reklama

O olympijskou medaili zabojuje i Štěpánek. S Hradeckou postoupil do semifinále mixu

Radek Štěpánek má blízko k vytoužené olympijské medaili. Radek Štěpánek má blízko k vytoužené olympijské medaili. autor: Dalibor Sosna
Český tenis má blízko k další medaili z olympijských her. Lucie Hradecká s Radkem Štěpánkem postoupili na olympijských hrách v Riu de Janeiro do semifinále smíšené čtyřhry.

Rio de Janeiro - Lucie Hradecká a Radek Štěpánek postoupili na olympijských hrách v Riu de Janeiro do semifinále smíšené čtyřhry. Český pár porazil v duelu, který se v Brazílii protáhl do brzkých ranních hodin, rumunskou dvojici Irina-Camelia Beguová, Horia Tecau 6:4, 7:5.

Hlaváčková: Většinou nedělám žádný dráma, když mě někdo napálí, ale tentokrát to nešlo Hlaváčková: Většinou nedělám žádný dráma, když mě někdo napálí, ale tentokrát to nešlo Čtěte zde

Hradecká hraje o dvě medaile

Hradecká tak v Brazílii dál živí naději na dvě medaile. V sobotu ji čeká společně s Andreou Hlaváčkovou utkání o bronz proti dalšímu českému páru Barbora Strýcová, Lucie Šafářová, se Štěpánkem pak bude bojovat o finále mixu. Jejich soupeři budou Američané Bethanie Matteková-Sandsová a Jack Sock.

Zápas v mixu začal až půl hodiny před půlnocí a český pár do něj vstoupil ziskem podání Tecaua. "To přineslo klid do našich řad a to utkání jsme zvládli dobře," pochvaloval si Štěpánek, který si s Hradeckou zahrál mix naposledy před čtyřmi lety v Londýně, ale na trávě ve Wimbleodnu tehdy prohrály už v prvním kole.

V Riu měli hrát úvodní duel s Rafaelem Nadalem a Garbiňe Muguruzaovou, ale Španělé zápas vzdaly. Štěpánek tak na olympiádě měl od vyřazení ve čtyřhře mužů minulou sobotu do dalšího zápasu týden pauzu. "To se mi mezi zápasy na jednom turnaji asi ještě nestalo, ale je to olympiáda a je to speciální," řekl.

Fanoušek Štěpánek

Štěpánek toužil po olympijské medaili, ale s parťákem Rosolem vypadli hned v úvodu Štěpánek toužil po olympijské medaili, ale s parťákem Rosolem vypadli hned v úvodu Čtěte zde

Štěpánek trénoval s Rosolem a neúnavně chodil povzbuzovat i radit českým hráčkám. "Určitě je to pro mě daleko náročnější z tribuny, než být na kurtu. Trávil jsem dost času fanděním a v hledišti, teď už se budu věnovat svému tenisu," řekl a se smíchem dodal: "Všichni jsou ke konci turnaje už unavení a já jediný jsem čerstvý jako rybička, takže o to víc se na ty utkání těším a chci jít dál."

Hradecká naopak nastupovala k utkání necelou hodinu po prohraném semifinále čtyřhry žen, v kterém s Andreou Hlaváčkovou nevyužily dva mečboly. "Bylo to těžké, ale nebylo moc času na přemýšlení. A spadlo to ze mě a malinko jsem na to i zapomněla. Doufám, že mi to pomůže do dalších zápasů," řekla.

Štěpánek: Musím se naučit udeřit na ženu

Na smíšené čtyřhře je pro Štěpánka nejtěžší hrát naplno proti tenistce. "Udeřit na ženu, ale musím se to naučit, protože všichni to tak hrají," řekl Štěpánek. Názorně mu to ukázal Tecau, který v koncovce utkání razantně napaloval míče na Hradeckou. "Tím mi ukázal, že tady je to doopravdy bez slitování," potvrdil Štěpánek.

Třetí mečbol proměnili ve čtvrt na dvě brazilského času. Pro české hráče ale nebyl pozdní finiš ničím novým. "Ve Vídni jsem s (Britem Timem) Henmannem končil až ve tři ráno," vzpomínal Štěpánek. "Já jednou ve dvě," doplnila Hradecká.

Zápas bez diváků

Na dvorci číslo jedna olympijského parku vydržela vedle trenérů, realizačních týmů, médií v hledišti jen hrstka fanoušků. Dokonce i kameramany pro televizní přenos museli organizátoři narychlo shánět a někteří přicházeli až během zápasu.

Pro Štěpánka, který miluje kontakt s publikem, nebylo ani v komorní atmosféře problémem dostat se do zápasového rytmu. "Vůbec ne, tohle je olympiáda, tady nehrajeme na to, co je okolo, ale že chceme uspět. Věděli jsme, že v tuhle hodinu bude kurt těžko narvaný, ale šli jsme tam pro výsledek a ten si odnášíme," řekl.

V semifinále se pokusí vyzrát na Mattekovou-Sandsovou a Socka, který už v Riu získal bronz ve čtyřhře. "Bude to těžký, ale uděláme vše, abychom v neděli hráli to lepší utkání," přál si sedmatřicetiletý Štěpánek postup do boje o zlato.

reklama