reklama

Na olympijské hry do Ria pojede 105 českých sportovců, poprvé po 20 letech chybí tým

Češi vysílají do Ria 105 olympioniků a chtějí znovu zaujmout oblečením s motivy Emila Zátopka Podívejte se, jak dnes probíhalo schválení české olympijské výpravy do Ria de Janeira a představení nástupové kolekce. Foto: Milan Kammermayer
Českou republiku bude v Brazílii na nadcházejících olympijských hrách reprezentovat sto pět sportovců. Poprvé po dvaceti letech chybí v nominaci český výběr pro kolektivní sport.

Praha - Sto pět sportovců je v nominaci na olympijské hry do Ria de Janeiro. Výpravu dnes schválilo plénum Českého olympijského výboru v Rudolfově galerii na Pražském hradě včetně 99 členů doprovodu, zdravotnického týmu a štábu. Slavnostnímu aktu přihlížel i prezident Miloš Zeman, který by se měl 5. srpna v Brazílii zúčastnit slavnostního zahájení her.

Prezident Zeman si zkusil čepici pro olympioniky a kritizoval cyklistický svaz Prezident Zeman si zkusil čepici pro olympioniky a kritizoval cyklistický svaz Čtěte zde

Poprvé po 20 letech chybí v nominaci tým, a jde tak o nejmenší výpravu na letní hry od vzniku samostatné České republiky. Dosud nejméně českých sportovců bylo v roce 1996 v Atlantě (115). Rekordní naopak z tohoto pohledu byly Atény, kam v roce 2004 odjelo 142 reprezentantů.

Zlato budou obhajovat čtyři sportovci

V nominaci jsou všichni čtyři zlatí medailisté z Londýna - oštěpařka Barbora Špotáková, skifařka Miroslava Topinková Knapková, moderní pětibojař David Svoboda i vítěz závodu v cross country na horských kolech Jaroslav Kulhavý.

"Možná se ptáte, proč je výprava nejmenší? Ale odpověď je nasnadě. Dlouhodobě byl sport v České republice popelkou a dramaticky podfinancován a to se projevilo napříč všemi sporty, ale i na fyzické zdatnosti naší nejmladší generace," řekl předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval a dodal: "Všichni nominovaní jsou z mého pohledu hrdinové, kteří splnili náročná kritéria navzdory systému."

V Brně bude příští rok olympiáda dětí a mládeže V Brně bude příští rok olympiáda dětí a mládeže Čtěte zde

"Tentokrát nemáme zástupce v kolektivním sportu, což je na počtu samozřejmě znát. Nic to ale nemění na tom, že náš tým je silný. I když nerad tipuju počet medailí, výprava pro Rio má potenciál na desítku medailí jako před čtyřmi lety v Londýně," řekl Martin Doktor, sportovní ředitel ČOV a šéf české mise pro Rio.

Zeman přeje olympionikům radost ze soutěže

Za zlatou medaili z Ria dostanou čeští sportovci 1,75 milionu korun, za stříbro 875 000 a za bronz 525 000 korun.

Prezident Zeman na zasedání citoval heslo slavného běžce Emila Zátopka "Nemůžeš, přidej" a k tomu doplnil: "Dovolte mi, abych všem olympionikům popřál radost ze soutěže, a když to bůh dá, tak i radost z úspěchu."

V den konání nominačního pléna přišlo potvrzení startu pro golfistku Kláru Spilkovou. Do nominace je podmínečně zařazen i badmintonista Petr Koukal, který ještě čeká do 18. července na potvrzení svého startu v Riu.

Rekord z Atén nepadne. Jistý start v Riu má 100 českých sportovců, další přibudou Rekord z Atén nepadne. Jistý start v Riu má 100 českých sportovců, další přibudou Čtěte zde

Plénum ČOV schválilo 105 jmen, ale v pondělí se rozhodlo, že v dráhové cyklistice pojede sprint i keirin Pavel Kelemen a Adam Ptáčník bude jen náhradníkem. To ještě konečná nominace nezohlednila a Ptáčník byl schválen jako závodník.

