reklama

Štěrba: Doping? Z odměny za bronz zaplatím právníky

Čtenáři Aktuálně.cz se v online rozhovoru ptali kajakáře Jan Štěrby, který si domů přivezl i díky omilostnění od dopingových obvinění medaili.

Praha – O start na olympijských hrách ho málem připravila látka, která ani není na seznamu těch zakázaných a prý má podobné účinky, jako kofein.

Od dopingového obvinění se ale nakonec dokázal český kajakář Jan Štěrba dva dny před startem olympiády osvobodit a nakonec mohl startovat v závodě K4 na 1000 metrů, v němž společně s partnery z posádky získali pro Česko bronzovou medaili.

Jak Štěrba svoji „dopingovou“ anabázi prožíval a jak na něj pohlíželi ostatní? Kolik peněz z odměny za olympijskou medaili padne na právníky? A pil skutečně pivo z holinky?

To vše a mnoho dalšího se dozvíte v online rozhovoru s Janem Štěrbou, který téměř dvě hodiny odpovídal na dotazy čtenářů Aktuálně.cz

Online rozhovor: Jan Štěrba, bronzový medailsita z OH

12:00

? Jakub - 14. 8. 2012 13:56 Dobrý den Jene, tak co, už jste se vzpamatoval ze všech těch oslav? ;)

Jan Štěrba: Dobrý den, snažím se :) ty poslední dny byly náročné, teď už to bude víc v pohodě, spíš formální akce..

? haRd - 15. 8. 2012 23:09 Zdravím a gratulace i ode mne. Chtěl bych se zeptat, jak vypadá váš rok, trénink, kolik denně musíte odmakat, co děláte mimo kajak, jak byste dopadl asi v sólo zavodě, kdo by z vašeho 4kajaku vyhrál ?

Jan Štěrba: Dobrý den a děkuji. Trénujeme zhruba 11 měsíců, ročně to dělá cca 850hod tréninku a plno času co je s tím spojený..Dálkově ještě studuji FTVS. Individuálně je z K4 nejlepší Dan Havel - on by určitě mohl pomýšlet na OH na finále v K1, já za ním zaostávám cca 2-3sec.

? Michal - 16. 8. 2012 10:31 KOlik znáte kajakářek a kajakářů, kterř neumí plavat ?

Proč nemáte záchrannou vestu, kdyby jste spadli do vody ?

Jan Štěrba: Dobrý den, myslím že umí všichni :-) Vestu mají povinně jen žáci, od dorostenců už být nemusí..

? marias - 16. 8. 2012 10:32 Gratuluji k medaili. Je to pro vás zadostiučinění po tom co se stalo??

Jan Štěrba: Dobrý den, děkuji. Před "tím" vším co se stalo jsem toužil po medaili pro českou kanoistiku z OH a po tom všem to byla skoro povinnost jí udělat :) je to ohromná odměna a nejen pro mě.

? Chouvinho - 16. 8. 2012 10:48 Fandíte fotbalu? A komu?

Jan Štěrba: Dobrý den, fotbal sleduji, loni jsem fandil Plzni, i když jsem pražák :) V lize mistrů pak Chelsea.

? David - 16. 8. 2012 10:48 Dobrý den. Sledoval jsem vaši dramatickou kauzu spojenou s dopingem/nedopingem. Chtěl jsem se zeptat, jestli jste na OH zaznamenal třeba nějaké negativní reakce od soupeřů nebo z konkurenčních výprav?

Jan Štěrba: Dobrý den, nezaznamenal ani trenér Martin D. na poradě trenérů.. Ostatní kajakáři , kanoisté mě znají, pár se jich zeptalo na nějaké podrobnosti, spíš drželi palce. Tak jsem to cítil.

? Alkoholik - 16. 8. 2012 10:49 Jak moc jste slavil, když jste zjistil, že vás pustí na Hry? A nebo jste si to nechal až po závodě?

Jan Štěrba: Dobrý den, před OH jsem neslavil vůbec. Verdikt že jedu jsem se dozvěděl 2 dny před odletem na OH, snažil jsem se připravit na závod a udělat max. pro výsledek, až ten je důvodem k radosti :)

? petr - 16. 8. 2012 10:49 dobrý den! jednotlivci dostávají za bronz půl milionu, jak je to u "čtveřic"? a už víte, co s penězi uděláte? bude to stačit na právníky, kteří řešili vaši kauzu?

