reklama

Je mi to jedno, už z toho mám legraci, říká v Riu čtvrtý střelec Kostelecký k novým pravidlům

David Kostelecký při finále trapu. David Kostelecký při finále trapu. autor: ČTK
Střelec David Kostelecký si po čtvrtém místě v trapu povzdechl nad novými pravidly, ale nenechal se rozhodit. Teď myslí především na návrat domů.

Rio de Janeiro - Zkušenosti, klid a rozvážnost zdobily na olympijských hrách v Riu Davida Kosteleckého. Čtvrté místo vždy platí za nepopulární pozici, ne však pro českého sportovního střelce. Úspěch v trapu přál mladším a už se těšil, jak hned v úterý sedne na letadlo a pojede z Ria domů za rodinou a dvěma dětmi.

Program, výsledky a medaile. Desátou a poslední českou medaili získal Kulhavý Program, výsledky a medaile. Desátou a poslední českou medaili získal Kulhavý Prohlédněte zde

"Tak já už jsem starší borec," prohlásil s úsměvem jednačtyřicetiletý zkušený závodník po pátém olympijském závodu v kariéře. "Asi kdybych neměl olympijskou medaili doma, tak by mě to štvalo, ale přeju to mladším," pousmál se olympijský vítěz z Pekingu 2008, který už byl na hrách pod pěti kruhy poprvé v Atlantě před dvaceti lety.

Pět dní nad Riem svítilo sluníčko, ale dnes se poprvé zatáhlo, oblohu zahalily mraky, a chvíli dokonce pršelo. Stejně jako před osmi lety. Z deště sice sešlo, ale mraky na obloze zůstaly. To byl pro Kosteleckého kámen úrazu. Trpí totiž očním astigmatismem, způsobujícím nepřesné zaostření světla na sítnici. A v boji o bronz v šeru už skoro neviděl.

"Měl jsem už špatné reakce. Snažil jsem se ještě něco udělat, dívat se jinam, abych to zaregistroval líp, ale už to nebylo ono," vysvětloval Kostelecký.

Unavený nebyl, jen potřeboval více světla. "Včera sice foukal vítr, ale bylo sluníčko," řekl. A také mu moc neseděla finálová střelnice, na té vedlejší byl pro jeho slabší oči lepší terén. "Dělal jsem tady nejvíc chyb," uvedl.

Na olympiádě zažil nový systém

V Riu byl podruhé a nejspíš naposledy. "Už mě tam nikdo neuvidí," říkal na jaře po návratu ze Světového poháru v Deodoru. Tehdy ostře kritizoval podmínky a kvalitu střelnice. "Tehdy bych nevěřil, že to takhle dopadne," uznal dnes. Zadařilo se mu i proto, že se na to připravoval.

Podmínky se zlepšily i tím, že pořadatelé vyměnili terče, takzvané holuby. Prášek, který ukazuje na úspěšný zásah, byl v terči v přepážkách a neposouval se na stranu. "Takže byl ten terč víc vyvážený a lítalo to o něco líp," všiml si. Přesto dnes terče ve větru plachtily. "Snažil jsem se kvůli tomu střílet rychle, ale asi bych si na to potřeboval posvítit baterkou," pousmál se.

Kosteleckého naděje na medaili zhatily mraky, smolař Pellielo na zlato zase nedosáhl Kosteleckého naděje na medaili zhatily mraky, smolař Pellielo na zlato zase nedosáhl Prohlédněte zde

Třikrát se mu dnes stalo, že mu terč vyletěl brzy nebo vůbec. To se ale občas stává zejména proto, že na střelnici je hluk. Mikrofony se pak buď zahltí, nebo zachytí výkřik a spustí. "S tím se musí počítat," mávl rukou Kostelecký. "Mně to je asi v podstatě jedno," nedělal si starosti.

Větší nesouhlas byl z jeho hlasu cítit při hovorech nad pravidly. Semifinále od nuly, následný souboj mezi dvěma dvojicemi o zlato a o bronz. Na olympiádě střílel podle tohoto systému poprvé. "Střelba je matematika. Měl by to opravdu vyhrát ten, kdo sestřelí nejvíc terčů za celou dobu," tvrdil.

"Tokio? Spíš by do toho měli jít mladší"

Finálové souboje tak jsou spíš o momentálním rozpoložení a zčásti o náhodě a štěstí. "Mezinárodní olympijský výbor si objednal, že musíme mít semifinále a finále od nuly," upozornil Kostelecký. A mezinárodní střelecká federace vyhověla. "Udělá cokoliv, aby střelba zůstala na olympiádě," vysvětlil.

Kostelecký sledoval spory soupeřů: Někteří se skoro poprali, bylo to komické Kostelecký sledoval spory soupeřů: Někteří se skoro poprali, bylo to komické Čtěte zde

MOV argumentoval tím, že Bolt také běží rozběhy a semifinále. "Jenže copak my jsme atleti?" ptal se střelec. "Takže pokud by si vymysleli, že budeme muset střílet s hlavou na zemi, tak budeme střílet s hlavou na zemi. Asi tak. Ale mně to je jedno, já už z toho mám legraci," nenechal se rozhodit.

Svůj střelecký život Kostelecký ještě nechá běžet nejméně čtyři roky. O šesté olympiádě v Tokiu se ale moc bavit nechce. "Existuje takové rčení, že když chcete rozesmát boha, tak mu řekněte o svých plánech za čtyři roky," usmál se. "Spíš by do toho měli jít mladší," nabádal kolegy nejstarší člen české olympijské výpravy.

V každém případě ale flintu do žita nehází a bude se snažit na olympiádu dostat. Teď ale využije letenku, kterou si sám koupil, aby mohl být rychle doma. "Od včerejšího večera mám vypnutý telefon, takže ho teď zapnu a budu se hrozně těšit domů," dodal.

reklama