Plavecká "Železná lady" Hosszúová zlepšila o víc než dvě sekundy světový rekord v polohovce

7. 8. 2016 7:05
Maďarská plavkyně Katinka Hosszúová zlepšila o víc než dvě vteřiny světový rekord v polohovém závodě na 400 metrů a vybojovala své první olympijské zlato. V novém světovém rekordu triumfovala i štafeta australských plavkyň v závodě na 4x100 metrů volným způsobem.
Katinka Hosszuová
Katinka Hosszuová | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Maďarská plavkyně Katinka Hosszúová zlepšila o víc než dvě vteřiny světový rekord v polohovém závodě na 400 metrů a vybojovala své první olympijské zlato. Druhá za ní v Riu de Janeiro skončila s velkým odstupem Američanka Maya DiRadová a třetí Španělka Mireia Belmonteová.

V novém světovém rekordu triumfovala i štafeta australských plavkyň v závodě na 4x100 metrů volným způsobem. Zlaté medaile v bazénu v Riu získali také Australan Mack Horton na 400 m volným způsobem a Japonec Kosuke Hagino, který přerušil nadvládu amerických plavců v polohovém závodu na 400 m, trvající od olympiády v Atlantě v roce 1996.

Rekordní zápis v dlouhé polohovce dosud držela časem 4:28,43 Číňanka Jie Š'-wen, maďarská "Železná lady" Hosszúová její čas zlepšila o 2,07 sekundy. Obhájkyně, která svůj nejlepší čas zaplavala v cestě za prvenstvím před čtyřmi lety na olympiádě v Londýně, se letos nedostala přes rozplavby, z nichž nepostoupila ani celkově čtrnáctá Barbora Závadová.

Australská ženská štafeta triumfovala před Američankami a Kanaďankami. O obhajobu zlata se zasloužily hlavně sestry Cate a Bronte Campbellovy. Spolu s Emmou McKeonovou a Brittany Elmslieovou na prvních dvou úsecích překonaly o 33 setin dosavadní světové maximum z her Commonwealthu, které stanovily v roce 2014 s Melanie Schlangerovou místo Elmslieové.

Dvacet let kralování Američanů je u konce

Horton předčil Číňana Sun Jang, třetí skončil Ital Detti. Po finiši bylo patrné napětí mezi nejlepšími dvěma plavci, Horton čínského obhájce olympijského titulu v podstatě ignoroval. Australan se po rozplavbách nechal slyšet, že "nemá čas na dopingové podvodníky". Narážel tím na tříměsíční trest, který si Sun Jang odpykal v roce 2014 za užití zakázaného stimulantu.

Sun Jang opouštěl bazén v slzách. "Na základě mých schopností jsem měl vyhrát, trénoval jsem opravdu tvrdě," řekl. Dvacetiletý Horton se ještě chystá na start v závodu na 1500 metrů volně a ve štafetě na 4x200 metrů. "Ještě jsem to úplně nezpracoval. Čekají mě další závody, takže musím relaxovat a také se soustředit, ale je to samozřejmě skvělé," uvedl.

Nadvláda Američanů v polohovém závodu na 400 m trvala dvacet let. Na dvě vítězství Toma Dolana a Michaela Phelpse a poslední triumf Ryana Lochteho ale dnes nenavázal nejrychlejší muž rozplaveb Chase Kalisz a skončil druhý. Hagina, bronzového medailistu z Londýna, doplnil na stupních vítězů další Japonec Daija Seto.

Hagino zaznamenal třetí nejlepší čas historie a nejrychlejší záznam neamerického plavce. Vynahradil si tak loňský světový šampionát, který zmeškal kvůli zranění.