reklama

Pouťový turnaj, nebo magická show? Tenis v Riu začíná, Djokovič hraje na vlasteneckou strunu

Ilustrační foto. Ilustrační foto. autor: Reuters
Tenisový turnaj na olympijských hrách v Riu de Janeiro vzbuzuje velké otazníky. Nabídne klání pod olympijskými kruhy po řadě omluvenek plnohodnotný sportovní zážitek?

Praha - Nejistota, pochyby, otázky. To vše vyvolává olympijský tenisový turnaj, který dnes začne v brazilském Riu de Janeiro. Aféry s četnými omluvenkami paradoxně udělaly z klání pod pěti kruhy ostře diskutovanou záležitost.

Názory fanoušků se různí. Půjde o pouťový turnaj, který nebude disponovat potřebným spiritem, na jaký jsme zvyklí u grandslamových podniků? Anebo budou ti, kteří účast na hrách ať už z upřímných, nebo zástupných důvodů bojkotovali, nakonec litovat, že přišli o nezapomenutelnou sportovní i společenskou událost?

Program, výsledky a medaile. Desátou a poslední českou medaili získal Kulhavý Program, výsledky a medaile. Desátou a poslední českou medaili získal Kulhavý Prohlédněte zde

"Domnívám se, že tenisu neúčast některých hvězd neuškodí. Pořád jsou na turnaji Djokovič, Nadal, Murray, sestry Williamsovy. Tyhle osobnosti jsou mnohem důležitější, než ti, co nechtěli přijet," řekl deníku Aktuálně.cz tenisový expert Karel Nováček.

Djokovič: Nechám tu maximum

Ano, zmíněné megahvězdy vytvářejí své mini-příběhy už před začátkem samotného turnaje. A chytře lákají pozornost celého světa. Ten je tak ve stále větším očekávání, čeho vlastně v Riu budeme svědky. 

Novak Djokovič, nikoli překvapivě, hraje na vlasteneckou strunu. Světová jednička při každém rozhovoru zdůrazňuje, co pro něj znamená reprezentovat svou zemi na olympiádě.

"Zlato by pro mě znamenalo celý svět," vypálil srbský fenomén okamžitě po příletu na brazilskou půdu. A pokračoval: "Je to teď můj největší cíl. Kdybych tu vyhrál, byl by to určitě jeden z nejvýznamnějších momentů mé kariéry."

Živě: Strýcová - Wickmayerová, Češka otočila vývoj prvního setu a ve zbytku zápasu kralovala Živě: Strýcová - Wickmayerová, Češka otočila vývoj prvního setu a ve zbytku zápasu kralovala Čtěte zde

Přívaly superlativů na adresu olympijského klání z úst superhvězdy nebraly konce. "Je pro mě obrovská čest, že tu vůbec mohu být. Olympiáda je největší sportovní událost, člověk tu nebojuje jen za sebe, ale za celý národ. Jedná se o ojedinělou akci, jejíž úžasnou atmosféru cítím od prvních chvil, co jsem tu. Nechám tu maximum," vyhlásil Djokovič.

Kuerten předvídá finále Djokovič vs. Murray

Počet hráčů, kteří se z turnaje omluvili, ho překvapil. Vždyť z první dvacítky žebříčku přiletěla do Ria jen polovina tenistů. Nikoho však devětadvacetiletý šampion nechtěl kritizovat.

"Hodně mě to zaskočilo, nečekal jsem, že tu nebude tolik kluků. Ale každý měl svůj důvod a to já respektuju, je to věc každého z nás, jak se rozhodneme. Stále je tu ale hodně skvělých hráčů - já, Andy Murray, Rafa Nadal, Kei Nišikori a další. Jsem si jistý, že i tak tu uděláme velkou show," slíbil Srb.

