reklama

O udělení výjimky k startu v Riu požádá až 67 ruských atletů

Až 67 atletů podá žádost o výjimku ze zákazu IAAF Až 67 atletů podá žádost o výjimku ze zákazu IAAF autor: Reuters
Ruští atleti využijí možnost zaslání žádosti na IAAF, aby jim udělila výjimku z jejich zákazu startu na mezinárodních soutěžích pro srpnové olympijské hry v Riu de Janeiro. Podle ruského ministra sportu Vitalije Mutka to udělá až 67 sportovců.

Moskva - Až 67 ruských atletů požádá Mezinárodní atletickou federaci IAAF o udělení výjimky, která by jim umožnila účast na srpnových olympijských hrách v Riu de Janeiro. Řekl to dnes v ruské televizi ministr sportu Vitalij Mutko. Většina z nich ale kvůli pravidlům IAAF nemá velkou šanci na úspěch. Sportovci jsou tak podle Mutka připraveni podat hromadnou žalobu k mezinárodní arbitráži CAS.

IAAF určila podmínky: Nežiješ v Rusku a chodíš pravidelně na dopingové testy? Do Ria můžeš jet IAAF určila podmínky: Nežiješ v Rusku a chodíš pravidelně na dopingové testy? Do Ria můžeš jet Čtěte zde

Mutko, který neuvedl žádná konkrétní jména, by v případě neúspěchu mohl na svou funkci rezignovat. "Kdyby nemohl startovat celý tým, byl by to pro mne velký neúspěch," řekl Mutko a dodal, že v takovém případě je připraven nést plnou zodpovědnost, i když "on atlety k dopingu nepřemlouval".

Rada IAAF minulý týden prodloužila Rusku kvůli systematickému dopingu trest zákazu startu na mezinárodních soutěžích. Mezinárodní olympijský výbor následně toto rozhodnutí akceptoval.

Šanci na výjimku mají atleti, kteří žijí mimo Rusko a absolvují pravidelné dopingové kontroly mimo ruský systém. To se týká například běžkyně Julie Stěpanovové, která pomohla problém ruského dopingu odhalit a je korunní svědkyní v celém případu. Mimo Rusko žije například také dálkařka Darja Klišinová.

IAAF se rozchází s MOV v pohledu na to, pod jakou vlajkou mají ruští atleti závodit. Zatímco MOV rozhodl, že v Riu by startovali pod vlajkou Ruska, atletická federace je dál považuje za nezávislé sportovce. Rusové, které by IAAF pustila na červencové ME do Amsterodamu, by tam tudíž startovali pod neutrální vlajkou.

reklama