reklama

Udělat takových školáckých chyb, to je k smíchu, zlobil se na sebe diskvalifikovaný Svoboda

Petr Svoboda na olympijských hrách v Riu de Janeiro Petr Svoboda na olympijských hrách v Riu de Janeiro autor: ČTK
Překážkář Petr Svoboda se ve svých jednatřiceti letech dočkal svých druhých olympijských her. Své umístění z Pekingu 2008 však nezopakuje, protože neudržel nervy na uzdě a udělal chyby, které vedly až k diskvalifikaci už v rozbězích.

Rio de Janeiro - Po osmi letech se překážkář Petr Svoboda dostal znovu na olympijské hry a svůj návrat nezvládl. V Riu de Janeiro shodil většinu překážek, pak prožil krátkou radost, protože se zdálo, že prošel do semifinále časem, ale ze hry ho vzápětí vyřadila diskvalifikace.

Program, výsledky a medaile. Desátou a poslední českou medaili získal Kulhavý Program, výsledky a medaile. Desátou a poslední českou medaili získal Kulhavý Prohlédněte zde

V Brazílii už se připravoval na svůj rozběh, ale musel si na něj kvůli průtrži mračen počkat o něco déle. Na trati shodil několik překážek a doběhl ve svém rozběhu šestý časem 13,65 sekundy. "Běžet takhle špatnej čas, to si nezasloužím být v semifinále. Udělat takových školáckých chyb, to je k smíchu," zlobil se na sebe. "Jsem z výkonu zklamanej. Cítím, že jsem měl na časy kolem 13,35, možná i líp."

Svoboda: Měl jsem více myslet

Chybou bylo, že přišel na start až moc nahecovaný. "Nevím, co jsem čekal. Je mi 31 let, bude mi 32 a připadám si tu jak děcko, které se vrátilo na olympiádu. Sám nevím, školácká chyba," vyčítal si. Když čekal v útrobách stadionu, až přestane pršet, tak byl až moc neklidný. "Místo, abych se posadil na pr... a trochu se zklidnil, tak jsem tam běhal jak splašenej marťan. Měl jsem si to v hlavě promyslet," řekl.

Stál pak před novináři a doufal v zázrak. Klekl si na zem a čekal. Po skončení posledního rozběhu se radoval, jelikož časem v tu chvíli postupoval. "Tohle je prostě nádherný. Já jsem na olympiádě v semifinále, ani tomu nemůžu uvěřit. Přítelkyni jsem říkal, že bych si přál, aby ten můj sportovní anděl mával křídlama a hnal mě dopředu. Možná se stalo, jak jsem dokopal všechny překážky, že mě prostě pustil," řekl.

Hejnová si na OH s přehledem pohlídala postup, překážkář Svoboda byl diskvalifikován Hejnová si na OH s přehledem pohlídala postup, překážkář Svoboda byl diskvalifikován Čtěte zde

Radost mu vydržela jen krátce. Pohled do výsledků ukázal, že je diskvalifikován. "Teď jsem vevnitř usnul," hlesl a šel se převléknout. Při natahování tepláků se dozvěděl, že šlo o úmyslné shození překážky. "Divné pravidlo," zlobil se.

Pravdou je, že do překážek nabíhal hodně zblízka. "Neudržel jsem nervy na uzdě. Byl jsem u překážek moc blízko a bouchl jsem do nich," řekl.

Výkon z Pekingu nezopakuje

Rozhodčí u videa názor na jeho přestupek potvrdili a česká strana sepisovala protest. Ale nakonec to bylo jedno. Na dráhu se totiž vrátili poražení překážkáři z prvních dvou rozběhů ovlivněných deštěm a Svoboda by z postupové pozice vypadl tak jako tak.

Jednatřicetiletý Svoboda startoval poprvé na olympiádě v roce 2008 v Pekingu, kde postoupil do semifinále a skončil celkově čtrnáctý.

reklama