reklama

Velký olympijský podvod. Předem rozhodli, kdo vyhraje, tvrdí vyšetřovatelé skandálu

Michael Conlan v "památném" souboji s Rusem Vladimirem Nikitinem při olympiádě v Riu Michael Conlan v "památném" souboji s Rusem Vladimirem Nikitinem při olympiádě v Riu autor: Reuters
Kanadský právník Richard McLaren potvrdil, že výsledky některých boxerských zápasů na olympijských hrách 2016 v Riu de Janeiro byly zmanipulované. Vyšetřením kauzy z ovlivňování výsledků jej v červnu pověřila Mezinárodní boxerská asociace AIBA.

"Klíčoví lidé rozhodli, že pro ně neplatí pravidla. Mezi rozhodčími a ringovými sudími panovala atmosféra strachu, zastrašování a slepé poslušnosti," řekl McLaren na dnešní tiskové konferenci.

Konkrétní počet ovlivněných duelů neoznámil, ale uvedl, že se pohybuje okolo deseti.

Podle McLarena se rozhodčí a sudí před začátkem programu z "vyšších míst" dozvěděli, kdo má který zápas vyhrát. Původce manipulací se zjistit nepodařilo, nikdo z podezřelých už se v boxu nepohybuje.

McLaren uvedl, že tehdejší prezident Wu Ching-Kuo "nese hlavní odpovědnost za selhání při rozhodování v Riu a na kvalifikačních turnajích". Tchajwanský funkcionář šéfoval AIBA jedenáct let, v roce 2017 byl suspendován a z funkce odstoupil.

"Zápasy byly zmanipulovány pro peníze, pro výhody, které z toho AIBA plynuly, jako poděkování národním federacím a jejím olympijským výborům a někdy také organizátorům akcí za jejich finanční a politickou podporu," uvedl McLaren.

"Box má problém a nejde o pravidla a procesy. Je to lidský problém. Až příliš dlouho lidé fungovali mimo pravidla," doplnil.

"Je to obscénní." Boxera šokovala nacistická tetování rivala, ten teď nesmí do ringu "Je to obscénní." Boxera šokovala nacistická tetování rivala, ten teď nesmí do ringu Čtěte zde

Turnaj v Riu provázelo několik sporných rozhodnutí. Nejviditelnější byl vztek irského boxera Michaela Conlana po porážce s Rusem Vladimirem Nikitinem ve čtvrtfinále váhy do 56 kg. Mistr světa a bronzový olympijský medailista z Londýna ukázal rozhodčím z ringu vztyčený prostředník a AIBA označil za zkorumpovaný spolek. Od asociace dostal pokutu čtvrt milionu korun, mezitím ale odešel k profesionálům.

McLaren uvedl, že Rio bylo pouze vyvrcholením korupčního chování z předchozích let. "Bylo na to zaděláno už minimálně od začátku 21. století přes události z roku 2011 a olympijské hry v Londýně 2012. Kvalifikační turnaje před Riem posloužily jako tréninkové hřiště ke korupci a manipulaci zápasů v samotném Riu. Na olympijské kvalifikaci byla metodologie manipulace vyladěna s myšlenkou na využití v Riu," řekl McLaren novinářům.

McLaren v minulých letech vedl vyšetřování systematického dopingu ruských sportovců a také se zabýval finančními machinacemi někdejšího dlouholetého předsedy světové vzpěračské federace Tamáse Ajána.

Kvůli špatnému řízení a dluhům, které loni činily 16 milionů dolarů, Mezinárodní olympijský výbor zakázal zástupcům AIBA řídit olympijský turnaj v boxu. V Tokiu nesměli být ani žádní rozhodčí z Ria.

reklama