Němečtí sdruženáři slaví medailový hattrick, z Čechů dopadl nejlépe Portyk

Aktualizováno 20. 2. 2018 14:56
Tomáš Portyk obsadil celkové devatenácté místo, na vítězného Rydzeka ztratil přes dvě minuty.
Tomáš Portyk v závodě sdruženářů na velkém můstku na ZOH 2018
Tomáš Portyk v závodě sdruženářů na velkém můstku na ZOH 2018 | Foto: ČOV/Pavel Lebeda

Pchjongčchang - Němečtí sdruženáři si rozebrali všechny olympijské medaile v závodu na velkém můstku. Zvítězil úřadující mistr světa Johannes Rydzek před Fabianem Riesslem a Ericem Frenzelem, jenž před šesti dny na hrách v Pchjongčchangu získal zlato ze středního můstku. Nejlepším z kvarteta Čechů byl devatenáctý Tomáš Portyk.

Silná německá trojice se po skoku seřadila od čtvrtého do šestého místa a na vedoucího Japonce Akita Watabeho ztráceli od 24 do 34 vteřin. Závod rozhodli v závěrečném stoupání desetikilometrového běhu, stačil jim pouze Nor Jarl Magnus Riiber, ale ve finiši Němce o kompletní stupně vítězů nepřipravil. Nejlepší skokan dne Watabe doběhl pátý.

Na 26. místě skončil Miroslav Dvořák a oproti závodu na středním můstku si pohoršil o pět příček. Ondřej Pažout byl 37., Lukáš Daněk o dalších devět míst za ním.

Po skokanské části figuroval Portyk na osmnáctém místě. "Můstky mi tady nesedly, ale do závodu jsem se vyhecoval, uklidnil a předvedl nejlepší skoky. Nebyl tam stres. Závodní skok jsem zvládnul," hodnotil bývalý juniorský mistr světa.

V běhu chvilku bojoval o dvanácté místo, ale v závěru se propadl a dojel devatenáctý. "Jel jsem s nejlepšími běžci startovního pole. Tři a půl kola jsem vydržel a na konci mi došly síly, ale běžecky jsem se celkově zvedl. Je tam progres a doufám, že to tak bude dál," řekl jednadvacetiletý Portyk.

Vše k olympijským hrám v aplikaci Facebook Messenger
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Objednejte si zasílání zpráv přes aplikaci Facebook Messenger. Přihlaste se přes svůj účet na Facebooku, klikněte na tlačítko "Začněte" a vyberte si zpravodajství podle vaší preference.

Devatenáctým místem si vylepšil olympijské maximum. "Chtěl jsem být jinde, jsem trošku zklamaný. Ale to tam bude vždycky, dokud nebudu první," řekl.

Německým sdruženářům se podařilo dobýt kompletní pódium podruhé v olympijské historii. Na hrách v Innsbrucku v roce 1976 se seřadili Ulrich Wehling, Urban Hettich a Konrad Winkler, přičemž první a třetí tehdy reprezentovali NDR.

Rydzek, Frenzel a Riessle dnes na ně navázali a i jejich zásluhou Německo soupeří s Norskem o pozici nejúspěšnější výpravy na hrách v Koreji. Obě mají po 11 zlatých medailích, Němci zatím v celkovém součtu vybojovali o šest cenných kovů méně.

Severská kombinace (velký můstek/10 km):

1. Rydzek 23:52,5, 2. Riessle -0,4, 3. Frenzel (všichni Něm.) -0,8, 4. Riiber (Nor.) -2,8, 5. A. Watabe (Jap.) -12,5, 6. Hirvonen (Fin.) -22,1, 7. Geiger (Něm.) -50,1, 8. Denifl -1:02,1, 9. Klapfer (oba Rak.) - 1:22,8, 10. Graabak (Nor.) -1:24,8, …19. Portyk -2:02,4, 26. Dvořák -3:06,8, 37. Pažout -3:54,9, 46. Daněk (všichni ČR) -6:44,6.