reklama
2:00 • Olympijské hry v Tokiu • Den 2

Olympijské hry v Tokiu: Den 2

Dobrý den, vítejte u třetího celodenního online přenosu z olympijských her v Tokiu. Olympiáda byla zahájena v pátek a dnes nás čeká opět nabitý program i s českou účastí. Pojďme tedy společně sledovat, co dnes ze země vycházejícího slunce přijde za zprávy. 

2:08

S úderem druhé hodiny ranní odstartoval první dnešní soutěž s českou účastí, prvního dne Skeetu žen se účastní i střelkyně Barbora Šumová. Její výkon budeme průběžně monitorovat.

2:12

Za necelou hodinu vstoupí do tolik očekávaného turnaje mužů, kam se kvalifikovalo pouze 12 týmů, čeští basketbalisté. Jejich prvním soupeřem na Hrách bude nevyzpytatelný Írán. 

"Jsem na ně zvědavý, je to náš první zápas. Musíme je brát velice vážně, ale jestli si přejeme postoupit, tak je to tým, který chceme porazit," předvídá kapitán Tomáš Satoranský.

2:19

V neděli nás až do poledne čeká množství soutěží s českou účastí.

2:28

Už zhruba hodinu zažívá svou premiéru na Hrách skateboarding. Muži dnes v kategorii street mají na programu kvalifikaci a hned poté finále, v němž se rozdají první medaile v historii. Ve stejné kategorii půjdou do akce dnes také ženy.

Skateboarding mužů na LOH 2020 Skateboarding zažívá svou premiéru pod pěti kruhy. | Foto: Reuters
2:36

Zajímavost:

Vysílání populární americké televize NBC ze zahajovacího ceremoniálu Olympijských her v Tokiu přilákalo 16,7 milionu diváků, což je nejmenší televizní divácká sledovanost v USA za posledních 33 let.

Pro zajímavost zahajovací ceremoniál před pěti lety na LOH 2016 v Riu sledovalo 26,5 milionu diváků, o čtyři roky dříve v Londýně pak dokonce 40,7 milionu diváků. 

Olympijské piktogramy při slavnostním zahájení her v Tokiu 2020 Olympijské piktogramy při slavnostním zahájení her v Tokiu 2020 | Foto: Reuters
2:42

V akci už jsou také šermíři a české fanoušky bude jistě zajímat výkon Jaroslava Jurky. V nabitém programu kodru mužů jej čeká první zápas zhruba za tři hodiny, a to proti domácímu Japonci Minobemu.

2:45

Střelkyně Barbora Šumová má za sebou první ze dvou kol v rámci kvalifikace Skeetu a na jeho samotném konci přišla z její strany první chyba. Naděje na postup do finále ale žije, stejně jako u její slovenské kolegyně Bartekové.

2:57

Sestava Čechů proti Íránu: Auda, Vyoral, Satoranský, Schilb, Balvín, Šiřina, Peterka, Boháčik, Sehnal, Palyza, Veselý, Jelínek.

V základní sestavě pak nastoupí tato pětice >> Satoranský, Sehnal, Bohačík, Veselý a Balvín.

Česko vs. Írán, LOH 2020 Čeští basketbalisté před úvodním zápasem proti Íránu na LOH 2020. | Foto: Reuters
3:04

Společně se zápasem basketbalistů startuje také kvalifikace sportovních gymnastek a hned v úvodní skupině se představí i česká zástupkyně Aneta Holasová.

3:17

Maďarský šavlista Áron Szilágyi obhájil v Tokiu zlatou medaili z Londýna i Ria de Janeiro. Tři individuální tituly z olympijských her získal jako první šermíř v historii. Soutěž kordistek vyhrála Číňanka Sun I-wen a po stříbru a bronzu z Ria de Janeiro zkompletovala olympijskou medailovou sbírku.

Jednatřicetiletý Szilágyi prošel turnajem s naprostým přehledem, jen semifinálovém soupeři Sandrovi Bazadzemu z Gruzie umožnil zaznamenat alespoň deset bodů (15:13). Ostatní deklasoval, včetně finálového soupeře Luigiho Samaleho z Itálie, kterého porazil 15:7. Bronz obhájil Korejec Kim Čung-hwan, který má ve sbírce ještě týmový olympijský titul z roku 2012.