Jan Štěrba: Dobrý den, naše posádka si rozdělí 900tis., rovným dílem. Tedy každý 225tis. Odhaduji že můj podíl částečně pokryje náklady na právní služby a věci s tím spojené.

? ivana - 16. 8. 2012 10:50 ahoj. co si myslíte o fotbalistech? většina sportovců z jiných odvětví je moc ráda nemá...

Jan Štěrba: Ahoj, fotbal je neznámější sport, je nejvíce vidět, je tam velká konkurence, fotbalistům fandím, stejně jako ostatním sportovcům, "ale občas ty účesy.. :-D :-D "

? Filip - 16. 8. 2012 10:50 Tak a teď popravdě: jak je to na olympiádě s těma sexuálníma orgiema? :-))

Jan Štěrba: Dobrý den, nevím jestli to tady můžeme řešit :-)) ne, vážně myslím, že tak "hrozné" to není ... :)

? Vědec - 16. 8. 2012 10:50 Dá se se čtyřkajakem udělat eskymák?

Jan Štěrba: Dobrý den, to bychom nezvládli :)

? Martina - 16. 8. 2012 10:51 Převrátíte se někdy při tréninku nebo při závodě?

Jan Štěrba: Dobrý den, občas se to při tréninku stane, ale je to spíš z nepozornosti, ty lodě jsou opravdu vratké..

? frranta - 16. 8. 2012 10:52 Už jste si to nějak vyřešili s náhradníkem Davídkem? byla usmiřovačka?

Jan Štěrba: Dobrý den, částečně, určitě na to ještě dojde.

? pivař - 16. 8. 2012 10:52 pil jste opravdu pivo z olympijských holinek? a kdo v nich měl předtím nohy?

Jan Štěrba: Dobrý den, popravdě ta historka je trochu "přibarvená" ale můžu prozradit že majitel holínek je Filip Dvořák z C2 :-D

? Dana - 16. 8. 2012 10:53 Máte přítelkyni? Jaké se vám líbí holky? (nebo snad kluci? :-))

Jan Štěrba: Dobrý den, přítelkyni mám. Protějšek mě musí něčím zaujmout.. kluky neberu :-)

? Aleš - 16. 8. 2012 10:53 Koho budete volit za prezidenta ČR?

Jan Štěrba: Mám favorita, ale ještě to nemám rozhodnuté.. :)

? sherlock - 16. 8. 2012 11:00 Ahoj Honzo. Měl jste před olympiádou přání setkat se s nějakou slavnou osobou, která vyniká v jiných sportech? Např: Federer, Bolt.. Popřípadě setkal jste se s někým takovým?

Jan Štěrba: Ahoj, šance potkat někoho známého jsem měl jen poslední dva dny - přesouvali jsme se do OH vesnice (předtím jsme bydleli ve vesnici pouze pro kanoisty a veslaře), potkal jsem např. některé americké sprintery, atlety, basketbalisty. Chtěl jsem asi jako všichni vidět na živo Bolta, ale nebyla šance i pro jídlo mu chodí do jídelny.. :)

? Linda - 16. 8. 2012 11:02 Co můžete udělat, aby se neopakoval váš dopingový případ? Přemýšlel jste o tom, proč se to vlastně stalo a jak tomu příště zabránit, abyste se vůbec do takové šlamastyky nedostal?

Jan Štěrba: Dobrý den, být ještě obezřetnější ve výběru doplňků stravy, které užívá 99% sportovců. Nešťastné je pokud látka není není na seznamu zakázaných látek a označí vám jí za zakázanou, jako to bylo v mém případě.

? S. Vochmelík - 16. 8. 2012 11:04 Umíte hrát 'člověče, nezlob se!'? Myslíte, že by mělo být zařazeno mezi olympijské sporty?

Jan Štěrba: Dobrý den, umím :) ale nemyslím si že na OH patří :-)

? Radovan - 16. 8. 2012 11:35 Dobrý den, v první řadě velká gratulace!

Rád bych se zeptal, co je pravdy na tom, že musíte podle nového olympijského zákona odvádět 80% ze získané finanční odměny spojené s vybovojování medaile a danit celou částku, nikoliv jen to, co Vám zbyde (20%)...?
Kolují totiž maily s touto informací, že je lepší v závěru medaily nevyhrát, protože to některé sportovce spíš zruinuje.

Díky, R.

