reklama

Repete pěti medailí je sci-fi. Ale pozor, Moravec může zářit v každém závodě, říká mistryně světa

Ondřej Moravec při tréninku v jihokorejském Pchjongčchangu. Ondřej Moravec při tréninku v jihokorejském Pchjongčchangu. autor: ČOV/Pavel Lebeda
Veronika Vítková a Ondřej Moravec jsou podle bývalých biatlonistů největšími českými medailovými nadějemi na olympijských hrách v jihokorejském Pchjongčchangu.

Praha - Před čtyřmi lety v ruském Soči slavil český biatlon historický olympijský úspěch. Dvě stříbra, tři bronzy, celkem pět cenných kovů. To byl počin, kterým působivě vyvrcholila první etapa tuzemského biatlonového zázraku.

"Byla to nevídaná, nepředstavitelná věc. Skoro bych řekl, že jsme to v Soči s těmi medailemi až trochu přehnali," řekl s nadsázkou deníku Aktuálně.cz Jan Matouš. Muž, který sám dvě "placky" z vrcholných akcí vlastní.

Nevybojoval je pod pěti kruhy, ale na světových šampionátech. Individuální bronzovou v roce 1987 v Lake Placid, štafetovou stříbrnou o tři roky později v Oslu.

"Úspěchem bude v Pchjongčchangu zisk medaile. Klidně jedné jediné. A vyložený neúspěch? Za ten bych považoval, když se našim závodníkům nepodaří dostat se v pořadí do osmého místa," prohlásil v současnosti šéf jabloneckého klubu SKP Kornspitz.

Pět cenných kovů ze Soči se před letošní olympiádou může jevit jako sci-fi. O to víc kvůli tomu, že se v Koreji nepředstaví obhájkyně dvou stříbrných medailí Gabriela Koukalová.

Jenže biatlon je těžce nevyzpytatelný sport. Proto nikdy neříkej nikdy. 

"Gabča nestartuje, ale především Verča Vítková a Ondra Moravec v lednových závodech pravidelně ukazovali, že mohou být hodně vysoko. Forma šla strmě nahoru," připomněla Kateřina Holubcová-Jakešová, mistryně světa z vytrvalostního závodu v Chanty-Mansijsku v roce 2003.

"Pět medailí je dost. Ale možné je všechno. Když budou naši stát nohama pevně na zemi, budou zdraví a bude jim přát štěstí, může to dopadnout velmi dobře," dodala.

Češi získali sedm medailí, vyhrálo Norsko. Projděte si výsledky olympiády v Koreji Češi získali sedm medailí, vyhrálo Norsko. Projděte si výsledky olympiády v Koreji Prohlédněte zde

Majitelka dvou světových medailí věří především Ondřeji Moravcovi.

"Ondra je na vrcholné akce vždy skvěle připravený. Proto je mým největším želízkem v ohni. Je to stoprocentní profík, poctivý, skromný. Má skvělé zázemí od rodiny, bydlí kousek vedle nás, takže o tom vím," prozradila Holubcová-Jakešová.

Moravec podle ní může útočit na medaili ve všech disciplínách. "V mužské kategorii je to hrozně nabouchané, ale Ondra umí sprinty i delší závody. Ve všech závodech umí zazářit. To samé ale platí i o Verče Vítkové," řekla bývalá biatlonistka.

Podceňovat rozhodně nechtěla ani Michala Krčmáře. Jan Matouš kromě něj zmínil také zkušeného Michala Šlesingra. I tito dva závodníci v lednu ukazovali rostoucí formu a konkurenceschopnost směrem ke světové špičce.

"Řekněme, že čtyři Češi prokázali, že na to mají a že mohou promluvit do boje o medailové pozice," konstatoval Matouš.

Otazník v průběhu celé sezony visel u výkonnosti Evy Puskarčíkové. "Eva nebyla úplně v pohodě, ale věřím tomu, že i u ní se nakonec to ladění formy směrem k olympiádě projeví," prohlásil biatlonový expert.

Co se týče ladění formy, někdejší závodníci jsou rádi, že reprezentační tým v lednu odrazil kritiku, která se na něj snášela po nepovedených prosincových kláních.

"I v mém okolí jsem sledovala ty rozpačité reakce. Lidé byli hodně namlsaní a nesnášeli ty dílčí neúspěchy moc dobře. Ovšem kdo závodil, ví, že v takové sezoně platí rčení: první vyhrání z kapsy vyhání. Práce Ondry Rybáře se ukázala jako správná už v lednu a já věřím, že na olympiádě to naši jenom potvrdí," poznamenala Holubcová-Jakešová.

Olympijské zápolení biatlonistů začne v Pchjongčchangu už v sobotu ženským sprintem. Muži se na nejkratší trati poperou o medaile o den později.

Ostré slunce a krutý mráz. Maskovaní Češi trénují v Pchjongčchangu i s "tatrankami" Ostré slunce a krutý mráz. Maskovaní Češi trénují v Pchjongčchangu i s "tatrankami" Prohlédněte zde
reklama