Trnitá cesta k vysněným medailím. Čeští tenisté už vědí, jaké balvany musí v Riu odvalit Trnitá cesta k vysněným medailím. Čeští tenisté už vědí, jaké balvany musí v Riu odvalit Prohlédněte zde

Jistý si je také brazilský ambassador olympijského turnaje, miláček prakticky všech tenisových fanoušků světa, Gustavo "Guga" Kuerten. Ten se vytasil s predikcí, že ve finále mužské dvouhry nastoupí dva nejvýše nasazení hráči, tedy Novak Djokovič a Andy Murray.

Brit je nažhavený. Obhajuje olympijské zlato z Londýna a po nedávném druhém kariérním triumfu na Wimbledonu logicky dostal od britského svazu čest nést při slavnostním zahájení národní vlajku.

Murray: Ztráta bodů? To je mi jedno

"Je to nejhrdější moment celé mé sportovní kariéry. A já jsem připravený udělat vše proto, abych znovu učinil hrdou celou Británii," nešetřil velkými slovy vlajkonoš Murray.

"Olympiáda pro mě znamená opravdu hodně. Jsem zvyklý reprezentovat svou zemi už od svých deseti let a je to pro mě jeden z nejsilnějších pocitů. Ano, ztratím pár bodů do žebříčku, ale to je mi jedno," vysvětlil důrazně skotský tenista, proč ho narozdíl od jiných od cesty do Ria neodradily nulové body, menší odměny, ani domnělá hrozba pramenící z viru zika.

Nováček: Omluvenky kvůli viru nepůsobí seriózně, Berdychovo načasování bylo nešťastné Nováček: Omluvenky kvůli viru nepůsobí seriózně, Berdychovo načasování bylo nešťastné Čtěte zde

Hodně motivovaný je podle svých slov také Rafael Nadal, který se odvážně vrací po vleklém zranění, a velké příběhy pak nabízí také ženská polovina turnaje. Tam se největší pozornost váže na legendární sestry Serenu a Venus Williamsovy.

Starší Venus je vůbec první osobností bílého sportu, která si zahraje na páté olympiádě. A stejně jako Serena - obhajující singlové zlato z před čtyř let - zaútočí už celkově na páté zlato. Američanky triumfovaly v deblu v Sydney, Pekingu i Londýně.

Štěpánek v mixu, tam je potenciál

Do jejich osudu ale mohou výrazně promluvit Češky, už v prvním kole se totiž sestrám postaví do cesty Lucie Šafářová s Barborou Strýcovou. A ty vědí, že nemají co ztratit. "V prvním kole tam šance je, nebudou rozehrané. Jak se dostávají do tempa, je to s nimi těžší a těžší. Je to výzva, musíme hrát nejlepší tenis," shodly se české hráčky. Šafářová navíc může v případě postupu potkat pátou nasazenou Venus Williamsovou ve druhém kole dvouhry.

Šafářová o Riu: Luxus tady není, je to průprava na kempování. Ale nejsem rozmazlená Šafářová o Riu: Luxus tady není, je to průprava na kempování. Ale nejsem rozmazlená Čtěte zde

Největší šance na českou medaili mají papírově Lucie Hradecká s Andreou Hlaváčkovou, které obhajují stříbro z Londýna. Jsou ve druhé polovině pavouka než Williamsovy a tak mají šanci znovu je potkat až v souboji o zlato. Černým koněm mužského deblu může být pár Radek Štěpánek - Lukáš Rosol. A již tradičně nelze absolutně předvídat, co předvede ve dvouhře Petra Kvitová.

"Proč by se nemohla chytit zrovna na olympiádě, možné to je," řekl pro Aktuálně.cz Karel Nováček. Více ale na případný úspěch věří deblovým párům. "Třeba Radek Štěpánek v mixu, to může být velká síla. Tam je potenciál. A Hlaváčková s Hradeckou budou mít oproti jiným párům výhodu, že jsou sehrané, většina tenistek si musí zvykat na spoluhráčku ze stejné země," dodal bývalý osmý hráč světa k českým nadějím na cenné kovy.

reklama