reklama
5:00 • Zimní olympijské hry • 5. den

Pátý den ZOH živě

Dobrý den. Vítáme vás u on-line přenosu z pátého dne 23. zimních olympijských her v Pchjongčchangu.

5:10

Počasí konečně pustilo na start alpské lyžaře, v plném proudu je sjezd do mužské kombinace. Vede Němec Thomas Dressen, který do cíle dorazil v čase 1:19.24. Nor Aksel Lund Svindal za ním zaostal o 0,07 vteřiny, třetí je o dalších 0,06 vteřiny Rakušan Mattias Mayer.

5:15

Své jízdy už mají za sebou všichni tři reprezentanti. Nejlépe si vedl Ondřej Berndt, kterému v tuto chvíli patří 33. příčka se ztrátou 2,57 sekundy na vedoucího Dressena. Filip Forejtek je 43. s mankem 3,32 s a Jan Zabystřan 48. se ztrátou 4,41 s.

5:25

Hry v Pchjongčchangu mají první dopingový škraloup. Japonský rychlobruslař na krátké dráze Kei Saito neprošel mimosoutěžní kontrolou na diuretikum acetazolamid. Jednadvacetiletému závodníkovi byla provizorně zastavena činnost a byl vyloučen z her. Saito ještě do olympijských soutěží v Koreji nezasáhl. Byl náhradníkem pro štafetu na 5000 metrů, jejíž kvalifikace je na programu dnes. Konečný verdikt v případu padne až po hrách. Saito, jehož starší sestra Hitomi je také v rychlobruslařském týmu na krátké dráze v Pchjongčchangu, se postaral o první japonský dopingový případ v historii ZOH.

5:40

Výsledky závodu snowboardistek na U-rampě: 1. Kimová (USA) 98,25, 2. Liou Ťia-jü (Čína) 89,75, 3. Goldová 85,75, 4. Clarková (obě USA) 83,50, 5. Cchaj Süe-tchung (Čína) 76,50, 

5:50

První část mužské kombinace skončila. Po sjezdu vede Němec Thomas Dressen před Norem Akselem Lundem Svindalem (ztráta 0,07 s), třetí je Rakušan Matthias Mayer (+0,13). Pořadí českých závodníků: 34. Ondřej Berndt (+2,57), 45. Filip Forejtek (+3,32), 54. Jan Zabystřan (+4,41). Slalom by měl začít v 7 hodin.

6:05

Přečtěte si, jak si americká snowboardistka Chloe Kimová jela pro zlato na U-rampě hladová a jak se před zraky rodinného klanu stala rekordmankou olympiády.

6:20

Rychlobruslařská hvězda Ireen Wüstová proměnila v Pchjongčchangu oslavy svého pátého olympijského zlata v rodinný večírek. V Nizozemském domě slavila pondělní triumf na trati 1500 metrů společně s 22 příbuznými. Na pódium při oslavách v Nizozemském domě ji doprovodili i rodiče Jeannet a Wim a také životní partnerka, rychlobruslařka Letitia de Jongová.

Ireen Wüstová v závodě na 1500 m na ZOH 2018 Ireen Wüstová v závodě na 1500 m na ZOH 2018
6:25

Bronzovou medaili při premiéře curlingu smíšených dvojic na zimních olympijských hrách získali ruští manželé Anastasia Bryzgalovová a Alexandr Krušelnickij, kteří v souboji o třetí místo porazili 8:4 Kristin Skaslienovou a Magnuse Nedregottena z Norska. O zlato se od 12:05 SEČ v Kangnungu utkají Kanada a Švýcarsko.

6:35

Curlery z Ruska nezastavila v cestě za bronzem ze soutěže mixů ani drobná nehoda. Anastasii Bryzgalovové, jež se stala díky svému atraktivnímu vzhledu jednou z internetových senzací úvodu her, při plánování strategie posledního kamene uklouzla noha a skončila na zemi, což se profesionálním curlerům stává jen zřídka.

OH 2018, curling, soutěž mixů, Anastasia Bryzgalovová (Rusko) OH 2018, curling, soutěž mixů, Anastasia Bryzgalovová (Rusko) | Foto: Reuters
6:50

Kombinaci vede po sjezdu Němec Thomas Dressen. Připomeňte si jeho dosud největší triumf, senzační vítězství v lednovém slavném závodě v Kitzbühelu.

7:00

V lyžařském areálu Čongson začal slalom, druhá část mužské kombinace. Čeští reprezentanti Ondřej Berndt, Filip Forejtek a Jan Zabystřan pojedou až po elitní třicítce ze sjezdu.

7:05

Z českých reprezentantů se dnes představí ještě běžci na lyžích v individuálních sprintech (Michal Novák, Miroslav Rypl, Aleš Razým, Karolína Grohová, Kateřina Beroušková a Petra Hynčicová), které začínají kvalifikacemi v 9.30, a sáňkařka Tereza Nosková, již čekají závěrečné dvě jízdy. Zatím je na 27. místě.

7:21

Jak Čechům, tak Slovákům se v biatlonu daří. Naši východní sousedé mají doma stříbrnou medaili, kterou vybojovala Anastasia Kuzminová. 

7:35

Není překvapením, že zatím v alpské superkombinaci vede průběžně rakouský sjezdař Marcel Hirscher. Tři čeští zástupci Ondřej Berndt, Filip Forejtek Jan Zabystřan zatím čekají na startu na svou příležitost.

7:43

Hvězdný americký snowboardista Shaun White ovládl na hrách v Pchjongčchangu kvalifikaci v U-rampě a ve středu bude usilovat o třetí olympijské zlato. Jednatřicetiletá legenda může navázat na vítězství z Turína a Vancouveru a vynahradit si zklamání ze Soči, kde skončil čtvrtý.

Shaun White, snowboard Foto: Herbert Slavík
7:57

Jako první Čech v superkombinaci se představil Ondřej Berndt, který zajel čas 2:09.91 a na vedoucího Hirschera ztrácí 3.39 sekundy.

Ondřej Berndt v kombinaci na ZOH 2018 Ondřej Berndt v kombinaci na ZOH 2018
8:03

Filip Forejtek bohužel krátce po startu při průjezdu kolem tyčky ztratil rovnováhu a minul následující oblouk. Nedojel ani na první mezičas a nedokončil.

8:22

Marcel Hirscher bere zlato. Šestinásobný vítěz Světového poháru a šestinásobný mistr světa je olympijským vítězem poprvé v kariéře, dosud měl ve sbírce jen stříbro ze slalomu v Soči.

8:33

Ondřej Berndt i jeho týmový kolega Filip Forejtek nastoupili do závodu se zlomenými palci na ruce, které si v Koreji zranili při tréninku sjezdu. Berndt nakonec zajel životní úspěch, když skončil v kombinaci na 16. místě.

reklama