reklama

Rekord z Atén nepadne. Jistý start v Riu má 100 českých sportovců, další přibudou

Ilustrační foto. Ilustrační foto. autor: Reuters
V roce 2004 startovalo na olympijských hrách v Aténách 142 českých sportovců. Tenhle rekord v Riu de Janeiro rozhodně nepadne. Do začátku letních her zbývá měsíc.

Praha - Rovných sto českých sportovců má momentálně jistou účast na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Toto číslo se ale ještě navýší. S největší pravděpodobností přibudou golfistka Klára Spilková a badmintonista Petr Koukal, jejichž nominační žebříčky zatím nejsou uzavřeny. V úterý bude zbývat měsíc do začátku her.

Kvalifikace ještě čeká basketbalisty, limity mohou plnit atleti na blížícím se mistrovství Evropy, uspět ještě mohou i plážové volejbalistky Markéta Sluková a Barbora Hermannová. Definitivní nominaci schválí Český olympijský výbor na plénu 12. července. Ještě týden poté ale bude možné další sportovce doplnit.

Nová Hejnová i výškařská naděje. Takhle vypadá česká atletická budoucnost Nová Hejnová i výškařská naděje. Takhle vypadá česká atletická budoucnost Prohlédněte zde

Je jisté, že rekord z Atén 2004 v počtu reprezentantů (142) nepadne. Počet českých účastníků v Riu se nejspíš bude pohybovat pod číslem 115, což byla dosud nejmenší výprava v Atlantě 1996. Olympijský výbor přitom počítal, že reprezentantů bude více než 120.

Po 20 letech nemusí být v nominaci žádný z týmů, neboť poslední šanci mají basketbalisté, které čeká tento týden náročný kvalifikační turnaj v Srbsku, kde bude favoritem na jedno postupové místo domácí celek.

Nejpočetnější tým mají atleti, kterých je aktuálně pětadvacet. Kritérium splnil také oštěpař Jaroslav Jílek, ale je aktuálně až čtvrtým limitářem, a tudíž má zatím smůlu. Po deseti olympionicích mají tenisté včetně Tomáše Berdycha a Petry Kvitové a také veslaři, mezi nimiž nechybí vítězka z Londýna Miroslava Topinková Knapková a stříbrný medailista Ondřej Synek.

Osm je cyklistů a rychlostních kanoistů, mezi kterými je také bronzový čtyřkajak z Londýna. Jeho člen Josef Dostál pojede také individuální závod. Šest je plavců, kteří mohou do jedné disciplíny nasadit jen dva zástupce jedné země. Na to doplatila Kristýna Horská, která splnila limit v polohovém závodu na 200 m, ale je až třetí v pořadí.

Po pěti reprezentantech mají sportovní střelci a vodní slalomáři včetně adeptů na cenné kovy Jiřího Prskavce a Kateřiny Kudějové, úřadujících mistrů světa na kajaku. Nechybí olympijský vítěz v horských kolech Jaroslav Kulhavý ani David Svoboda, obhájce zlata v moderním pětiboji.

Česká republika určitě nebude mít na hrách zastoupení v jezdectví, ve skocích do vody, skocích na trampolíně, taekwondu, moderní gymnastice, boxu, lukostřelbě, zápasu a v kolektivních sportech s možnou výjimkou mužského basketbalu.

Aktuální česká nominace na OH:

Atletika: Pavel Maslák (400 m), Jakub Holuša (1500 m), Eva Vrabcová-Nývltová (maraton), Petr Svoboda (110 m př.), Zuzana Hejnová, Denisa Rosolová (obě 400 m př.), Jaroslav Bába, Michaela Hrubá (oba výška), Jan Kudlička, Michal Balner, Jiřina Ptáčníková, Romana Maláčová (všichni tyč), Radek Juška (dálka), Anežka Drahotová, Lukáš Gdula (oba chůze), Tomáš Staněk (koule), Barbora Špotáková, Jakub Vadlejch, Vítězslav Veselý, Petr Frydrych (všichni oštěp), Kateřina Šafránková (kladivo), Adam Sebastian Helcelet, Jiří Sýkora (oba desetiboj), Eliška Klučinová, Kateřina Cachová (obě sedmiboj).

Badminton: Kristína Gavnholt.

Dráhová cyklistika: Pavel Kelemen (sprint), Adam Ptáčník (keirin).

Horská kola: Ondřej Cink, Jaroslav Kulhavý, Jan Škarnitzl, Kateřina Nash.

Silniční cyklistika: Leopold König, Zdeněk Štybar, Petr Vakoč, Jan Bárta.

Jachting: Veronika Kozelská-Fenclová (laser radial), Viktor Teplý (laser).

Judo: Lukáš Krpálek, Pavel Petřikov, Jaromír Ježek

Rychlostní kanoistika: Josef Dostál (K1 a K4 1000 m), Martin Fuksa (C1 200 a 1000 m), Filip Šváb (C1 200 m), Daniel Havel, Jan Štěrba, Lukáš Trefil (všichni K4 1000 m), Jaroslav Radoň, Filip Dvořák (oba C2 1000 m).

Vodní slalom: Jiří Prskavec, Kateřina Kudějová (oba K1), Vítězslav Gebas (C1), Jonáš Kašpar, Marek Šindler (C2).

Moderní pětiboj: David Svoboda, Jan Kuf, Barbora Kodedová.

Plavání: Simona Baumrtová (200 m znak, 200 m pol. záv., 4x100 m pol. záv.), Jan Micka (400 a 1500 m v. zp.), Lucie Svěcená (100 m mot., 4x100 m pol. záv.), Barbora Závadová (200 a 400 m pol. záv.), Martina Moravčíková (200 m prsa, 4x100 m pol. záv.), Barbora Seemanová (4x100 m pol. záv.).

Dálkové plavání: Jana Pechanová.

Synchronizované plavání: Soňa Bernardová, Alžběta Dufková.

Sportovní gymnastika: David Jessen.

Sportovní střelba: David Kostelecký (trap), Filip Nepejchal (malorážka vleže), Adéla Bruns, Nikola Mazurová (obě sportovní malorážka 3x20), Libuše Jahodová (skeet).

Stolní tenis: Iveta Vacenovská, Lubomír Jančařík, Dmitrij Prokopcov, Hana Matelová.

Šerm: Jiří Beran ml. (kord), Alexander Choupenitch (fleret).

Tenis: Tomáš Berdych, Jiří Veselý, Radek Štěpánek, Petra Kvitová, Lucie Šafářová, Karolína Plíšková, Barbora Strýcová, Lucie Hradecká, Andrea Hlaváčková, Lukáš Rosol.

Triatlon: Vendula Frintová.

Veslování: Ondřej Synek, Miroslava Topinková-Knapková (oba skif), Lenka Antošová, Kristýna Fleissnerová (dvojskif), Lukáš Helešic, Jakub Podrazil (dvojka bez kormidelníka), Jiří Kopáč, Jan Vetešník, Ondřej Vetešník, Miroslav Vraštil (čtyřka bez kormidelníka lehké váhy).

Vzpírání: Jiří Orság (nad 105 kg).

reklama