"Jedna z mých prvních myšlenek byla: 'Tomu nevěřím, to není možné, tohle není realita, to je jen sen'," popsal Szilágyi své pocity po zisku třetího zlata. "Myslím, že budu potřebovat pár týdnů, možná i měsíců, abych pochopil, co se tu stalo," dodal.

Szilágyi napodobil italskou hvězdu Valentinu Vezzaliovou, jež obdobný hattrick zaznamenala ve fleretu v letech 2000 až 2008. Pod pěti kruhy Szilágyi utrpěl jedinou porážku v roce 2008 v Pekingu, kde skončil patnáctý. Z velkých akcí má ale v individuální soutěži zlatou medaili už jen z mistrovství Evropy 2015. Na světových šampionátech získal jediný bronz z roku 2013, ale také dalších sedm týmových medailí včetně zlata z roku 2017.

Maďarský šavlista Áron Szilágyi Reprezentant Maďarska navázal na vítězství z LOH 2012 v Londýně a LOH 2016 v Rio de Jainero, a zkompletoval zlatý hattrick. | Foto: Reuters
3:21

První čtvrtinu s Íránem vyhráli čeští basketbalisté 25:19, nejvíce bodů (6) nasázel Jan Veselý.

Ondřej Balvín v zápase Česko - Írán na OH 2020 Ondřej Balvín v zápase Česko - Írán na OH 2020
3:27

Krátce po třetí hodině odstartovala také kvalifikace skeetařů, v níž mají Češi Jakuba Tomečka. I jeho výkony budeme průběžně monitorovat.

Jeho kolegyně Barbora Šumová nastřílela v prvním kole kvalifikace skeetu 24 bodů z 25 možných, čistě zatím zastřílelo pouze kvarteto žen z celkového počtu 28 závodnic.

3:36

Den po skifaři Finnu Florijnovi odevzdal v Tokiu pozitivní test na koronavirus také trenér nizozemských veslařů Josy Verdonkschot. Národní olympijský výbor oznámil, že kouč se uchýlil do desetidenní karantény. Zatímco Florijn musel odstoupit po rozjížďkách z olympijských bojů, Verdonkschot je přesvědčen, že jeho absence nebude mít na výsledky nizozemských lodí vliv.

Verdonkschot je už pátým zachyceným členem nizozemské výpravy s pozitivním testem na covid-19, vedení týmu nicméně uvedlo, že Verdonkschot neletěl do Tokia stejným letadlem, ze kterého pocházejí všechny předchozí případy. Vedle Florijna měli pozitivní testy také další člen realizačního týmu veslařů, skateboardistka Candy Jacobsová a taekwondistka Reshmie Ooginková, bronzová medailistka z mistrovství světa v roce 2017.

3:36

Česká gymnastka v akci během kvalifikace.

Česká sportovní gymnastka Aneta Holasová na OH 2020 Česká sportovní gymnastka Aneta Holasová na OH 2020
3:42

Jakub Tomeček podobně jako Šumová v úvodním kole skeetu jednou minul, pokud se bude chtít kvalifikovat do finále, bude potřebovat ve druhém kole bezchybnou střelbu.

3:45

V poločase duelu s Íránem vedou čeští baskebalisté 46:30.

Martin Peterka v zápase Česko - Írán na OH 2020 Martin Peterka v zápase Česko - Írán na OH 2020
3:52

Gymnastka Aneta Holasová má za sebou v kvalifikaci dvě disciplíny ze čtyř. Přeskok přinesl 12,566 bodu, následná prostná 11,100 bodu. Na programu jsou ještě kladina a bradla.

Česká sportovní gymnastka Aneta Holasová na OH 2020 Česká sportovní gymnastka Aneta Holasová na OH 2020
4:03

Bedlivě dnes budeme sledovat také výkony českých tenistek. Jako první vstoupí do turnaje ve dvouhře během několika minut Karolína Plíšková a bude chtít navázat na včerejší výhry kolegyň Krejčíkové a Vondroušové.

Soupeřkou finalistky Wimbledonu bude jednatřicetiletá Alize Cornetová z Francie. S 66. hráčkou světového žebříčku má Plíšková bilanci 3:1, naposledy ji porazila na konci března 2019 na tvrdém povrchu v Miami 2:1 na sety.

4:17

Naše pozornost bude brzy směřovat také do veslařského sektoru, kde se ve čtvrtfinále skifu představí Jan Fleissner. Ten zvládl včerejší opravnou jízdu skvěle a postoupil z prvního místa.

Sport
Sport
25. 7. 2021
reklama