Jan Štěrba: Dobrý den, děkuji za gratulaci. Ještě jsem to ani neviděl, ale myslím, že pod tím článkem je podepsaný pan Kohák... :-))

? Karel_K - 16. 8. 2012 11:42 Hezký den. Používáte při tréninku metronom např. k určování nebo zvyšování tempa?

Jan Štěrba: Dobrý den,
používáme GPS pro měření tempa, času, vzdálenosti, je to vynikající pomůcka.

? Aleš - 16. 8. 2012 11:45 Velká gratulace k bronzu, super zážitek!
Jak vidíte budoucnost české rychlostní kanoistiky?
Kdo rozhodl o vašem opětovném zařazení do posádky čtyřkajaku, poté co se ukázalo, že budete očištěn?
Díky

Jan Štěrba: Dobrý den, děkuji. Kanoistika má v Čr dobře "našlápnuto" máme spoustu mladých talentů, když se podaří vytvářet podmínky, může to být výsledkově opět silný sport. Do posádky mě vrátil Martin Doktor - šéf trenér reprezentace.

? Tom - 16. 8. 2012 11:46 Zdravím a gratulace,

ot.: Zkusil jste si někdy slalom? Dokážete si představit 4kajak ve slalomu? By mohla být sranda.

ot.: V jaké zemi jsou pro rychlostní kanoistiku a kajakáře nejlepší podmínky a co by se mohlo u nás zlepšit, aby bylo víc úspěchů z klidné vody.
ot.: Jaké jsou dobré fyzické předpoklady kajakáře, kanoistiy, skifaře? Jsou v tom rozdíly? Vaše posádka působila dost nesourodě - každej jinej, přesto úspěch.Díky za odpovědi.

Jan Štěrba: Dobrý den, děkuji.
Slalom jsem zkoušel v Troji na kanále. K4 by se tam asi zlomila :) Nejlepší podmínky mají asi Australané, je potřeba celoročně teplo a voda :) Ale i u nám se lze velmi dobře připravovat, přes zimu běžky, posilovna.. Skifaři jsou velcí, ideál tak 2m, široká ramena, dobré vytrvalostní předpoklady - trať má 2km. Kanoisté jsou více dynamičtí. Máte pravdu naše posádka je hodně nesourodá, ale právě to tvoří tu správnou mozaiku - stejně jako v teamových sportech.. Myslím že čtyři stejné individuality tak neuspějí :)

? Jelínek - 16. 8. 2012 11:47 Dobrý den,
jenom soukromá otázka - byl Váš otec taky vodák,
ročník 47-49 (v Dukle na vojně v letech 67-69)
Díky

Jan Štěrba: Dobrý den,
byl, souhlasí :-) kanoista , jezdil za KVS Praha a pak na vojně za Duklu.

? Honza - 16. 8. 2012 11:48 V objev Dnes vyšel článek ,který šokoval nejen mě,že parlament schválil nový zákon o dani z medailí.Víte o tom něco? Jinak gratuluji k vynikajícímu výkonu,po tom všem co jste musel podstoupit.

Jan Štěrba: Dobrý den, děkuji. Myslím, že ten článek není myšlený úplně vážně :-)

? Krutons - 16. 8. 2012 12:04 Co vám našli v těle za látku? Co to přesně bylo?

Jan Štěrba: Dobrý den, látka se jmenuje B-methylphenylethylamine. Jedná se o látku , která je podobná látkám ze seznamu zakázaných látek. Uvedená tam však není. Tato kategorie látek - stimulantů se může užívat běžně mimo soutěž. Pokud tam nějaký povzbudivý účinek bude, bude podobný asi jako kdyby jste užil kofein.. Látku obsahoval potravinový doplněk, látka byla uvedena na přebalu, není uvedena v seznamu zakázaných látek.

? Trejbal - 16. 8. 2012 12:05 Gratuluju k medaili! Vynikající. Troufáte si zopakovat to v Riu, nebo se chcete soustředit na singl?

Jan Štěrba: Dobrý den, děkuji. Rád bych ještě vydržel do Ria, když budu hodně odvážný troufám si tvrdit, že je možné abych startoval opět v K4 na v K2, ale je to strašně dlouhá doba :-)

? Polívka - 16. 8. 2012 12:05 Dočetl jsem se v nějakém plátku že odměny za medaile Vám z části sebere OV,a že zbytek zdaníte,tak že ještě zaplatíte ze svého,je to pravda?
Jestli je to pravda,tak je to ostuda naší země a budete příště reprezentovat na OH?