Česká výprava má medailový potenciál

K medailovým nadějím patří vedle Špotákové, Topinkové, Svobody a Kulhavého také překážkářka Zuzana Hejnová, oštěpaři v čele s Vítězslavem Veselým, tradičně veslaři, rychlostní kanoisté a vodní slalomáři včetně kajakářských mistrů světa Jiřího Prskavce a Kateřiny Kudějové. Šanci mají tradičně také tenisté a střelci.

Kvalifikace do Ria vrcholí. Češi mají 85 míst Kvalifikace do Ria vrcholí. Češi mají 85 míst, bojovat ještě musí i Špotáková Prohlédněte zde

S ambicemi na stupně vítězů poletí do Brazílie judista Lukáš Krpálek a vedle Svobody vyrostl v hvězdu moderního pětiboje čerstvý mistr Evropy Jan Kuf.

Na páté hry už pojedou sportovní střelec David Kostelecký, zlatý v trapu z Pekingu 2008, akvabela Soňa Bernardová a cyklistka Kateřina Nash.

Zatímco poprvé od Atlanty 1996 chybí ve výpravě zastoupení kolektivního sportu, poprvé od té doby naopak jedou šermíři: fleretista Alexander Choupenitch a kordista Jiří Beran. Při obnovené premiéře golfu na OH se představí Spilková.

Nejpočetnější tým vyšlou do Ria atleti, kterých je 25. Po deseti olympionicích mají tenisté včetně Tomáše Berdycha a Petry Kvitové, veslaři, cyklisté a plavci.

Češi posílají na olympiádu desítku tenistů. V deblu se představí také Veselý s Rosolem Češi posílají na olympiádu desítku tenistů. V deblu se představí také Veselý s Rosolem Čtěte zde

Rozpočet českého týmu na účast se blíží 60 milionům korun. "O úspěchu může rozhodnout jakákoliv drobnost. Z hlediska zabezpečení zázemí a péče o sportovce odvedl skvělou práci tým šéfa mise Martina Doktora. Věřím, že jim to pomůže ke špičkovým výkonům," řekl Kejval.

Právě on má pravomoc dodatečně doplnit další členy výpravy, pokud ještě některý z českých sportovců splní nominační kritéria nebo dostane pozvání od mezinárodní federace. To může být případ kladiváře Lukáše Melicha a běžce Filipa Sasínka. Konečnou jmenovitou nominaci odešle ČOV do Ria 18. července. Nepravděpodobné je nejspíše udělení divoké karty pro cyklistku Martinu Sáblíkovou.

Česko nebude mít vedle týmových sportů na hrách zastoupení ani v jezdectví, skocích do vody, skocích na trampolíně, taekwondu, moderní gymnastice, boxu, bikrosu, lukostřelbě a zápasu.

Vybrané statistiky z aktuální nominace českých sportovců na olympijské hry v Riu de Janeiro:

Nejstarší sportovci:

41 let - David Kostelecký (narozen 12. května 1975),

40 let - Soňa Bernardová (narozena 2. února 1976),

38 let - Kateřina Nash (narozena 9. prosince 1977).

Nejmladší sportovci:

16 let - Barbora Seemanová (narozena 1. dubna 2000),

17 let - Filip Nepejchal (narozen 8. července 1999),

18 let - Michaela Hrubá (narozena 21. února 1998).

Nejvyšší sportovci:

202 cm - Josef Dostál,

200 cm - Petr Frydrych,

199 cm - Jakub Podrazil, Ondřej Synek.

Nejmenší sportovci:

160 cm - Hana Matelová,

162 cm - Eva Vrabcová Nývltová,

164 cm - Kateřina Nash, Romana Maláčová.

Nejtěžší sportovci:

125 kg - Tomáš Staněk, Jiří Orság,

115 kg - Josef Dostál.

Nejlehčí sportovci:

48 kg - Eva Vrabcová Nývltová,

50 kg - Vendula Frintová,

52 kg - Libuše Jahodová, Kateřina Nash.

Nejvíce účastí na OH:

4 - Soňa Bernardová, David Kostelecký, Kateřina Nash (z toho dvoje zimní),

3 - Denisa Rosolová, Jaroslav Bába, Barbora Špotáková, Eva Vrabcová Nývltová (všechny zimní), Jaroslav Kulhavý, Jana Pechanová, Tomáš Berdych, Ondřej Synek, Miroslava Topinková Knapková.

reklama