Plavec Micka do finále nepostoupil, Češky byly ve štafetě diskvalifikovány

Aktualizováno 12. 8. 2016 22:02
Jednadvacetiletý Micka chtěl v Riu překonat své maximum, při kterém v květnu na mistrovství Evropy v Londýně jako první český plavec prolomil hranici 15 minut, ale to se mu nepodařilo.
Jan Micka.
Jan Micka. | Foto: Český olympijský výbor

Rio de Janeiro - Plavec Jan Micka na olympijských hrách v Riu de Janeiro v závodu na 1500 m volný způsob nepostoupil do osmičlenného finále. S časem 14:58,69 zaostal jen o sedm setin sekundy za vlastním českým rekordem, ale stačilo mu to jen na 12. místo. K postupu mu chybělo 3,29 sekundy.

Ani Simona Baumrtová, Martina Moravčíková, Lucie Svěcená a Barbora Seemanová v polohové štafetě na 4x100 metrů do finále nepostoupily. V druhé rozplavbě skončily poslední a nakonec byly diskvalifikovány.

Jednadvacetiletý Micka chtěl v Riu zaútočit na své maximum, při kterém v květnu na mistrovství Evropy v Londýně jako první český plavec prolomil hranici 15 minut. Vysněné finále ale pro něj zůstalo i přes další výkon pod touto bariérou hodně vzdálené.

Micka vyhrál čtvrtou rozplavbu a vedl, ale v další se mu už naděje začala rozplývat pádem na sedmé místo a v šesté jej předčilo dalších pět soupeřů. I tak zaznamenal nejlepší dosavadní výsledek z českých plavců v Riu.

"Nadšený z toho nejsem, kvůli osobáku jsem tady byl. Plaval jsem od poloviny závodu sám a bylo těžké udržet rychlost. Na druhou stranu jsem rád, že jsem plaval podruhé v kariéře pod patnáct minut," řekl Micka. "V rozplavbě s rychlejšími lze tempo lépe kontrolovat. Škoda, sedm setin, to je půl setiny na stovku. Co s tím? Nafackovat si a zpytovat svědomí. Nevím, kde jsem udělal chybu, pocitově jsem si na rekord věřil," dodal.

Až za Mickou skončil na 16. místě obhájce zlata z Londýna a světový rekordman Číňan Sun Jang, takže nenaváže na vítězství z kraulařské dvoustovky a stříbro z dvojnásobné trati v Riu.

Česká štafeta chybovala na první předávce, na které byla Baumrtová ještě šestá, ale Moravčíková skočila do bazénu předčasně.