Jan Štěrba: Dobrý den, myslím že ten článek není myšlený úplně vážně :) Nicméně odměny sportovců se běžně daní 20%. Pokud bude možnost a budu mít výkonnost velmi rád budu reprezentovat Čr na příštích OH.

? Tipllcar - 16. 8. 2012 12:06 Hele, jste dobří. Ale upřímně: co vás na veslování baví? Je to jen dřina, dřina, dřina, není? Mechanická dřina.. Nebo se pletu?

Jan Štěrba: Dobrý den, díky. Nejprve si Vás dovolím opravit - my pádlujeme :) Máte pravdu , je to dřina a dril, ale pohybovat se po vodě - ať už na řece nebo jezeře venku v přírodě je mnohem lepší než být zavřený např. někde v hale :) navíc u vody je perfektní parta :-D

? Berousek - 16. 8. 2012 12:09 Kolik uděláte kliků?

Jan Štěrba: Dobrý den, nikdy jsem nezkoušel udělat na jeden pokus max. ale nějakou tu stovku kliků bych určitě zvládnul :)

? Cipro - 16. 8. 2012 12:10 Sledoval jsem v televizi, jak jste přilétli z Londýna. Řeknu upřímný dojem: vaši parťáci jsou veselí, jednodušší kluci, ten vysokej je hodně emotivní. Vy jediný jste působil dojmem, že i přemýšlíte a že to mátew v hlavě srovnané. Co máte za školy? A pak: jak jste teda do toho dopinku mohl zahučet, když víte, jak to chodí?

Jan Štěrba: Dobrý den. Ten nejvyšší - Pepa Dostál letos maturoval na gymnázium jana nerudy a myslím že se hlásí na VŠCHT, já dálkově studuji UK FTVS, zbývající kluci dokončují nebo mají středoškolské vzdělání s maturitou. Co se týče té kauzy , nikdy jsem se na nic nevymlouval, vše jsem myslím uvedl jasně a objasnil. Pokud je seznam zakázaných látek a tato látka v něm uvedená není, pak není moc prostoru pro sportovce - pokud není studovaný farmaceutik, aby si zjišťoval strukturální podobnost látek apod. Pokud Vás chce někdo soudit - musí mít jasná pravidla. Jsem přesvědčený že v mém případě je částečná chyba na obou stranách. Pro úplnost potravinové doplňky užívá cca 99% sportovců. Pro mě tohle bylo dost drsné ponaučení, ale nejsem podvodník proto jsem o OH tolik bojoval.

? Honza - 16. 8. 2012 12:18 Dobrý den. Zajímalo by mě něco jiného než sport... Jak je to s odvodem "daní" a "poplatků" z finanční kompenzace za výhru na OH? Po internetu kolují zvěsti, že vám toho moc nezbyde a většinu sebere náš stát...

Jan Štěrba: Dobrý den, myslím že z odměny se odvádí daň státu 20%.

? Ondra - 16. 8. 2012 12:19 Také bych chtěl pogratulovat k zisku bronzové medaile, finále bylo pěkné, ale pro české fanoušky hodně dramatické, k stříbrné medaili chyběl kousíček. Jinak s tím dopingem to začíná být v některých případech až moc vyhrocené i Martin Doktor říkal, že když sportovec požívá ten iontový nápoj tak už pomalu aby měl u sebe chemika a ten aby posuzoval jestli tam je látka která se slučuje s tou zakázanou. Gratulace celé posádce a do Ria co nejvíce štěstí a úspěchů.

Jan Štěrba: Dobrý den, děkuji za gratulaci a povzbuzení a souhlasím s Vaším názorem.

? Ivana - 16. 8. 2012 12:24 Dobrý den, bylo úžasné dívat se na váš závod. Musím se přiznat, že jsem dost hlasitě povzbuzovala. Váš dojez byl fantastický. Děkuji všem za předvedený výkon. Otázka: Věříte při zachování zdraví a všeho s tím spojeného v účast na OH za 4 roky ve stejném složení?

