reklama
1:30 • Olympijské hry v Tokiu • Den 1

Olympijské hry v Tokiu: Den 1

Dobrý den, vítejte u druhého celodenního online přenosu z olympijských her v Tokiu. Olympiáda byla včera po poledni slavnostně zahájena a dnes nás čeká zhruba do druhé hodiny po poledni českého času nabitý program i s českou účastí. Pojďme tedy společně sledovat, co dnes ze země vycházejícího slunce přijde za zprávy. 

1:40

Problémy s covidem netrápí pouze českou výpravu, ale i tu nizozemskou. 

Nizozemský skifař Finn Florijn musel kvůli pozitivnímu testu na koronavirus odstoupit z olympijského závodu, který odstartoval v pátek rozjížďkami. Jednadvacetiletý syn dvojnásobného olympijského vítěze ze Soulu a Atlanty Ronalda Florijna obsadil ve své jízdě čtvrté místo a dnes měl zasáhnout do oprav. Stejně jako český reprezentant Jan Fleissner, který byl nasazen do jiné opravné jízdy. O Florijnově pozitivní testu informovala nizozemská veslařská federace. Mladý skifař musí na deset dnů do izolace.

"Jen to pro mě začalo, už je konec. K tomu se nedá nic moc říct," řekl Florijn televizní stanici NOS. Je už čtvrtým členem nizozemské olympijské výpravy, u kterého se v Tokiu prokázala nákaza covidem-19. Pozitivní testy měli také jeden z členů realizačního týmu veslařů, skateboardistka Candy Jacobsová a taekwondistka Reshmie Ooginková, bronzová medailistka z mistrovství světa v roce 2017. Podle agentury dorazili všichni nakažení do Tokia minulou sobotu stejným letadlem z Amsterodamu.

1:59

Skvělá zpráva z veslařského sektoru naopak pro českou výpravu! 

Skifař Jan Fleissner suverénně způsobem vyhrál opravnou jízdu a postoupil do nedělního čtvrtfinále veslařské regaty. Náhradník za zdravotně indisponovaného Ondřeje Synka roli favorita zvládl. V čele byl od startu do cíle a nakonec porazil druhého Dara Alizadeha z Bermud o šest sekund.

Jan Fleissner během opravné jízdy Český skifař Jan Fleissner zvládl opravnou jízdu a z prvního místa postoupil do čtvrtfinále. | Foto: Reuters
2:03

Od půl druhé je v akci také další Češka, a to Nikola Šarounová v kvalifikaci žen ve vzduchové pušce. Šestadvacetiletá rodačce z Rychnova nad Kněžnou ale zatím po dvou sériích patří až příčka na konci páté desítky…

2:10

Další výborná zpráva ze sektoru skifařů a skifařek!

Dvojskif Lenka Antošová a Kristýna Fleissnerová obsadil v opravné jízdě na olympiádě v Tokiu třetí místo a postoupil do nedělního semifinále.

2:15

Takhle vypadá dnešní program českých reprezentantů!

2:20

Naopak letošní Hry definitivně končí pro dvojskif Jakub Podrazil, Jan Cincibuch

České duo dojelo v opravě své včerejší jízdy na posledním místě a do semifinále tak nepostoupilo.

2:35

Petra Kvitová vstupuje do tenisového olympijského turnaje až zítra ráno, včera si však skvěle užila zahajovací ceremoniál, během nějž nesla vlajku společně s basketbalistou Tomášem Satoranským.

"Bylo to skvělý. Musím říct, že vlajka je docela těžká a jsem ráda, že to nesl hlavně Tomáš. Byla to sranda a jsem ráda, že ta možnost byla. Byla jsem dojatá, když jsem se dozvěděla, že budu vlajkonoška, teď jsem si to snažila hlavně užít. V autobuse jsem slyšela, že prý máme jednu ze šesti nejhezčíchnástupových kolekcí. Když jsem viděla některé země dokonce v teplákovce, tak to mi nepřišlo úplně cool," řekla Kvitová.

"Byl to fakt zážitek. Musím říct, že jsem nečekal, jak je to velkolepý. Trošku škoda, že nemohli být fanoušci, protože by člověk víc vnímal atmosféru, ale byl to zážitek, který jsem si užil a byla to pocta. Doteď jsme neměli možnost si pokecat s ostatními sportovci, já si povídal hlavně s Petrou a byla to velká čest nést vlajku právě s ní. Nejen, že to je úžasná sportovkyně, ale je to i sympatická ženská," doplnil svou kolegyni Satoranský.

Česká výprava při zahájení olympiády v Tokiu 2020 Česká výprava při zahájení olympiády v Tokiu 2020 (vlajkonoši Petra Kvitová a Tomáš Satoranský) | Foto: ČTK
2:50

Na tomto kurtu se dnes měly v úvodním kole představit Barbora Hermannová a Markéta Sluková proti japonské dvojici Ishii, Murakami. Bohužel se kvůli nákaze covidem pod pěti kruhy nepředstaví. Snad účast vyjde aspoň duu Perušič & Schweiner.

Kurt plážového volejbalu na OH 2020 Na tomto kurtu se dnes měly v úvodním kole představit Barbora Hermannová a Markéta Sluková proti japonské dvojici Ishii, Murakami. | Foto: Reuters
3:10

Česká střelkyně Nikola Šarounová skončila na olympiádě v Tokiu v kvalifikaci vzduchové pušky na 41. místě a do osmičlenného finále se neprobojovala…

V šesti položkách kvalifikace nastřílela dohromady 618,4 bodů. 

