reklama

Hygienici ukázali na Voráčka, Neusser nařkl ČOV z podvodu ohledně "covidového" letu

Filip Neusser. Filip Neusser. autor: ČTK
ČOV je šokovaný vyjádřením předsedy NSA Filipa Neussera ohledně událostí kolem speciálu na hry v Tokiu. Neusser nařkl pracovníky ČOV z podvodu.

Filip Neusser, předseda Národní sportovní agentury, v pondělí v rozhovoru pro Českou televizi nařkl zástupce ČOV z toho, že podváděli při označování lidí, kteří byli v kontaktu s lékařem Vlastimilem Voráčkem. Ten měl pozitivní test hned na letišti po příletu do Tokia.

Vyšetřování "covidového" letu: Špatné zakrývání úst, ale žádné systémové chyby Vyšetřování "covidového" letu: Špatné zakrývání úst, ale žádné systémové chyby Čtěte zde

Neusser na začátku her osobně navštívil olympijské soutěže v Tokiu. V té době už vycházely najevo pozitivní případy v českém týmu a Neusser ostře kritizoval způsob, jak ČOV zorganizoval dopravu sportovců charterovým letem, a skutečnost, že události hodlá vyšetřovat samotné vedení ČOV. V kritice pokračuje i po návratu do Česka a odhaluje informace, o kterých se údajně doslechl od sportovců.

ČOV vysvětluje, že ve speciálu nebyl zasedací pořádek a pasažéři se mohli volně pohybovat. Osoby, které byly s pozitivním lékařem Voráčkem v kontaktu, určoval takzvaný covidový styčný důstojník (CLO) Jan Exner. "Pokusil jsem se prostřednictvím dotazů zjistit nejčastější pohyb jednotlivých osob jak v letadle, tak na letišti. Proto jsem označil osoby, které seděly na nejbližších místech, a současně jsem do tohoto seznamu na základě požadavků japonských organizátorů zařadil osoby, které měly s pozitivní osobou další intenzivní kontakt," uvedl Exner, který v karanténě skončil také. Samotný let trval třináct hodin, dalších devět hodin pokračovaly procedury na letišti v Tokiu.

Olympijský výbor se proti Neusserovu nařčení ohradil. "Šokují nás vyjádření předsedy Národní sportovní agentury Filipa Neussera, který v uvedené věci ani při pobytu přímo na olympijských hrách v Japonsku, ani nyní osobně nekomunikoval s nikým z vedení týmu české výpravy, nezajímal se o aktuální stav věcí a nežádal o jakékoli informace o celé situaci. Bohužel se ve své funkci nedokázal oprostit od osobní antipatie vůči Českému olympijskému výboru, což je u nejvýše postaveného muže českého sportu přinejmenším politováníhodné," uvedl v tiskové zprávě.

Neusser měl být protikandidátem Jiřího Kejvala při obhajobě postu předsedy ČOV. Kejvala kritizoval za údajně autoritativní vedení národního olympijského výboru. Volby se ale kvůli pandemii a zásahům soudu několikrát odkládaly a ke střetu nakonec nedošlo, protože Neusser v květnu nahradil odstoupivšího Milana Hniličku v čele NSA.

ČOV při vlastním šetření uznal, že se na palubě nedodržovala striktně protikoronavirová opatření, sportovci a doprovod neměli důsledně zakrytá ústa a nos. Někteří odkládali roušku nebo respirátor i mimo konzumaci občerstvení. Případ řeší také pražská hygienická stanice, které ČOV poskytl podklady.

Hygienici uvedli, že při trasování našli u jednoho z nakažených z letu do Tokia tři blízké osoby v ČR, které měly pozitivní test na koronavirus. Zárověň však odmítli potvrdit či vyvrátit informaci Seznam Zpráv, že nákazu v letadle na olympijské hry do Tokia rozšířil lékař Vlastimil Voráček, který byl prvním pozitivně testovaným.

Přitom Deník N informoval, že mu šéfka pražské hygieny Zdeňka Jágrová potvrdila, že pacientem nula byl právě Voráček.

Mluvčí Hygienické stanice Hlavního města Prahy Zbyněk Boublík na dnešní tiskové konferenci uvedl, že se ze zákona orgán ochrany veřejného zdraví nemůže vyjadřovat k osobním údajům. Hygienici část výsledků vyšetřování zveřejnili už v pondělí, zjistili, že jeden z šesti pozitivně testovaných má nakažené tři blízké kontakty v ČR.

Jestli se všichni pozitivně testovaní sportovci a členové olympijského týmu nakazili od jedné osoby, podle ředitelky Hygienické stanice Hlavního města Prahy Zdeňky Jágrové není možné s jistotou určit.

"Časová souslednost tady je, ale dokud nebudeme mít genotypizaci, nemůžeme to s jistotou říct," uvedla Jágrová. Pro přesné určení genetické informace viru by ale bylo třeba mít k dispozici pozitivní vzorky nakažených. Přímo z Japonska se je podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové získat nepodařilo ani diplomatickou cestou. "Máme ale z dneška informaci o tom, že jeden vzorek je varianta delta," dodala Jágrová.

O konkrétních osobách hygienici mluvit nechtěli. Jeden z nakažených se den před odletem setkal se třemi lidmi, kteří byli později také pozitivně testováni. První příznaky jeden z nich měl už v den odletu. "Neuvedl nám informaci, že by věděl, že jeden z jeho blízkých měl takové obtíže. Pozitivní výsledek měl až 18. července," dodala Jágrová.

reklama