reklama

Nejlepší zahájení všech dob? Přijde Bond, Beckham i královna

autor: Reuters
Olympiáda začíná velkolepým ceremoniálem za 870 milionů korun. Režisér Danny Boyle nechce nic prozradit.

Londýn - „Naskakuje mi husí kůže, jen když na to pomyslím. To co dnes uvidí celý svět, bude fascinující. Nemyslím si, že jakákoli jiná země by to mohla zvládnout lépe.“

To jsou slova Davida Beckhama směrem k večernímu zahájení olympijských her v Londýně. Slavný fotbalista bude jednou z hvězd, které velkolepá show za 870 milionů korun přinese. Kromě něj má dorazit i James Bond, královna Alžběta II., sir Paul McCartney či zloduch z Harryho Pottera Lord Voldemort.

Ale jisté není takřka vůbec nic. Tedy kromě toho, že zcela určitě nedorazí běloruský prezident Alexandr Lukašenko, jemuž pořadatelé nevystavili akreditaci.

Premiér: Bude vám z toho běhat mráz po zádech

Režisér ceremoniálu Danny Boyle, tvůrce kultovních filmů Trainspotting, Sunshine či Milionář z chatrče, zakázal účinkujícím, aby cokoli prozrazovali. Už jeho jméno ale slibuje, že tahle podívaná bude rozhodně stát za to.

Vstupenek už zbývá jen hrstka a pouze ty v nejvyšší cenové kategorii. Chcete to vidět na vlastní oči? Připravte si 65 tisíc korun.

„Bude vám z toho běhat mráz po zádech,“ svěřil se po generálce, kterou shlédlo 60 tisíc lidí, britský prime minister David Cameron.

Oheň zažehne Bannister nebo Redgrave

Mimo jiné zůstává tajemstvím zahalen člověk, kterému připadne nejvyšší možná pocta. O tom, kdo zapálí olympijský oheň, se vedou dalekosáhlé diskuze. Podle sázkových kanceláří je ale rozhodnuto. Jméno třiaosmdesátiletého Rogera Bannistera totiž zmizelo z nabídky, protože na něj sázelo příliš lidí. Muž, který v roce 1954 jako první zaběhl mílovou trať pod čtyři minuty, je velkým favoritem.

Slušnou šanci mají i pětinásobný olympijský vítěz ve veslování Steve Redgrave a desetibojař Daley Thompson. Už méně pravděpodobně se jeví David Beckham nebo čerstvý vítěz Tour de France Bradley Wiggins.

"Vždycky jsem říkal, že zapálit oheň na stadionu by měl nějaký z olympioniků. Někdo, kdo udělal pro naši zemi něco velkého a vyhrál medaili," řekl před pár dny někdejší hráč Manchesteru United novinářům.

Bond přiletí vrtulníkem, role královny závisí na počasí

Show nazval režisér Boyle Ostrovem zázraků a její děj postavil na motivech hry Bouře od Williama Shakespeara. Ceremionál bude pravděpodobně odkazovat na britskou historii a nabídne i průřez obdivuhodnou tradicí ostrovní populární hudby. Chybět jistě nebudou písně od Beatles, Queen, Sex Pistols, Oasis, Spice Girls, Underworld či Muse, kteří nahráli i hymnu letošní olympiády. V galapředstavení bude účinkovat 10 tisíc lidí, sedmdesát ovcí, dvanáct koní, deset kuřat a devět hus. Začíná se ve 22 hodin našeho času a show potrvá zhruba tři hodiny.

Daniel Craig, herec, jenž je posledním Jamesem Bondem, by měl být na Olympijský stadion dopraven vrtulníkem. A jaká bude role královny? „Neprozradím, protože to záleží na počasí,“ řekl tajemně Danny Boyle. Předpověď je příznivá, pršet by nemělo.

Olympiáda rozcestník

25.7 St 26.7 Čt 27.7 28.7 So 29.7 Ne 30.7 Po 31.7 Út 1.8 St 2.8 Čt 3.8 4.8 So 5.8 Ne 6.8 Po 7.8 Út 8.8 St 9.8 Čt 10.8 11.8 So 12.8 Ne
Češi v akci

reklama