Tour s číslem 99. Britská nadvláda a kometa Sagan

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
23. 7. 2012 8:55
Právě skončená cyklistická Tour de France nabídla spoustu zajímavých a napínavých momentů.
Mark Cavendish a Peter Sagan. Na Tour dominoval Slovák, jak dopadne olympiáda?
Mark Cavendish a Peter Sagan. Na Tour dominoval Slovák, jak dopadne olympiáda? | Foto: Reuters

Praha – Jaká byla právě skončená cyklistická Tour de France?

Přestože si pořadatelé schovali nejtěžší vrcholy na příští ročník, který bude jubilejní stý v historii, ani ten s pořadovým číslem 99 nenudil. Tady jsou důkazy.

Dominance Wigginse v časovkách: V jízdě proti chronometru strávili cyklisté letos 101 kilometrů. Kromě úvodního prologu na 6,5 kilometrů pak v deváté 41,5 kilometrů dlouhé etapě a také v té devatenácté, která měřila 53 kilometrů.

Jestliže v prologu ještě Bradley Wiggins zaostal o sedm vteřin za švýcarským specialistou Fabianem Cancellarou, v dalších dvou dlouhých časovkách zcela dominoval. Tu první vyhrál o 35 vteřin před Froomem, třetí v konečném pořadí Tour Vincenzo Nibali ztratil 2:07 minuty.

Devatenáctá etapa? Druhý Froome byl zpět o 1:15 minuty, jen třetí L.L. Sánchez stlačil ztrátu na Wigginse do dvou minut, Nibali ztratil 3:38 minuty. Proč takový důraz na výsledky v časovce? Počty jsou jednoduché.

Wiggins opanoval celkové pořadí o 3:21 minuty před Froomem a o 6:19 minuty před Nibalim. V jízdě proti chronometru na prvního najel 1:59 minuty (včetně prologu) a na druhého 5:54 minuty (včetně prologu).

Britský gentleman je nezpochybnitelným vládcem závodu, určitě by ale bylo zajímavé, jak by si vedl v současné formě na loňském profilu, kde byla jen jedna časovka o délce 41 kilometrů a jak by vypadal jeho interní souboj s Froomem, kdyby ten v prvním týdnu nenabral ztrátu po jedné z mnoha hromadných pádů.

Sagan – kometa, která rozzářila cyklistické nebe: Dvaadvacetiletý rodák ze Žiliny měl za sebou výbornou první polovinu sezóny. Mnozí ale čekali, že mu dojde dech. Že na Tour bude především sbírat zkušenosti do dalších let. Výsledek? Tři vyhrané etapy, tři druhá místa, jedno třetí, 421 bodů v bodovací soutěži. To je mimochodem nejlepší výsledek za posledních 27 let!

Zelený dres na sebe Peter Sagan oblékl poprvé ve druhé etapě a už jej nesundal až do cíle, žádný jiný držitel některého z prestižních dresů jej na sobě neměl tak dlouho a nevydělal tolik peněz.

Před zmíněnými 27 lety byl vítěz bodovací soutěže Sean Kelly z Irska v celkovém pořadí na čtvrtém místě. Sagan sice letos obsadil „až“ 42. místo, podle odborníků ale podle všeho může dozrát v muže, který bude psát jinou historii.

A to takovou, že se zařadí vedle legendárního „Kanibala“ Eddyho Merckxe a neméně slavného „Patrona“ Bernarda Hinaulta a jednou kromě bodovací soutěže ovládne i tu, která je oceněná žlutým dresem. V době silničářů-specialistů by to byl unikátní výsledek. Ovšem komu jinému by se měl povést než právě Saganovi, jemuž složil k nohám poklonu i sám Lance Armstrong a mimo jiných i Merckx v něm vidí svého nástupce?

Pády, karamboly, nehody: Jen 153 cyklistů letos vidělo cíl na Champs-Elysées v Paříži. Loni to bylo o 14, předloni o 17 závodníků více. Letošní Tour byla orámována mnoha karamboly. Za některé si mohli jezdci sami – například hromadné kolize v prvním týdnu či rozpárané prsty Chrise Ankera Sörensena v 17. etapě poté, co si chtěl vyndat z předního kola noviny.

V některých ale byl peloton nevinně – jako třeba Gilbert, kterého srazil pes velký jako kůň či Robert Kiserlovski, který se o pár dní dříve poroučel z kola přímo do nemocnice poté, co si nevšiml defektu zadního kola. Ten zapříčinil některý z fanoušků vhozením připínáčků na trať, na které doplatilo výměnou kola i dalších zhruba 30 jezdců včetně Evanse či Wigginse.

Olympiáda klepe na dveře: Nemnoho odstoupení kromě zranění zapříčinila i blížící se londýnská olympiáda. Hlavní závod s hromadným startem je totiž na pořadu dne již v sobotu 28. července, více jak 40kilometrová časovka pak ve středu 1. srpna.

Asi každého bude zajímat, jak se s londýnskými tratěmi popasují ti jezdci, kteří jeli naplno až do pařížského cíle Tour s těmi, kteří do průběhu „Staré dámy“ buďto vůbec nezasáhli, nebo z ní po pár etapách raději odstoupili.

Povede si lépe v hlavním závodě Cavendish, jemuž budou pomáhat stejně „unavení“ Wiggins, Froome či Rogers nebo odpočinutý Boonen? A co časovka a duel na Tour suverénního Wigginse s Cancellarou nebo Martinem?

Úspěch na Tour je jistě prestižní, olympijská medaile ale rozhodně není menším lákadlem. Jsou ale jezdci, kteří si s tím příliš hlavu nelámou. „Mám za sebou skvělou Tour, ale teď chci uspět i na olympiádě a zářijovém mistrovství světa.“ Komu, že ta slova patří? Jestli hádáte Petera Sagana, máte bod.

 

Právě se děje

Další zprávy