reklama

Historické první zlato ze skateboardingu zůstane doma. Street ovládl Japonec Horigome

Japonský skateboardista Juto Horigome na OH 2020 Japonský skateboardista Juto Horigome na OH 2020 autor: Reuters
Premiérovým olympijským vítězem ve skateboardingu se stal Japonec Juto Horigome. Úřadující světový šampion v Tokiu ovládl disciplínu street před Brazilcem Kelvinem Hoeflerem a Jaggerem Eatonem z USA. Další Američan Nyjah Huston coby největší favorit a čtyřnásobný mistr světa obsadil v Ariake Urban Sports Parku až sedmé místo.

"Skateboarding je stále menšinovým sportem. Chci ukázat, jaká je to zábava," řekl Horigome, který jako sedmiletý začal jezdit na skateboardu v parku 30 minut vzdáleném od dějiště olympijské disciplíny.

První světový rekord v Tokiu. Postarala se o něj štafeta australských plavkyň První světový rekord v Tokiu. Postarala se o něj štafeta australských plavkyň Čtěte zde

Dvaadvacetiletý Japonec postoupil do osmičlenného finále ze šesté pozice v kvalifikaci, která stejně jako boj o medaile sestávala ze dvou jízd a následně pěti triků s využitím zábradlí. Ze sedmi známek se soutěžícím započítaly do konečného hodnocení čtyři a domácí reprezentant si po nevýrazných jízdách vysloužil zlato právě za skvěle zvládnutou druhou část, v níž ustál čtyři z pěti triků.

Hustonovi se naproti tomu povedl jen první pokus, za další čtyři dostal nula bodů. Problémy Američanovi dělalo vedro. "Nohy vám začínají hořet. Skateboard začne být tak horký, že se více ohýbá. To je důvod, proč jsem při jednom z triků upadl," řekl Huston.

Při premiéře nově zařazeného sportu startuje v Tokiu 20 skateboardistů a 20 skateboardistek v obou kategoriích street i park. O účast na hrách usilovali i čeští reprezentanti Maxim Habanec a Martin Pek, ale jejich šance zhasly na červnovém mistrovství světa, kde v disciplíně street nepostoupili do semifinále.

Huston doufá, že zařazení mezi olympijské sporty povede k tomu, že budou lidé i například v ulicích Tokia lépe skateboarding přijímat. "Nejsme tam proto, abychom něco ničili nebo někam neoprávněně vstupovali, nebo jak to spousta lidí vidí. Děláme svoji práci a užíváme si skvělý čas," dodal.

reklama