reklama

Usvědčila Rusy, ale Rio jí nakonec MOV stejně zakázal. Stěpanovová prý nesplňuje etické požadavky

Julia Stěpanovová Julia Stěpanovová autor: ČTK
Společně s manželem Vitalijem jako první vystoupila s otevřeným svědectvím proti zkorumpovanému systému ruského sportu. Jako první Ruska dostala výjimku pro start na světových akcích. Na olympiádě v Riu se však nakonec Julia Stěpanovová stejně nepředstaví. V minulosti totiž sama dopovala a podle MOV nesplňuje požadavky etického kodexu Olympijské charty.

Praha – Julia Stěpanovová pomohla odkrýt obludnou síť ruského dopingu. Pro televizní stanici ARD se jako první, společně s manželem, rozpovídala o tamních praktikách systematického podvádění a korupce. Za odměnu jí Mezinárodní atletická federace IAAF umožnila jako první Rusce startovat v Riu pod neutrální vlajkou. Jenže Mezinárodní olympijský výbor jí teď start znemožnil.

Ruský tým z Ria neškrtli, jen atlety. Jak by si teď asi Isinbajevová vjela do vlasů se šéfem MOV? Ruský tým z Ria neškrtli, jen atlety. Jak by si teď asi Isinbajevová vjela do vlasů se šéfem MOV? Čtěte zde

Důvod? V minulosti úspěšná běžkyně na 800 metrů byla v roce 2013 potrestána dvouletým distancem za nesrovnalosti v biologickém pasu. A MOV na včerejším jednání rozhodl, že žádnému z Rusů, kdo byl dříve pozitivně testován, nebude start v Riu umožněn. Což se vztahuje i na Stěpanovovou.

"I když je pravda, že svědectví paní Stěpanovové přispělo k ochraně a podpoře čistých sportovců, její zařazení mezi neutrální sportovce by porušilo Olympijskou chartu. V minulosti sama vědomě užívala nedovolené látky a nesplňuje etické požadavky pro možnost startu na olympijských hrách," stojí v oficiálním prohlášení MOV.

Podle šéfa Americké antidopingové agentury Travise Tygarta je však toto rozhodnutí nepochopitelné. "Zachovala se férově a neobyčejně statečně. Tohle stanovisko MOV může zabránit dalším případným informátorům, kteří by o nekalých praktikách chtěli otevřeně promluvit," myslí si.

Putin ji označil za zrádkyni

Třicetiletá ruská půlkařka se letos představila v dresu bez vlajky na evropském šampionátu v Amsterdamu. Tam však díru do světa neudělala. V rozběhu běžela na posledním místě a ze závodu nakonec odstoupila pro zranění nohy. Podle jejích slov však nešlo o nic vážného a do Ria se těšila.

Měla by platit presumpce neviny, MOV rozhodl dobře, shodují se Špotáková, Prskavec či Fuksa Měla by platit presumpce neviny, MOV rozhodl dobře, shodují se Špotáková, Prskavec či Fuksa Čtěte zde

"Závodila bych opět pod neutrální vlajkou. Podle ruských médií není žádoucí, abych byla pod ruskou vlajkou," řekla po závodě. A není divu. Prezident Vladimir Putin ji nazval Jidášem a zrádcem ruského sportu.

Stěpanovová žila společně se svým manželem Vitalijem, bývalým pracovníkem ruské antidopingové agentury RUSADA, od roku 2014 v Německu. Kvůli událostem z posledního roku však byla nucena odejít do exilu v USA, kde aktuálně přebývá na utajovaném místě.

Příběh o atletce, která dopovala, aby se následně sama stala tváří boje proti dopingu, se tak kýženého happy endu nedočká.

reklama