reklama

Nakažený je také kouč beachvolejbalistek, v karanténě je dalších osm členů výpravy

Simon Nausch Simon Nausch autor: Milan Kammermayer
Třetí pozitivní test na koronavirus měl v české výpravě na olympijských hrách v Tokiu trenér plážových volejbalistek Simon Nausch.

Kouč Markéty Nausch Slukové a Barbory Hermannové zamířil podle tiskové zprávy Českého olympijského týmu po potvrzení nálezu PCR testem z olympijské vesnice do izolace.

Životní forma je pryč. Drahotová se sice očistila, ale na olympiádu nepojede Životní forma je pryč. Drahotová se sice očistila, ale na olympiádu nepojede Čtěte zde

V týmu beachvolejbalistů jde už o druhý případ. V izolaci je už volejbalista Ondřej Perušič, u něhož nákazu odhalily v neděli každodenní testy v olympijské vesnici. Jako první se onemocnění covidem-19 objevilo po příletu do Japonska u nejmenovaného člena realizačního týmu.

Nauschovy svěřenkyně dnes absolvovaly další testy a zatím jsou negativní. "V tuto chvíli nemáme žádný další potvrzený případ. Holky procházely testy dneska ráno. Už bychom měli výsledek, pokud by byl pozitivní," řekl na on-line tiskové konferenci šéf výpravy Martin Doktor.

Hermannová s Nausch Slukovou tak budou moci i jako takzvané "blízké kontakty" trénovat, i když ve zvláštním režimu. "Blízké kontakty mají oddělené tréninkové sloty a oddělenou dopravu. Nesmějí chodit do jídelny, musí si zajišťovat stravu donáškou," popsal Doktor a dodal, že v tomto režimu by mohly plážové volejbalistky případně i nastoupit do turnaje, pokud zůstanou negativní.

Mohly by tak dopadnout lépe než jejich mužští kolegové. Perušičovi totiž hrozí, že kvůli povinné karanténě nestihne spolu s Davidem Schweinerem úvodní zápas olympijského turnaje, do něhož by měli vstoupit 26. července. Vedení výpravy prověřuje možnosti přeložení úvodního zápasu.

"Vzhledem k předchozím případům v našem týmu jsme se snažili být extrémně opatrní, bohužel to nezafungovalo. Ale já jsem skutečně rád, že jsem v izolaci dřív, než bych mohl ohrozit účast někoho jiného na hrách," uvedl v tiskové zprávě olympijského týmu Nausch.

Česká výprava nyní spolupracuje s organizátory her na podrobných opatřeních včetně sebeizolace možných blízkých kontaktů. "Nakazit se může kdokoli, rozhodně nejsme v podobné situaci sami. Alespoň je znát, že pravidelné testování funguje a zachytí pozitivní případy hned v počátku. Je to pro nás nepříjemné, ale vypořádáme se s tím," řekl Doktor.

Z vládního speciálu, který do Tokia vyrazil v pátek z Prahy, je nyní v karanténě osm členů české výpravy. Žádní sportovci mezi nimi nejsou, ale i jejich fungování v olympijské vesnici se to dotýká. Byli rozděleni na jednolůžkové pokoje a mají doporučeno se co nejvíce izolovat od ostatních. "Nabádáme je, aby zůstávali co nejvíce na pokojích. Není to jednoduché," vysvětlil Doktor. Vzhledem k okolnostem je podle něj nálada v týmu dobrá. "Není to tak, že by se tady sportovci hroutili, to se neděje," ujistil.

Zmizelý ugandský vzpěrač byl v Tokiu dopaden, uprchl 170 kilometrů Zmizelý ugandský vzpěrač byl v Tokiu dopaden, uprchl 170 kilometrů Čtěte zde

Společných aktivit je ale zatím málo. "Je tady skupina, které jsme doporučili, aby se separovala. Postupně sportovci přijíždějí a zatím nebyla ani moc příležitost se potkat. Máme připravené šipky a stolní tenis, ale musíme vydržet. Máme pár kritických dnů," dodal Doktor.

Všichni nakažení členové české olympijské výpravy jsou v dobrém stavu. "V žádném případě nechci dotyčné nazvat pacienty. Jsou v izolaci, nejsou ve zdravotnickém zařízení. Necítí žádné potíže. Nemají teplotu. Musejí si měřit saturaci. Žádné klinické potíže nemají," řekl šéflékař olympijského týmu Jiří Neumann. Perušičovi do izolace dopravilo vedení týmu míč a další cvičební pomůcky. "Ale není to jednoduché. Musí se dát žádost a teprve pak nám povolí, abychom nechali něco na recepci hotelu," dodal Doktor.

reklama