reklama

MOV o možném vyloučení Ruska z OH rozhodne až v neděli

Prezident ruského olympijského výboru Alexander Žukov Prezident ruského olympijského výboru Alexander Žukov autor: Reuters
Ruským sportovcům hrozí absence na OH kvůli dlouholetému, státem řízenému dopingu. O svém osudu by se měli dozvědět až necelé dva týdny před zahájením her.

Moskva - O možném vyloučení Ruska ze srpnových her v Riu de Janeiro rozhodne Mezinárodní olympijský výbor podle předsedy Ruského olympijského výboru Alexandera Žukova v neděli. Ruským sportovcům hrozí absence na OH kvůli dlouholetému, státem řízenému dopingu. O svém osudu by se měli dozvědět až necelé dva týdny před zahájením her.

"Očekáváme, že MOV dospěje k rozhodnutí 24. července," řekl dnes Žukov pro agenturu TASS.

Ruská média se rozčilují nad zprávou o dopingu: Je to demonstrace síly Ruská média se rozčilují nad zprávou o dopingu: Je to demonstrace síly Čtěte zde

O možném vyřazení Ruska z olympiády v Brazílii se začalo mluvit poté, co Mezinárodní atletická federace IAAF kvůli systematickému dopingu vyloučila z her loni v listopadu všechny ruské atlety. Další ránu sportovní velmoci zasadila pondělní zpráva nezávislé komise Antidopingové agentury WADA o tom, že tamní ministerstvo sportu od roku 2011 krylo doping svých sportovců a ve spolupráci s tajnou službou zaměňovalo jejich vzorky.

MOV po úterním mimořádném zasedání uvedl, že o sankcích rozhodne nejdříve po čtvrtečním verdiktu arbitráže CAS v případu ruských atletů. Hromadné odvolání podalo 68 atletů a spolu s nimi bude s napětím čekat na verdikty CAS a MOV i dalších 319 ruských sportovců, kteří byli nominováni do olympijské výpravy pro Rio.

Současně také vyzval federace zimních sportů, aby zemi odebraly plánované akce, jako je například listopadové MS v krasobruslení a prosincové závody Světového poháru ve skocích na lyžích v Nižném Tagilu. Mezi další předběžná opatření patří zákaz cestovat do Brazílie představitelům ruského ministerstva sportu a osobám, jejichž jména se objevila ve zprávě vyšetřovací komise o dopingu. Výbor také nechá znovu přezkoumat všechny vzorky ze zimních her v Soči, kterých se aféra dotýká.

reklama