reklama

Olympijská skupina s Čechy? Štěstí, je nejjednodušší možná, libují si v Rusku

Arťom Švec-Rogovoj dává do sítě Šimona Hrubce druhý gól Ruska v zápase Česko - Rusko na MS 2021 Arťom Švec-Rogovoj dává do sítě Šimona Hrubce druhý gól Ruska v zápase Česko - Rusko na MS 2021 autor: Reuters
Čeští hokejisté po kvalifikačních turnajích z minulého týdne znají všechny soupeře v základní skupině na olympijských hrách v Pekingu 2022. Nejnáročnějším soustem bude Rusko, přičemž tamní média sborné bezvýhradně věří.

Rusové budou v Číně obhajovat olympijské zlato z Jižní Koreji, které však získali při absenci hráčů ze zámořské NHL, tedy v ne tak tvrdé konkurenci.

Do Pekingu už by největší hokejové hvězdy dorazit měly. NHL ostatně zveřejnila rozpis na příští sezonu, v němž s olympijskou pauzou počítá. Konečné rozhodnutí sice ještě nepadlo, ale podle nedávné zprávy Emily Kaplanové ze stanice ESPN směřuje liga, hráčské odbory, IIHF a Mezinárodní olympijský výbor k dohodě. Verdikt by mohl padnout v tomto týdnu.

Češi ve skupině B potkají Rusko, Švýcarsko a Dánsko, jehož hokejová výprava pojede na olympiádu vůbec poprvé. Dánové si účast zajistili v kvalifikaci v Oslu, kde porazili Slovinsko (4:3), Jižní Koreu (11:1) a hlavně domácí Norsko (2:0).

Čechy tak může čekat další nepříjemný zápas. Na posledním mistrovství světa udolali Dánsko až v nájezdech.

Hlavním favoritem skupiny je nicméně Rusko, kterému domácí média věští hladký postup, přestože mu bude chybět centr Jevgenij Kuzněcov, který si odpykává čtyřletý trest za kokain. 

"Sborná má přijatelnou a asi nejjednodušší možnou skupinu," napsal server championat.com. "I pokud do Pekingu přijedou hráči NHL, Česko, Švýcarsko ani Dánsko by pro náš tým neměly představovat zásadní problém. Nejde o vychloubání, takto objektivně vypadá poměr sil v současném mezinárodním hokeji."

"Dá se říct, že svěřenci trenéra Valerije Bragina měli na skupinu štěstí. Je nasnadě, aby obsadili první místo a prošli do čtvrtfinále snadnější cestou," dodal server.

Olympiáda je povinnost, říká bývalý kouč. Za ženský hokej se bil, ale často marně Olympiáda je povinnost, říká bývalý kouč. Za ženský hokej se bil, ale často marně Čtěte zde

Ze tří skupin postupují přímo do čtvrtfinále vítězové a pak také nejlepší tým z druhého místa. Zbytek odehraje kvalifikaci, respektive osmifinále.

Ve skupině A budou hrát Kanada, Spojené státy, Německo a domácí Čína, kterou v této konkurenci čeká nerovný boj.

Ve skupině C jsou Finsko, Švédsko, Slovensko a Lotyšsko. Poslední dva týmy si účast zajistily v kvalifikaci. Lotyši v Rize uspěli na úkor Francie, Maďarska a Itálie. Slováci v Bratislavě porazili Rakousko, Polsko a Bělorusko, byť pouze Poláky pokořili o víc než jeden gól.

Zatímco olympijský turnaj mužů už je nalajnovaný, ten ženský má otevřená ještě tři místa. Jedno můžou poprvé v historii obsadit Češky, které v listopadu sehrají kvalifikační turnaj v Chomutově proti Maďarkám, Norkám a dosud neznámým soupeřkám z druhého kola kvalifikace.

reklama