kdyby zlepšila obecně postoj při jízdě. "V těžkých a nebezpečných věcech platí, že když dobře stojí, dobře se jí to dodělá. Objektivně bych spokojen být měl, ale já nejsem skoro nikdy, tím jsem známý," řekl.

Jak uvedl na začátku, líbí se mu rozpoložení jeho svěřenkyně, která se v této sezoně musela vyrovnat i s obnoveným zranění ramene a úmrtím otce. "V tuhle chvíli si myslím, že Evka je na tom dobře a připravená podat maximální výkon," řekl Jelínek.

Největším favoritem mezi muži je Pierre Vaultier. Francouz vyhrál zlato v Soči, je úřadující mistr světa a aktuální lídr pořadí Světového poháru.

Češi získali sedm medailí, vyhrálo Norsko. Projděte si výsledky olympiády v Koreji Češi získali sedm medailí, vyhrálo Norsko. Projděte si výsledky olympiády v Koreji Prohlédněte zde
reklama