Jan Štěrba: Dobrý den, děkuji za gratulaci, jsem moc rád , že Vás náš závod a výkon potěšil. 4 roky je ve sportu neskutečně dlouhá doba, ale je možné že nás v Riu v podobně sestavě (možná této) uvidíte.. :)

? Bomberious - 16. 8. 2012 12:29 Dobrý den, kdybyste se měl srovnat objektivně s Vašemi ostatními soupeři, tj. udělal jakýsi vlastní sportovní "benchmarking", je možné dosáhnout zlata na příštích OH? Kde je mezi těmito dvěma příčkama rozdíl (trénink, výkonnost, stres, zkušenosti, vybavení, zázemí)? Děkuji za odpověď!

Jan Štěrba: Dobrý den, startovní pole našeho finálového závodu (K4 1000m) je neskutečně vyrovnané - jen uvedu že na OH se nominovalo 10 "čtyřkajaků" ze loňského MS kde bylo na startu bezmála 30 lodí... Každá loď ve finále na OH má za poslední 2 roky nějaký cenný kov - dá se říct že medaili mohl získat kdokoliv. Nicméně OH je pouze jednou za 4 roky a ti tradičně nejsilnější se na tento závod umí připravit - viz. HUN, GER atd. My měli individuálně velmi silnou loď , bylo to o tom zvládnout právě tento jeden závod. Čr není kajakářskou velmoci jako např. GER proto je ten bronz neskutečně cenný. Věřím že pokud se udrží příprava jako poslední OH cyklus můžeme v Riu opět pomýšlet na medaile :)

? Kika - 16. 8. 2012 12:31 Dobrý den, veslařina stříbrného Synka by Vás nelákala? Co vy na to? Díky za odpověď.

Jan Štěrba: Dobrý den - zkoušel jsem skif jednou po sezoně, je to krásný sport , ale "couvat" by mě asi tolik nebavilo ;-) Jinak Ondra Synek je oddílový kolega z Dukly, je to ohromný sportovec a výborný člověk.

? Ivana Vodičková - 16. 8. 2012 12:33 Prosím,
proč jste užíval ten výživový doplněk,pomohl Vám podle vás v přípravě? Doporučil Vám ho někdo a proč z opatrnosti jej nevysadil před závody? díky hlavně že to takhle dopadlo I.V.

Jan Štěrba: Dobrý den, koupil jsem ho na doporučení jiného sportovce (kajakáře), jelikož výrobek který jsem užíval před tím přestali vyrábět. Potravinové doplňky užívá 99% sportovců, protože obsahují rychleji vstřebatelné živiny, nejedná se o žádné podvádění natož doping. A v mém případě jelikož žádná z látek uvedených na přebalu výrobku nebyla v seznamu zakázaných látek, užíval jsem ho s klidným svědomím i v závodě. Nejsem farmaceutik abych poznal strukturálni podobnost atd.. Jsem přesvědčený že nejsem žádný podvodník, proto sem tolik usiloval o své očištění a start na OH. Děkuji za podporu.

? Popol - 16. 8. 2012 12:44 Dobrý den,
jaký ted bude další váš plán na sézónu a na co se nejvíc budete připravovat??? děkuji za odpověď :)

Jan Štěrba: Dobrý den, na OH jsem měl ještě startovat na K2 1000m s Danielem Havlem což se nakonec nestalo, co se tedy týče příští sezony chtěli bych se v teto disciplíně představit, nicméně K4 stále zůstane prioritou.

? Neumannová Katka - 16. 8. 2012 12:55 Dobrý den Honzo, Gratuji k úspěchu. Ať vám to pořád tak pěkně jezdí. Dan Havel je šikovný už od dětství. Vybral jste si dobrého parťáka. Dělávala jsem před deseti lety vedoucí na dětském táboře a už tam byl šikovný. Tak ho prosím pozdravujte. Doufám,že oslavy ještě zdaleka nekončí:-)

Jan Štěrba: Dobrý den, děkuji i za Daneše a vyřídím :) Dan je mimořádný talent a určitě o něm ještě uslyšíme. Oslavy samozřejmě nekončí :-)

? kuba - 16. 8. 2012 12:58 dobrý den,
chtěl bych se zeptat jaké jste měl pocity po té bronzové jízdě děkuji.

Jan Štěrba: Dobrý den - v první moment úleva že je placka, pak maličko zklamání že jsem přece jen nevyhráli - ale s odstupem času si uvědomuji jak je a bude ten kov cenný.. :-)

Závěrem bych chtěl všem čtenářům poděkovat za otázky a rád se tady s Vámi opět někdy shledám.
Zdraví Jan Štěrba

reklama