reklama

Ruští paralympionici skutečně nebudou startovat na hrách v Riu. Arbitráž zamítla jejich odvolání

Ilustrační foto. Ilustrační foto. autor: Reuters
Mezinárodní arbitráž v Lausanne zamítla odvolání Ruského paralympijského výboru proti vyloučení z nadcházejících her v Rio de Janeiru. Z těch byli ruští hendikepovaní sportovci vyloučeni kvůli státem řízenému dopingu, který na jaře odhalila takzvaná McLarenova zpráva. Paralympiáda začíná sedmého září.

Lausanne – Mezinárodní sportovní arbitráž CAS potvrdila vyloučení všech ruských sportovců z paralympijských her v Riu de Janeiro. Rusko na začátku srpna suspendoval Mezinárodní paralympijský výbor (IPC) kvůli státem řízenému dopingu v zemi. To se následně proti verdiktu odvolalo, ale neuspělo.

Ruský ministr sportu Vitalij Mutko označil podle agentury TASS verdikt za protiprávní a politicky motivovaný.

CAS svoje rozhodnutí zdůvodnil tím, že IPC "během disciplinárního řízení neporušil žádné procesní pravidlo". Dále uvedl, že rozhodnutí IPC je za daných okolností přiměřené a že Ruský paralympijský výbor nepodal žádné důkazy, které by odporovaly skutečnostem, na kterých je rozhodnutí IPC založeno.

Medaile, sláva, teď šest let za vraždu přítelkyně. Tak se Pistorius stal z hrdiny padouchem Medaile, sláva, teď šest let za vraždu přítelkyně. Tak se Pistorius stal z hrdiny padouchem Prohlédněte zde

IPC si po červencovém zveřejnění zprávy Světové antidopingové agentury WADA vyžádal od šéfa vyšetřovací komise Richarda McLarena další podrobnosti a dospěl k závěru, že Rusko nesplňuje odpovídající podmínky v boji proti dopingu.

V neděli skončených olympijských her se ruští sportovci s výjimkou atletů a vzpěračů mohli zúčastnit. Mezinárodní olympijský výbor jejich vyloučení také zvažoval, ale nakonec tak neučinil a nechal rozhodnutí na jednotlivých sportovních svazech.

Paralympijské hryse v Riu uskuteční od 7. do 18. září. Na předchozí paralympiádě v Londýně bylo Rusko s 36 zlatými, 38 stříbrnými a 28 bronzovými medailemi druhou nejúspěšnější zemí za Čínou.

reklama