reklama

Putin chce otočit list za dopingovým skandálem. Podobných případů je na celém světě mnoho, řekl

Ilustrační foto. Ilustrační foto. autor: Shutterstock
Ruský prezident Vladimir Putin doufá v rychlé otočení listu za dopingovým skandálem sportovců.

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin připustil užívání dopingu ruskými sportovci, ale upozornil, že podobné případy se vyskytují i jinde ve světě, a ohradil se proti zneužívání sportu pro politické účely. Informátora, který odhalil Světové antidopingové agentuře WADA stovky dopingových hříšníků, označil za pitomečka, který si zaslouží sedět ve vězení. Doufá, že se Rusku brzy podaří za dopingovým skandálem "obrátit list".

Bývalý ředitel moskevské laboratoře Grigorij Rodčenkov promluvil o státem organizovaném dopingu v Rusku po předloňském odchodu do USA. WADA na základě vyšetřování konstatovala, že Rusové mimo jiné na ZOH 2014 v Soči manipulovali se vzorky a kryli doping svých závodníků.

Mezinárodní olympijský výbor minulý měsíc suspendoval Ruský olympijský výbor a rozhodl, že v Pchjongčchangu mohou ruští sportovci startovat jen pod neutrální vlajkou. Komise MOV na hry připustila jen 169 ruských sportovců, kteří nebyli zapleteni do systematického dopingu.

"Ten člověk má zjevně problémy se zákonem - dopouštěl se protizákonné činnosti, měl být zavřený ve vězení, ale místo toho ho jmenovali vedoucím ruské antidopingové laboratoře," řekl Putin podle agentury Interfax během setkání se svými důvěrníky v Moskvě. Dodal, že Rodčenkov měl psychické problémy a pokoušel se o sebevraždu, což "o něčem vypovídá". Ale "vše je založeno na doznáních tohoto člověka, kterému sotva lze vůbec důvěřovat".

Putin nicméně připustil, že skandál nevznikl úplně sám od sebe. "Sami jsme si to zavinili - přece jen se případy užití dopingu vyskytly," řekl. V narážce na nadcházející prezidentské volby dodal, že podobných případů je hodně na celém světě, ale nešťourají se v nich "v rámci vnitropolitické kampaně".

Osmnáctka "čistých". Pětina ruských atletů získala od mezinárodní federace povolení závodit Osmnáctka "čistých". Pětina ruských atletů získala od mezinárodní federace povolení závodit Čtěte zde

"Nelze využívat sport jako bitevní pole kvůli nějakým politický zájmům," zdůraznil. "Doufám, že tato stránka se přece jen otočí, a to co nejdříve," dodal.

Moskva opakovaně obvinění ze systematického dopingu odmítla. Rodčenkov je v nepřítomnosti ve vlasti obviněn z několika trestných činů.

Sám Rodčenkov v televizi ARD obvinil Putina, že věděl o systematickém používání dopingu ruskými sportovci během olympiády v Soči. "Jsem více než přesvědčen, že Putin úplně věděl i o nejmenších podrobnostech od (tehdejšího ministra sportu Vitalije) Mutka," řekl s poznámkou, že jedině prezident mohl dát pokyn, aby se o výměnu vzorků postarala tajná služba FSB. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov odmítl Rodčenkovo tvrzení jako "další pomluvu", nepodepřenou jediným důkazem.

reklama