reklama

Rusko nominací připomnělo SSSR. A vyškrtnutí hráči od MOV? Absurdní divadlo, zuří Larionov

Ruská reprezentace na hokejovém Channel One Cupu. Ruská reprezentace na hokejovém Channel One Cupu. autor: Reuters
23 z 25 míst v ruské nominaci obsadili hokejisté ze dvou klubů.

Praha - Kvůli zákazu od Mezinárodního olympijského výboru (MOV) nemohlo Rusko některé hráče povolat, ale i tak přiveze na hry do jihokorejského Pchjongčchangu zřejmě nejsilnější mužstvo.

Největšími hvězdami výběru Olega Znaroka jsou ofenzivní esa Pavel Dacjuk a Ilja Kovalčuk, kteří v NHL dohromady nasbírali skoro 1900 bodů a momentálně válí za SKA Petrohrad. Zažili už olympiádu v roce 2002, kde získali bronz.

Naproti tomu chybí Andrej Markov z Kazaně. Produktivního beka, který ještě loni hrál za Montreal, nenapsali trenéři na tzv. long list, z nějž musí ve finále vybírat.

Hned 15 opor dodalo sborné SKA, dalších osm hráčů je z CSKA Moskva. Pouze dva hokejisté nastupují jinde, konkrétně v Magnitogorsku. Jde o brankáře Vasilije Košečkina a forvarda Sergeje Mozjakina. "Tahle sestava je návratem k časům SSSR," hlásá deník Sovětskij sport. Před pádem východního bloku bylo obvyklé, že mančaft Sovětů vyklíčil z jednoho dvou klubů.

Oprášenou strategii šlo vypozorovat už před časem. Petrohrad a CSKA, mužstva nabitá hvězdami, zcela dominují Kontinentální lize. Nasbíraly 136, respektive 121 bodů. Ostatní týmy nepřekročily ani stobodovou hranici.

"Udělali jsme hodně pro návrat hráčů z NHL, aby mohli nastoupit na olympiádě," prohlásil prezident domácí hokejové federace Vladislav Treťjak. Zpoza oceánu přišli například Michail Grigorenko a Sergej Kalinin.

Češi na bronz nedosáhli, Rusové udolali německý zázrak. Projděte si výsledky a program turnaje Češi na bronz nedosáhli, Rusové udolali německý zázrak. Projděte si výsledky a program turnaje Prohlédněte zde

Rusko nakonec musí v Pchjongčchangu hrát pod neutrální vlajkou. Doplatilo na státem řízený doping z minulých her v Soči, byť zrovna hokejisté v kauze nefigurovali.

Proto mnohé překvapilo, že MOV nepovolil start pod pěti kruhy pěti hráčům - Antonu Bělovovi, Alexeji Běreglazovovi, Michailu Naumenkovovi, Valeriji Ničuškinovi a Sergeji Plotnikovovi. Proč přesně, veřejnost neví.

"Nikdo nám neobjasnil kritéria," postěžoval si Treťjak. "Napsali jsme dopis, ale konkrétní odpověď nám nepřišla. Naděje umírá poslední, ale je to těžké."

"Jsem pobouřený!" doplnil bývalý slavný útočník Igor Larionov.

V rozhovoru pro web championat.com dále pronesl: "Rozumím vyřazení některých sportovců na základě argumentů, ale musí to mít alespoň trochu civilizovanou formu. Tohle je absurdní divadlo. Trpí lidé, kteří snili o olympiádě. Pro mě je to nepochopitelné."

Navzdory neobjasněným škrtům zůstávají Rusové hlavními favority olympiády. Ve skupině postupně narazí na Slovensko, Slovinsko a USA.

Nominovaní ruští hokejisté na olympiádu:

Brankáři: Vasilij Košečkin (Magnitogorsk), Ilja Sorokin (CSKA), Igor Šesťorkin (Petrohrad).

Obránci: Vjačeslav Vojnov, Vladislav Gavrikov, Arťom Zub, Andrej Zubarev, Dinar Chafizullin (všichni Petrohrad), Bogdan Kiselevič, Nikita Nestěrov, Alexej Marčenko (všichni CSKA).

Útočníci: Pavel Dacjuk, Ilja Kovalčuk, Nikita Gusev, Vadim Šipačov, Sergej Kalinin, Alexandr Barabanov, Ilja Kablukov, Nikolaj Prochorkin, Sergej Širokov (všichni Petrohrad), Sergej Andronov, Michail Grigorenko, Ivan Tělegin, Kirill Kaprizov (všichni CSKA), Sergej Mozjakin (Magnitogorsk).

reklama