reklama

Naočkujeme všechny olympioniky naší vakcínou, nabízí Čína. Milé, reaguje šéf MOV

Ampulky s čínskou vakcínou proti koronaviru sinovac Ampulky s čínskou vakcínou proti koronaviru sinovac autor: Reuters
Pro účastníky letošních olympijských her v Tokiu a zimních olympijských her 2022 v Pekingu by měla být dostupná čínská vakcína proti koronaviru. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) dnes oznámil, že dostal nabídku od čínské strany.

Pandemie covidu-19 si loni vynutila bezprecedentní odložení letních olympijských her, které se přesunuly o rok na letošní přelom července a srpna.

Vzhledem k pokračujícímu šíření covidu-19 se uskuteční za mimořádných hygienických opatření.

Očkování nebude pro účastníky povinné, ale přispělo by k jejich bezpečnému průběhu. Většina zemí světa ale bojuje s nedostatkem očkovacích látek a sportovci jsou až za rizikovými skupinami a zdravotníky.

Někteří olympionici jsou přesto naočkováni a pro další se otevřela čínská cesta. "Mezinárodní olympijský výbor dostal milou nabídku od Čínského olympijského výboru, hostitele ZOH 2022 v Pekingu, na poskytnutí očkovacích látek pro účastníky olympiády v Tokiu 2020 i Pekingu 2022," uvedl při on-line zasedání prezident MOV Thomas Bach.

Distribuci čínské očkovací látky plánují MOV a čínská strana zajistit prostřednictvím mezinárodních agentur nebo přímo v zemích, které čínskou vakcínu používají nebo o ní jednají.

Čína, kde pandemie na konci roku 2019 začala, vyváží vakcíny Sinovac a Sinopharm. Nedávný průzkum agentury AP ukázal, že už prodala půl miliardy dávek do více než 45 zemí.

Olympiádu tu nechceme ani letos. Japonci se vyslovili proti hrám, nákaza opět bují Olympiádu tu nechceme ani letos. Japonci se vyslovili proti hrám, nákaza opět bují Čtěte zde

Sinopharm se používá v řadě blízkovýchodních států včetně Spojených arabských emirátů. V Evropě ho schválilo Maďarsko, i když tento přípravek zatím nemá certifikaci EU.

O jeho nasazení se diskutuje i v Česku. Prezident Miloš Zeman minulý týden požádal na popud premiéra Andreje Babiše Čínu o dodávku této čínské vakcíny. Ministr zdravotnictví Jan Blatný je ale striktně proti aplikování neschválených látek.

MOV je připraven zaplatit čínskou vakcínu pro účastníky olympijských i paralympijských her. "Za každou dávku zaplatí MOV dvě navíc, které mohou být v daných zemích dostupné pro veřejnost," doplnil Bach. Neupřesnil celkovou částku ani množství vakcín.

Jen na letní olympiádě bývají vedle více než 10.000 sportovců desítky tisíc dalších účastníků z řad trenérů, doprovodu, funkcionářů, rozhodčích, médií a dobrovolníků.

Znevažoval pojídání psů. Ital proto nesmí rozhodovat o trestu pro vzteklého Číňana Znevažoval pojídání psů. Ital proto nesmí rozhodovat o trestu pro vzteklého Číňana Čtěte zde
reklama