reklama

Oštěpaři zachránili čest české atletiky. Vadlejch má stříbro, Veselý bronz

Oštěpař Jakub Vadlejch ve finále na OH 2020 Oštěpař Jakub Vadlejch ve finále na OH 2020 autor: Reuters
Čeští oštěpaři získali v Tokiu dvě olympijské medaile, Jakub Vadlejch stříbro a Vítězslav Veselý bronz. Lepší byl jen Ind Níradž Čopra. Největší favorit Němec Johannes Vetter nepostoupil do užšího finále.

Česká atletika tak ani z Japonska neodletí bez cenného kovu. Medaile jsou tradicí od Atlanty 1996, kdy na hrách debutovala samostatná česká výprava.

Ziskem stříbra a bronzu se letošní olympiáda stala nejlepšími letními hramy v dějinách Česka, aktuální bilance 4-4-3 už překonala výsledky z Atlanty a Londýna.

Česká medailová žeň. Hrdinové Vadlejch a Veselý si v Tokiu padli do náruče Česká medailová žeň. Hrdinové Vadlejch a Veselý si v Tokiu padli do náruče Prohlédněte zde

Oba čeští oštěpaři o sobě v posledních letech nedávali příliš vědět a ani letošní sezona až dosud nebyla oslnivá. Ale formu načasovali na nejdůležitější závod roku a ukázali, že oštěp je parádní česká disciplína. Trojnásobný olympijský vítěz Jan Železný v hledišti musel mít radost.

Finále začal nejlépe Čopra, který zvítězil už v kvalifikaci. Ve druhé sérii si vedení upevnil hodem dlouhým 87,58 metru. Třetím pokusem dlouhým 85,44 metru se k němu přiblížil Veselý, mistr světa z roku 2013, který tak daleko nehodil posledních pět let. Potřeboval se zachránit v soutěži, protože byl pod hranicí užšího finále.

"To mě asi vybičovalo. Že jsem si říkal, že takhle to skončit by mě mrzelo. Chtěl bych si užít všech šest pokusů. Objevila se ve mně nějaká energie. Pořád jsem měl nějakou představu, že mě to má kopnout. Že ta levačka má být natvrdo a ať mě to kopne. Vlastně jsem trošku bojoval s během. A vyšlo to," popisoval nakonec bronzový pokus.

I Vadlejch si zapsal nejlepší výkon roku. V páté sérii hodil 86,67 metru a získal stříbro stejně jako na mistrovství světa před čtyřmi lety.

"Všechno vyšlo perfektně, nemohu říct jediné záporné slovo. Je to hrozně zvláštní, v hlavě se mi teď motá asi tisíc myšlenek a vůbec to nejde uchopit. Šel jsem sem s čistým štítem, věděl jsem, že jsem víc udělat nemohl, a když to takhle všechno zapadne a povede se to, je to skvělé," radoval se.

Kufovi vzala naděje na cenný kov střelba, Vlach po skvělé kombinaci skončil pátý Kufovi vzala naděje na cenný kov střelba, Vlach po skvělé kombinaci skončil pátý Čtěte zde

Veselý si ve svém čtvrtém olympijském finále zopakoval devět let starý bronz z Londýna, který však získal až dodatečně poté, co byl Ukrajinec Oleksandr Pjatnycja diskvalifikován za doping.

"V tomhle je to to kouzelné, že se něco takového stalo. Já jsem ten Londýn prožíval dost těžce, protože tam jsem byl favorit. Pak jsem si říkal, že nikdy už takovou šanci na medaili nebo na výhru mít nebudu," poznamenal osmatřicetiletý závodník.

Největší favorit, německý mistr světa z roku 2017 Johannes Vetter neprohrál osmnáctkrát v řadě, za poslední dva roky je jediný, kdo hází přes 90 metrů a ohrožuje světový rekord Jana Železného. Ale finále mu nevyšlo, skončil devátý s výkonem 82,52 metru.

"Upřímně mě to mrzelo, když jsem ho viděl odcházet, to bylo emotivní. Opravdu ho to dneska setnulo. Myslím, že budou muset trochu zapracovat na hlavě, protože s letošňákem 96 metrů nemít medaili a nebýt ani v osmičce, nic moc," komentoval jeho selhání Vadlejch.

XXXII. letní olympijské hry v Tokiu:

Atletika:

Finále:

Muži - oštěp: 1. Čopra (Indie) 87,58, 2. Vadlejch 86,67, 3. Veselý (oba ČR) 85,44, 4. Weber (Něm.) 85,30, 5. Nadím (Pák.) 84,62, 6. Katkavec (Běl.) 83,71, 7. Mardare (Mold.) 83,30, 8. Etelatalo (Fin.) 83,28.

reklama