reklama

Na elitu nemáme, ale propadák to nebyl, hodnotí olympijské vystoupení ředitel sdruženářů Slavík

Tomáš Portyk v závodě sdruženém na ZOH 2018 Tomáš Portyk v závodě sdruženém na ZOH 2018 autor: ASC Dukla/Ivana Roháčková
Závodem družstev uzavřeli sdruženáři své vystoupení na olympijských hrách. Představy českého kvarteta před odletem do Koreje měly spíš skromnější podobu, a proto jedno umístění v elitní dvacítce, tři další do třicáté příčky a sedmé místo v soutěži týmů jsou zřejmě maximem, kterého čeští reprezentanti mohli dosáhnout. "Propadák z loňského mistrovství světa se neopakoval, v družstvech si ceníme umístění před Itálií, Polskem i Amerikou," řekl Tomáš Slavík, bývalý výborný sdruženář a současný sportovní ředitel úseku severské kombinace v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Díky výbornému běhu se po skoku na středním můstku stal na 21. místě českou jedničkou zkušený Tomáš Dvořák. Měl na ještě lepší účet?

Myslím si, že ne. Vždyť v běhu si polepšil o sedm míst. Na vyšší příčky mohl naopak myslet Tomáš Portyk, který zůstal tři příčky za ním. Na můstku ho však přibrzdily velice špatné povětrnostní podmínky, na které doplatilo i několik skvělých skokanů. Přesto se v běhu dokázal udržet aspoň v blízkosti dvacátého místa. Velice úspěšný junior Ondřej Pažout byl po skoku dokonce před Dvořákem, ale v běhu už se mu tolik nedařilo. Při svém mládí však potřebuje ještě čas, aby se zabydlel i v kategorii dospělých. Platí to i na Lukáše Daňka, který byl kvůli dlouhým lyžím diskvalifikován.

Čekali jste lepší výsledky na velkém můstku?

Věřili jsme, že na něm budeme mít větší šanci a částečně se nám to potvrdilo. Především zásluhou Portyka, kterého zase potkaly špatné podmínky na můstku, a přesto po skoku skončil osmnáctý. Výborně si vedl i v běhu, dlouho se držel v elitní patnáctce a teprve v závěru nasazené tempo zvolnil a skončil devatenáctý. Je to nejlepší výsledek z jeho vystoupení na olympijských hrách a nejlepší z českých sdruženářů z letošní Koreje.

Zbývající trio už asi bylo méně spokojeno…

Především Daněk, který má na víc než na pátou desítku. Trochu si pohoršil Dvořák, ale i 26. místo lze považovat za solidní výsledek. Pažout pak znovu napověděl, že má dost velké rezervy v běhu, v němž znovu klesl o dvanáct míst.

Vše k olympijským hrám v aplikaci Facebook Messenger

Vše k olympijským hrám v aplikaci Facebook Messenger

Objednejte si zasílání zpráv přes aplikaci Facebook Messenger. Přihlaste se přes svůj účet na Facebooku, klikněte na tlačítko "Začněte" a vyberte si zpravodajství podle vaší preference.

Před olympiádou jste řekl, že v týmovém závodě budete spokojen s umístěním do osmého místa. Sedmá příčka vás tedy těší?

Především mě těší, že všichni naši sdruženáři podali solidní výkon na hranici svých možností. Portyk se na můstku konečně dočkal příznivých podmínek a hned je využil k výbornému skoku 131 metrů, takže do českého účtu přinesl nejvíc bodů. Byl skvělý i v běhu, v němž svedl vyrovnaný souboj s výborným Finem. Skoky i běh dobře zvládli i další tři závodníci, takže sedmé místo lze nazvat solidním vysvědčením.

Co vám vystoupení kvarteta českých sdruženářů potvrdilo či prozradilo?

Portyk za normálních povětrnostních podmínek v soutěži družstev dokázal, že jeho výkonnost ve skoku a hlavně v běhu má vzestupnou tendenci. Určitě chtěl lepší výsledky a měl na ně. Bez nejmenší nadsázky aspoň jednou mohl skončit do 15. místa, ale vítr mu to nedovolil. Dvořák po několika zdravotních problémech a tím i omezeném tréninku těžil především ze své poctivosti a odpovědného přístupu. Nelze mu nic vytknout. Pro oba mladíky pak olympiáda byla studnicí zkušeností. Mají před sebou slibnou budoucnost, i když ve skoku i v běhu je čeká ještě hodně práce.

Češi získali sedm medailí, vyhrálo Norsko. Projděte si výsledky olympiády v Koreji Češi získali sedm medailí, vyhrálo Norsko. Projděte si výsledky olympiády v Koreji Prohlédněte zde
reklama