reklama

Nash se chce v Riu porvat o medaili. Zasáhne do ženského souboje generací?

Kateřina Nash Kateřina Nash autor: ČTK
Závod žen v cross-country horských kol je na programu již dnes od 17:30 našeho času. Dá se očekávat velmi zajímavá podívaná, do níž zasáhne i jediná česká zástupkyně na startu, Kateřina Nash.

Rio de Janeiro - Olympiáda v Riu de Janeiru jde do svého závěru. O jeho zajímavost se stejně jako před čtyřmi lety v Londýně budou starat také bikeři a bikerky. Závod žen v cross-country horských kol je na programu již dnes od 17:30 našeho času. Dá se očekávat velmi zajímavá podívaná, do níž zasáhne i jediná česká zástupkyně na startu, Kateřina Nash.

Program, výsledky a medaile. Desátou a poslední českou medaili získal Kulhavý Program, výsledky a medaile. Desátou a poslední českou medaili získal Kulhavý Prohlédněte zde

Oheň se zastavil o trať

V posledních dnech v okolí Ria nehořel pouze olympijský oheň. V bezprostřední blízkosti areálu určeného pro horská kola se rozhořel také lesní požár, který poměrně dlouho trápil místní záchranné složky. Došel až přímo k okruhu, kde jej zastavil uměle vytvořený trail.

Závodní okruh byl oproti zkušebním závodům z minulého roku zkrácen o 400 metrů, nyní tak měří 4 884 metrů. Podle fotografií a videí trať vypadá dosti podobná té londýnské. Jedná se tak o první pohled na uměle vytvořený okruh. Oproti Londýnu by ale trať měla být o něco těžší. "Trať je vizuálně podobná, ale je o dost těžší. Jsou tam mnohem větší kopce a kameny v rock gardens jsou mnohem větší. Jsou třikrát takové," srovnává poslední dva olympijské okruhy Jan Škarnitzl, jehož čas ale přijde až v neděli.

Nash bude popáté na OH

Technickou náročnost okruhu už naplno poznaly také závodnice. Při oficiálních trénincích již bylo k vidění několik nebezpečných pádů. K zemi šla také Kateřina Nash, seznámení s podkladem trati se ale naštěstí obešlo bez vážnějších zranění. Nic by tak nemělo bránit tomu, aby Kateřina odstartovala již na své páté olympiádě. Po Atlantě, kde spolu s Kateřinou Neumannovou zažila premiéru horských kol pod pěti kruhy, Naganu a Salt Lake City na lyžích a Londýně opět na biku se představí také v Brazílii. Magazín Velonews ji také právem označil za "žijící olympijskou legendu".

Poblíž olympijské trati, na které se představí i zlatý z Londýna Jaroslav Kulhavý, vypukl požár Poblíž olympijské trati, na které se představí i zlatý z Londýna Jaroslav Kulhavý, vypukl požár Čtěte zde

Už to přitom příliš nevypadalo. Nash totiž v podstatě ukončila kariéru. Nakonec se sice rozhodla k závodění vrátit, Česká republika však byla první zemí "pod čarou". Brazilky se však své kvóty vzdaly a otevřel se tak prostor pro závodnici v modro-červeno-bílé trikolóře.

Češka odstartuje z druhé řady

"Myslím si, že ten výsledek potvrzuje to, že mé rozhodnutí u toho sportu ještě zůstat, bylo dobré rozhodnutí. A myslím si, že i ti, kdo vybírali závodnici na olympiádu, jsou rádi, že si mě vybrali," okomentovala s úsměvem své rozhodnutí pokračovat sama závodnice po sedmém místě na nedávném světovém šampionátu v Novém Městě na Moravě.

Já mít nervy nemusím, usmívá se Kulhavý. Ale takový Nino Schurter ... Já mít nervy nemusím, usmívá se Kulhavý. Ale takový Nino Schurter ... Čtěte zde

Jediná česká zástupkyně odstartuje z druhé řady. Výsledky letošní sezony napovídají, že Nash rozhodně nemusí být bez šancí v boji o medaili. Sedmé místo z mistrovství světa již bylo zmíněno. V posledním závodě SP v Kanadě, na trati, kde Nash před třemi lety vyhrála svůj jediný závod SP, obsadila páté místo. V celkové klasifikaci seriálu je pak třetí.

Startovní pole je velmi vyrovnané, jen maličkosti mohou rozhodovat o tom, zda závodnice vyhraje či naopak dojede ve druhé desítce. "Já myslím, že už je to pár let, kdy jsou ty ženské závody možná ještě zajímavější než mužské. Je tady skupina patnácti lidí, kteří se tam motají. A když mají dobrý den, tak usilují o medaili nebo první pětku. Je to tam nadupané," potvrzuje rodačka z Prachatic.

Sáblíková není naštvaná, jen zklamaná. Svoji neúčast na olympiádě soudy řešit nechce Sáblíková není naštvaná, jen zklamaná. Svoji neúčast na olympiádě soudy řešit nechce Čtěte zde

Velmi zajímavý souboj generací

"Ženské závody jsou dnes neuvěřitelně napínavé až do posledního kola. O pódium soupeří 15-20 závodnic. Člověk si nemůže být ničím jistý. Navíc jsou tady takové zajímavosti, jako to, že se na startu potkáte se Sabine Spitzovou či Jolandou Neffovou, přitom Sabine by mohla být maminkou Jolandy," zaznělo na tiskové konferenci v Novém Městě na Moravě z úst stříbrné ženy šampionátu, Američanky Ley Davison.

Věkové rozpětí je další ze zajímavostí. Na jedné straně bude k hlavním favoritkám patřit například dvaadvacetiletá Švédka Jenny Rissvedsová či zmíněná o rok starší Jolanda Neffová (osmá ze silničního závodu). Na straně druhé bude o příčky nejvyšší bojovat majitelka kompletní sbírky olympijských medailí, vítězka z Pekingu a stříbrná z Londýna, čtyřiačtyřicetiletá Němka Sabine Spitzová či o rok mladší Norka Gunn-Rita Dahle-Flesjaaová, olympijská šampionka z Atén. Obě zkušené matadorky si budou chtít napravit chuť po smolném světovém šampionátu. Spitzová přišla o medaili defektem v posledním kole. Norka zlomila řídítka hned na startovní rovince.

Štybar pojede Vueltu, na startu tak budou dva čeští cyklisté Štybar pojede Vueltu, na startu tak budou dva čeští cyklisté Čtěte zde

Hlavní favoritkou zubařka z Dánska

Nejlepší závodnicí letošní sezony je zatím dánská budoucí zubařka Annika Langvadová, úřadující světová šampionka. Polka Maja Wloszczovská si také v Novém Městě jela pro medaili, o níž ji připravil technický problém v závěrečném okruhu. V Londýně startovat nemohla kvůli zranění, v Riu tak o motivaci rozhodně nouzi mít nebude. K favoritkám je třeba připočíst také další velezkušenou závodnici, Kanaďanku Catherine Pendrelovou či Rusku Irinu Kalantievovou. A to jsme ještě na dalších minimálně pět závodnic zapomněli.

Titul nebude obhajovat Francouzka Julie Bressetová. Jednoznačná vládkyně světa horských kol kolem roku 2012 se dlouhodobě potýká se zdravotními problémy a poklesem výkonnosti. Podobně je na tom letos její krajanka a další z mladičkých závodnic Pauline Férrand-Prévotová. Ta ještě loni byla úřadující světovou šampionkou na silnici, horských kolech i v cyklokrosu, letošní výkonnost ale velmi negativně ovlivnila dlouhodobá nemoc z kraje roku. 

reklama