reklama

MOV plánuje před olympiádou provést 20 tisíc testů. Se zaměřením na určité sportovce

Ilustrační foto Ilustrační foto autor: Reuters
Mezinárodní olympijský výbor plánuje do startu olympiády v Pchjongčchangu provést zhruba 20 tisíc dopingových testů. Mezi nejvíce kontrolovanými by měli být sportovci z Ruska.

Lausanne - Mezinárodní olympijský výbor (MOV) plánuje do startu zimních her v Pchjongčchangu provést zhruba 20 tisíc dopingových testů. Mezi nejvíce kontrolovanými by měli být sportovci z Ruska, které se postaralo o obří dopingový skandál na domácích olympijských hrách v Soči 2014.

Žádného Rusa bych na olympiádu nepouštěl, říká dopingový expert. Precedens ukázali paralympici Žádného Rusa bych na olympiádu nepouštěl, říká dopingový expert. Precedens ukázali paralympici Čtěte zde

Lékařský šéf MOV Richard Budgett dnes uvedl, že od letošního dubna do konce listopadu bylo provedeno sedm tisíc testů na čtyřech tisících sportovcích. "V následujících dvou třech měsících jich bude následovat ještě mnohem víc, protože se rozjela zimní sezona. Očekávám, že celkový počet kontrol bude zhruba 20 tisíc," řekl Budgett.

Nezávislý testovací orgán, který společně řídí MOV, Světová antidopingová agentura (WADA) a federace letních sportů, doporučuje svazům a národním olympijským výborům soustředit se při testování na určité sportovce. "Ruští sportovci byli testováni s velkým náskokem víc než jiní," uvedl Budgett, britský veslařský šampion z OH 1984.

Rusko je pod zvýšeným dohledem od roku 2015, kdy WADA publikovala zprávu o státem řízeném dopingu v zemi a systematickém porušování antidopingových pravidel. Za masivní podvody při hrách v Soči hrozí Rusku vyloučení z olympiády v Pchjongčchangu.

reklama