reklama

Paušální trest pro ruské atlety? Křivda a ukvapené rozhodnutí, tvrdí Kratochvílová s Fibingerovou

Helena Fibingerová a Jarmila Kratochvílová na letošní Zlaté tretře Helena Fibingerová a Jarmila Kratochvílová na letošní Zlaté tretře autor: Dalibor Sosna
Mezinárodní olympijský výbor v úterý potvrdil verdikt IAAF, která zakázala ruským atletům startovat na olympijských hrách v Rio de Janeiru. Českým atletickým legendám Jarmile Kratochvílové, Heleně Fibingerové a Ludmile Formanové se to nelíbí.

Praha - Křivda, nespravedlnost, ukvapené rozhodnutí. Tak vnímají české atletické legendy Jarmila Kratochvílová, Helena Fibingerová a Ludmila Formanová paušální zákaz startu pro ruské atlety na nadcházející olympiádě v Riu.

Ten kvůli systematickému dopingu vydala Mezinárodní atletická federace (IAAF) a její verdikt včera potvrdil i Mezinárodní olympijský výbor (MOV). V praxi sice mezinárodní sportovní instituce start některým atletům, kteří jsou "prokazatelně čistí", povolí, je ale pravděpodobné, že plošný distanc dopadne i na některé nevinné atlety.

MOV potvrdil ruským atletům zákaz startu v Riu. Presumpce neviny? Máme o ni pochybnosti, tvrdí Bach MOV potvrdil ruským atletům zákaz startu v Riu. Presumpce neviny? Máme o ni pochybnosti, tvrdí Bach Čtěte zde

"S rozhodnutím MOV o zákazu startu ruských atletů na olympijských hrách zásadně nesouhlasím. Je to ukvapené rozhodnutí, na které doplatí spousta nevinných sportovců," sdělila Aktuálně.cz Kratochvílová.

"Odmítám pocit kolektivní viny a s plošným zákazem nesouhlasím," přizvukuje další rekordmanka Fibingerová. "Umím si představit, jak asi tuto křivdu cítí, jak je to bolí."

Šéf olympioniků plošný zákaz hájí

"Je to kvůli tomu, že v těchto dvou zemích je neuspokojivý antidopingový systém a my nemůžeme zaručit, že jejich sportovci nepodváděli. Máme v tomto případě velké pochybnosti o presumpci neviny," zdůvodnil verdikt MOV na včerejší tiskové konferenci šéf výboru Thomas Bach.

WADA: Výhrůžky a podvody. Rusové se vyhýbají kontrolám, pomáhá jim i tajná služba WADA: Výhrůžky a podvody. Rusové se vyhýbají kontrolám, pomáhá jim i tajná služba Čtěte zde

Rusům i podle jeho slov přitížila zpráva Světové antidopingové organizace WADA, která minulý týden prohlásila, že v Rusku se i přes výzvy k nápravě od loňského vyhlášení distancu nic nezměnilo, a proto doporučuje zákaz startu ruských atletů v mezinárodních soutěžích ponechat v platnosti.

I pokud by ale podobná tvrzení byla pravdivá, měly podle českých atletických hvězd minulosti úřady postupovat citlivěji.

"V předchozích letech se v takových případech trestali jednotlivci, a ne celý tým. Mám na mysli třeba cyklistu Armstronga," uvedla pro Aktuálně.cz mistryně světa z roku 1999 Formanová, která rovněž vůči rozhodnutí příslušných institucí zaujímá negativní stanovisko.

"Chtělo to jít jinou cestou, vždyť příprava na olympiádu trvá každému řadu let a najednou je zasažen krutým verdiktem, říká zase Kratochvílová. "Současní ruští sportovci jsou obětí systému a je mi jich upřímně líto," dodala Fibingerová.

Jako v roce 1984

Fibingerová s Kratochvílovou přitom samy dobře vědí, jaké to je, když ne vlastní vinou o olympiádu přijdete. Obě měly startovat na hrách v Los Angeles v roce 1984, ale kvůli sporům mezi východním a západním blokem nakonec jako další reprezentanti sovětského bloku na olympijské hry neodjely.

"Dodnes toto tehdejší rozhodnutí leží na mně jako deka," přiznává Fibingerová. "Naše olympijské představy tehdy zůstaly jen snem," přikyvuje čtvrtkařka Kratochvílová.

Isinbajevová i olympijští šampioni. O soupeře v Riu přišli Ptáčníková či Helcelet Isinbajevová i olympijští šampioni. O soupeře v Riu přišli Ptáčníková či Helcelet Prohlédněte zde

Podle ruských médií se přitom docela reálně uvažovalo o tom, že podobně jako v roce 1984 Sovětský svaz a jeho satelity blokovaly "imperialistickou" olympiádu, zakáže i tentokrát ruský olympijský výbor všem ruským sportovcům do Ria odjet. To by se ale nakonec stát nemělo. "Nikdo by asi takový precedent nechtěl," uvedl k tomu mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Dostanou Rusové na olympiádu alespoň hvězdy?

Necelé dva měsíce před olympiádou každopádně začíná boj o to, aby Rusové na hry dostali alespoň některé své sportovce, kteří budou takzvaně "čistí".

"Právně je toto rozhodnutí neobhajitelné," prohlásil v úterý Alexandr Žukov, šéf ruského olympijského výboru s tím, že se kvůli zákazu startu u sportovců bez pozitivního dopingového vzorku chtějí obrátit na Centrální sportovní arbitráž (CAS) v Lausanne.

Ten by mohl osvobodit například Jelenu Isinbajevovou, elitní ruskou tyčkařku. "Je moc smutné, že například Jelena by o olympiádu mohla přijít," sdělila Aktuálně.cz Formanová. "Ta si určitě nikdy žádnými podpůrnými prostředky nepomáhala." 

Tyčkařka Isinbajevová chce rozhodnutí IAAF napadnout u soudu. Jde o porušení lidských práv, tvrdí Tyčkařka Isinbajevová chce rozhodnutí IAAF napadnout u soudu. Jde o porušení lidských práv, tvrdí Čtěte zde

I kdyby se ale Rusům podařilo alespoň některé své atletické hvězdy do Ria nakonec přeci jen dostat, bude podle českých legend pověst olympiády i tak nenávratně poškozena.

"Všechno je to před největším svátkem sportovců moc smutné a celkové, vždy příjemné atmosféře to před touto významnou událostí hodně ubližuje,“ tvrdí  Kratochvílová. "Bude to mít na tuto výjimečnou sportovní událost negativní dopad,“ souhlasí Formanová.

"Olympiáda bude ochuzena, ale některým zemím neúčast Rusů přijde vhod, budou mít blíž k medailí," přidává další významný důsledek vyloučení Ruska Fibingerová.

reklama