Šarounová bude startovat ještě 27. července ve vzduchové pušce smíšených družstev a o čtyři dny později také ve sportovní třípolohové malorážce.

3:33

V akci už je od 3:00 českého času gymnasta David Jessen, který bojuje v kvalifikaci sportovní gymnastiky. Na prostné získal 13,466 bodu a za koně našíř 12,333 bodu.

3:48

Zklamaní skifaři Jakub Podrazil a Jan Cincibuch

Jakub Podrazil a Jan Cincibuch v opravách dvojskifu Skifaři Jakub Podrazil a Jan Cincibuch dojeli v opravě své jízdy na posledním 4. místě a Olympijské hry 2020 pro ně končí. | Foto: Reuters
3:56

"Dneska mi tam ty vysoké desítky prostě vůbec nepadaly. Neměla jsem tam vyloženě nějakou dalekou chybu, ale prostě všechno to bylo takový neslaný, nemastný, ty rány," zhodnotila svůj výkon v kvalifikaci sportovní střelby pro ČTK a Právo Nikola Šarounová.

4:03

Cyklisté jsou připraveni do individuálního závodu. Z Čechů jdou do akce Michael Kukrle a Zdeněk Štybar, jejich kolega Schlegel nestartuje kvůli pozitivnímu testu. Závod začal!

4:18

S turnajem ve stolním tenise se hned v 1. kole rozloučila dvanáctiletá syrská reprezentantka Hend Zaza, která byla zároveň nejmladší účastnicí letošní olympiády v Tokiu. S Rakoušankou Jia Liu prohrála 0:4 na sety. 

Zaza, která hraje stolní tenis od svých pěti let, byla nejmladší účastnicí Her od roku 1992, kdy se v doma v Barceloně představila tehdy jedenáctiletý veslař Carlos Front.

Kvůli válce v Sýrii byla dle slov jejího trenéra schopna odehrát pouze dva tři zápasy za rok. V tréninku jí navíc také výrazně brzdily časté výpadky proudu, a tak trénovala především přes den.

Na Olympijské hry se dostala přes západoasijskou kvalifikaci minulý rok v Jordánsku a stala se vůbec prvním syrským stolním tenistou, co se kdy kvalifikoval na olympiádu.

Syrská stolní tenistka Hend Zaza Dvanáctiletá stolní tenistka ze Sýrie - Hend Zaza - se loučí s turnajem v 1. kole | Foto: Reuters
4:29

První zlato z letošních Her bere Čína! V obrovsky dramatickém finále sportovní pušky, do které z kvalifikace neprošla již dříve zmíněná Nikola Šarounová, slaví zlato střelkyně Jang Čchien.

Ještě před poslední střelbou přitom vedla o 0,2 bodu Ruska Anastasija Galašinová, ale poslední rána jí nevyšla a nakonec se musí smířit se stříbrem. Bronz putuje do Švýcarska zásluhou Niny Christenové.

Konečné pořadí finále vzduchové pušky žen:

1. Jang Čchien (Čína) 251,8 bodů
2. Anastasija Galašinová (Ruští olympijští sportovci) 251,1
3. Nina Christenová (Švýcarsko) 230,6

Čínská střelkyně Jang Čchien První zlato z LOH 2020 v Tokiu bere Čína, Jang Čchien zvítězila v dramatickém finále vzduchové pušky. | Foto: Reuters
4:38

Gymnasta David Jessen vstoupil do druhé poloviny kvalifikace, celkově má za sebou již pět cvičení. Na kruzích získal 12,566 bodů, ale na přeskoku mu nevyšel dopad a přišel o body. Získal 12,333 bodu. Náladu si spravil ale před chvílí na bradlech, kde vybojoval 13,633 bodu.

David Jessen Český gymnasta David Jessen během kvalifikace sportovní gymnastiky při cvičení na kruzích. | Foto: Reuters
4:51

Zajímavá situace je k vidění ve stále probíhajícím individuálním závodě cyklistů. V osmičlenné vedoucí skupince, která už má náskok zhruba pěti minut na zbytek pole, je i český zástupce Michael Kukrle. Závod se však bude rozhodovat až v ve vrchařském závěru, spousta favoritů šetří síly.

4:59

Další skvělá zpráva přišla ze sektoru veslování. Český dvojskif lehké váhy ve složení Jiří Šimánek a Miroslav Vraštil v nabité konkurenci druhé rozjížďky nestačil pouze na Irsko a z druhého místa míří rovnou do semifinále!

Skifaři Jiří Šimánek a Miroslav Vraštil Čeští závodníci Jiří Šimánek a Miroslav Vraštil v rozjížďce dvojskifu lehké váhy vybojovali postup do semifinále. | Foto: Reuters

To nejpodstatnější z dnešního dění v Tokiu:

- Barbora Krejčíková a Markéta Vondroušová postoupily do druhého kola ženského tenisového turnaje, také stolní tenista Lubomír Jančařík v prvním zápase uspěl.

- Veslař Jan Fleissner a dvojskif Lenka Antošová a Kristýna Fleissnerová zvládli opravné jízdy, přímo z rozjížděk prošel do semifinále mužský dvojskif lehkých vah ve složení Jiří Šimánek a Miroslav Vraštil.

- Strhující silniční závod cyklistů vyhrál Richard Carapaz před Woutem van Aertem a Tadejem Pogačarem. Český šampion Michael Kukrle se ukázal v dlouhém úniku, Zdeněk Štybar závod nedokončil.

Sport
Sport
24. 7. 2021
reklama